Si për të përmirësuar shikimi - rikthen vizion në shtëpiShumë besojnë se sytë janë asgjë si tru fryrë përpara. Kjo deklaratë është pjesërisht e vërtetë: vizioni i njeriut mund të marrin deri në 90% të informacionit rreth botës. Duke e ditur mënyra për të përmirësuar vizionin, ju mund t'i përdorë ato, jo vetëm për trajtimin e nearsightedness ose largpamësisë, dhe për të rritur më tej mprehtësinë e vizionit.
Për shembull, duke përdorur ushtrime të kryera në shtëpi, ju mund të zhvillojnë një pamje të ashtuquajtur largpamës - aftësinë për të parë objekte të largëta në mënyrë të qartë nga një largësi në të cilën njerëzit e zakonshëm nuk e shohin. Kjo aftësi për të trajnuar SHBA nga fëmijëria. Si rezultat, mezi të dukshme në horizont në aspektin ata lehtë mund të gjejnë shokët. Ajo gjithashtu marinarë, pilotë, gjuetarët.


I ashtuquajturi vizion mikroskopike ju lejon për të shkruar tekste të gjata në prerë kokrra e orizit. Ose këpucëve një pleshti që ka arritur të bëjë Leskov Lefty.

Shkaqet e miopi dhe hyperopia


Çfarë është miopi

Siç e dini, të shkurtër vizionit (miopi) rrezet e dritës të përqëndrohet në frontin e retinë:
Një arsye për këtë lloj vizionin e paqartë - zgjatim i syrit përpara dhe të trurit, për shkak të asaj që është qartazi e dukshme vetëm duke shikuar në objekte të afërta. Ky fenomen quhet miopi boshtor.

Një tjetër arsye për miopi - thyerja e tepruar e rrezeve të dritës kornea, e cila është e vendosur nën lente. Kjo formë quhet miopi thyes.
Në rastin e formave të axial retina duket shtrirë. Sa më i lartë niveli i miopi, të yyazytsirnist më të lartë që të zhvishem off retinën. Në këtë rast ju duhet për të rivendosur formën e syrit, dhe për të eleminuar shkakun e miopi ushtrime të rregullta për sytë.
Shkaqet e miopi
Ophthalmologists quajtur disa arsye për vizion të dobët në distancë:
Trashëgim. Parametrat e trashëguara fizike të syrit dhe lente pronat e saj prelomlyayuschye.

Dobësia kryesore e aftësisë së fëmijës për të parë qartë objektet në distanca të ndryshme. Si rezultat, shtrihet sy dhe disa vjet më vonë duhet të gjejnë një mënyrë për përmirësim.
Llojet e ndryshme të eyestrain që rrjedhin nga dështimi i kushteve optimale të punës dhe të pushimit. Për shembull, të shkaktuara nga punë jashtë orarit.
Fëmijët deri në vitin aq largpamëse dhe nuk shohin qartë objektet që janë afër metër. Trondit ndritshme, varur në frontin e koçek - një kauzë të përbashkët të vizionit të dobët. Lodrat e fëmijëve në afërsi të hapësirës të dukshme, të ndërhyjë, kështu që ai u përpoq për të hequr ato. Dhe prindërit mendojnë se ai "duke luajtur".

Çfarë është hyperopia

Nevoja për të trajtuar largpamje (Hipermetropia) ndodh kur humbja e aftësisë për të parë qartë objekte pranë. I parë "njeri syzet" janë largpamëse. Kjo është për ata syzet e para u bënë ku ata ishin në gjendje për të lexuar libra të qetë. Syzet dritëshkurtër marrë shumë më vonë.
Në rrezet e largpamje të lehta të mbledhura në fokus prapa retinë. Kjo mund të jetë rezultat i syrit shkurtuar apo dobësi e sistemit optik që mund të mbledhë rrezet e dritës në sipërfaqen e retinës.

Shkaqet e hyperopia
Siç është përmendur tashmë, fëmijët duhet të dalnozorkym vizion, në të cilin për tri dioptri. Me rritjen e madhësisë së syrit, kjo anomali zhduket.
Për të diagnostikuar largpamje keni për të kryer një ekzaminim të plotë diagnostike, duke përfshirë mydriasis drogës.
Largpamës, sidomos në shkallë të larta të hyperopia, i sëmurë të shihni jo vetëm që vijnë, por objekte të largëta. Psikikë tension i vazhdueshëm shkakton lodhje, dhimbje koke, marrje mendsh. Fëmija mund të përkeqësohet sukses për shkak se ajo bëhet e vështirë për të përqëndrohet në lëndët shkollore, atje moodiness dhe gjumit probleme. Largpamje gjithashtu mund të jetë shkaku i strabismus.

Për shkak të rrezikut të strabismus ndaluar t'i qasen prapa fëmijë të vegjël, nga ana e kokës. Një fëmijë mund të kërkoni ashpër në befasi dhe të frikësuar, duke shkaktuar vrull muskujve të ndodhë.

Si për të përmirësuar vizionin e drejtë zakonet syPër të nuk kanë për të kërkuar për një metodë të veçantë të shërimit, është e nevojshme për të kryer parandalimin në kohë të përkeqësimit të saj:
Një nga aktivitetet më të dukshme dhe të njohur për të përmirësuar aftësinë për të parë në mënyrë të qartë - gjatë operacionit duhet të jetë ndriçimi adekuat. Mungesa e dritës shkakton lodhje sy më shpejt, duke rezultuar në vizion të varfër zhvillon.

Njësoj të dëmshme si mungesa e dritës, dhe të tepërta e saj. Dritë nga një llambë tryezë nuk duhet të bjerë në lente. Gjithashtu, nuk do të lexojnë një libër në dritën e diellit - letër të ndritshme të bardhë do të shkaktojë lodhje të syve.
Pjesa vizuale e trurit, të vendosura në skajin zverku, do të sigurohet një sasi të mjaftueshme të gjakut. Furnizimi me gjak përkeqësohet nëse kreu i gjatë varet mbi tryezë. Për të parandaluar abuzimin e fëmijëve gjatë ekzekutimit të mësimeve është më e mirë për të zgjedhur një shtëpi tavolinë-tavolinë, sipërfaqja e të cilit është tilted pak dhe nuk gjendet paralele në dysheme.

Shkëlqyer parandalimi - ulur në tryezë, vendin e aeroplan faqet e librit rreptësisht fytyrën pingul. Për këtë lehtë për të lexuar libër apo tekstet nga një qëndrim të veçantë. Kreu dhe përsëri janë në të njëjtën linjë, i cili gjithashtu ndihmon në përmirësimin e furnizimit me optimal të gjakut.

Si për të përmirësuar vizionin në shtëpi


Baza e vizionit të dobët të objekteve me distanca të ndryshme - një tension të veçantë vizuale. Barrë shtesë pengon të përmirësuar fuqinë e syve. Prandaj, rehabilitimi i një shtëpi ju duhet të fillojë me eliminimin e tensionit ekzistues. Kjo masë do të ndihmojë për të sjellë mendjen në një gjendje të relaksuar të gatishmërisë për të vepruar.

Si mund palminh

Ushtrimet më të thjeshta dhe efektive të dizajnuara për të lehtësuar eyestrain shpikur nga okulist amerikan Dr Bates. Ajo quhet palminh, ajo është e lehtë për të kryer në shtëpi apo në punë, duke përmirësuar aftësinë për të parë në mënyrë të qartë:
Ju duhet të ulen, duke i vënë bërrylat mbi tavolinë. Për lehtësinë tuaj, nën bërryl mund të vendosni një jastëk të vogël ose të palosur në disa shtresa të batanije. Kokë, qafë dhe shpinë duhet të jetë në një vijë të drejtë, për të mbetur furnizimin optimal të gjakut.

Shko rehabilitimin shtëpi e duarve të mira të lehta vstryahyvanyyamy. Nuk është sekret se kur mendja është e tensionuar, gishtat janë clenched në një grusht dhe dore tensionuar. Brushat Vstryahyvanyyamy arritur efektin e kundërt: psikikë merr një sinjal se një herë duart janë të relaksuar, ajo gjithashtu mund të relaksoheni.
Fshij mirë pëllëmbët kundër njëri-tjetrit për t'i bërë ato të ngrohtë. Është e dëshirueshme për të parë se si ata bymehet energji dhe forcë.
Shuplakat ngrohtë duhet të marrë formën e një pjesë të vogël dhe i vuri mbi sy mbyllur në frontin e depresioneve në shuplaka dhe bazës së gishtit të vogël që do të vijnë së bashku në urë si një syze hark. Arsyet me shuplakat do të jetë në cheeks. Forcë shtyjnë duart është e nevojshme, duhet të mbetet i lirë për të injoroj. Ky vend nëpërmjet duart kontakt me një person nuk do të kalojë drita. Duart duhet të mbajnë gjendje të relaksuar.

Ju duhet të mbyllë sytë tuaj dhe të fillojnë të mendojnë për diçka të këndshme. Kujtimet mund të jenë shumë të ndryshme. Kërkesa kryesore - ata duhet të jetë kënaqësi. Përmirësimi i në shtëpi është për shkak të relaksimit të mendjes.
Për të testuar apo jo ekzekutuar siç duhet stërvitje për vizionin, ndërsa herë pas here i dobishëm për të kapur kujtimet vëmendje të ngjyrës. Nëse mendja është plotësisht i relaksuar, ngjyra do të jetë e zezë. Përndryshe, duhet të vazhdojë për të kujtuar këndshme.
Palminh mund të bëni në shenjë e parë e fillimit të lodhjes apo lodhje, dhe për sa kohë që ju bëni atë që ju dëshironi. Përdorimi i saj pothuajse çdo metodë e përmirësimit vizion të qartë si një pamje të qartë - rezultat koordinuar jo vetëm aktivitetet e muskujve të ndryshme të syrit si një proces mendor, nuk kontrollohen përpjekjet vullnetshëm.

Kështu, për të përmirësuar vizionin në shtëpi për të mësuar nëpër psikikë të ndikojë në sy. Nëse muskujt e tyre e tensionuar, e vështirë për të arritur relaksim. Palminh ndihmon për të kapërcyer këtë pengesë.
Përveç kësaj, zbatimi i duhur palmynha - mënyra më efektive për të shpejt të rivendosur vizion. Për të arritur rezultatet në shkallë të vogla të miopi mund të jetë edhe një javë, duke bërë këtë lloj të relaksimit në shtëpi ose në punë.
Nuk është sekret se shumë immobilizes syze sytë. Për të marrë nëpër lente qelqi rroje imazh të mprehtë është e domosdoshme për të parë përmes qendrës optik. Për shqyrtimin e sendeve të majtë apo të djathtë me të njëjtin nivel të ftuarit Ashpërsia kanë kthyer kokën e tij në vend që të përdorin okoruhovi muskujt. Me kalimin e kohës ata bëhen më të dobët.

Si për të përmirësuar vizionin në ushtrime në shtëpi për muskujt e syrit

Për të rivendosur të energjisë muskujt e trajnuar pak sy dhe për të përmirësuar aftësinë tuaj për të parë në mënyrë të qartë, ju keni nevojë për të kryer ushtrime të thjeshta të përditshme:
Shikime qetë nga amplitudë maksimale e majtë dhe të djathtë.
Shikime Smooth lart e poshtë me amplitudë maksimale.
Sy rreth e rrotull, të përshkruar një rreth të jetë e mundur. Rotate rotacionin dhe kundër akrepave të sahatit.
Disa herë më të mbyllë sytë tuaj, pastaj të hapur sytë tuaj gjerësisht.
Lëvizje diagonale. Shko shikojmë në këndin e sipërm të majtë dhe të përfundojë në fund. Kthehu tek pozicionin e fillimit. Pomorhaty. Watch qoshen djathtas lart, përktheni pamje në këndin e majtë poshtë. Pomorhaty. Kthehu tek pozicionin e fillimit.

Provoni disa herë që të shikojmë në ura me sytë e ngritur së bashku. Nëse ka shenja të marramendje duhet të zvogëlojë intensitetin e performancës apo kaloni stërvitje.
Brenda një pomorhaty minutë. Ky ushtrim duhet kurrë të lehta lëvizjet natyrore, asnjë përpjekje.
Rrinë në gotë dritare në rrethin e errët e personit të letrës merr atë me grusht vrimë. Qasja në dritare për të parë për herë të parë në klub. Pastaj në një objekt të largët jashtë, e cila është më 6-8 metra. Pastaj përsëri në rreth. Përsëriteni disa herë.

Bëni dhjetë-palminh.
Recover ushtrime vizion për sytë me një miopi të vogël mund edhe të përjavshëm. Rregulli kryesor - rregullsinë dhe korrektësinë e zbatimit të tyre.
Si për të përmirësuar vizionin nëse sytë janë shpesh perevtomlyuyutsya
Ajo duhet të jetë në punë dhe në shtëpi për të kryer ushtrime të thjeshta që përmirësojnë uyazyka përdorur sy. Ato gjithashtu ndihmojnë në parandalimin e lodhje vizuale, duke e bërë vizion më të qartë:
Bëni frymëzim të thellë është deklaruar fuqishëm prymruzhytysya. Pastaj tendosje qafën dhe fytyrën. Mbaj frymën tuaj për 3-5 sekonda. Nxjerr, gjerë sytë hapur. Përsëriteni 5-7 herë.

Mbuluar qepallat dhe të bëjë një masazh të butë, shpenzimet e gishtave përgjatë harqe vetull nga hunda në tempuj. Gjithashtu nën povikmy ulët në të njëjtin drejtim.
Stulyvshy ndonjëherë, për të bërë disa lëvizje rrethore clockwise parë dhe pastaj kundër akrepave të sahatit.
Bëni dhjetë-palminh.

Si për të përmirësuar mjetet juridike popullore shikimiPër restaurimin dhe përmirësimin e mjeteve juridike popullore nevojshme për të siguruar rrjedhën e duhur të gjakut në retinë. Sigurisht, hahet blueberries përmirësuar plotësisht aftësinë për të parë në mënyrë të qartë e pamundur. Edhe pse rezultati do të jetë pozitiv. Ditë e mirë për të ngrënë blueberries ose Kastrati shkrirë në sezonin - manave të freskëta. Gjithashtu ndihmon vitamina A, B, C. Ata janë të nevojshme për të dy fëmijët dhe të rriturit.

Një shumë e vitaminës A dhe beta-carotene në karrota. Për të parë ndihmë ishte efikas, ushqim dhe mjete të ndryshme popullore që përmbajnë vitaminë A, ju merrni yndyrë, si këtë yndyrë-shpjegueshëm vitaminë. Për shembull, një sallatë e karrota të dobishme për të shtuar vaj ulliri ose kungull.
Retina përmban sasi të mëdha të zinkut. Si rrjedhojë, të përmirësojë vigjilencën duke përdorur produktet që përmbajnë këtë element gjurmë. Rezervat e zinkut në trup të rivendosur piper i ëmbël, fara kungull dhe lëng nga panxhar të freskëta. Para lëng përdorimit qëndrojë orës mirë dy. Pi gjysmën më të mirë të holluar me ujë.