Si për të parandaluar venat me variçe


Faktori kryesor që shkakton shumë sëmundje dhe zhvillimin e venat me variçe, duke përfshirë, është një mënyrë e jetës. Dhe më saktësisht, mënyrë jetese të sëmurë, e cila përfshin një numër të faktorëve të ndryshëm që provokojnë shfaqjen dhe zhvillimin e mëtejshëm të sëmundjes. Trajtimi i sëmundjes - një proces i gjatë dhe i komplikuar. Për të ruajtur shëndetin tuaj, ju duhet të dini se si për të parandaluar venat me variçe.
Objektiv kryesor i parandalimin e variçe venave është për të eleminuar rritje të ngarkesës në sistemin venoz të trupit të njeriut. Kjo detyrë nuk është e vështirë. Është e mundur për ndryshimet uyazyka jetesës që çuan në sëmundjet e njeriut.Për të filluar, le të kthehet në statistikat tregojnë se 60% e njerëzve të cilët punojnë gjatë në këmbë duke punuar ditë, dhe 30% e udhëhequr një mënyrë jetese i ulur, vuajnë nga varices. Pjesa e mbetur prej 10% e pacientëve të zhvilluar sëmundje për shkak të shkaqeve të tjera. Ai vijon se në mënyrë për të parandaluar venat me variçe nevojë për të zvogëluar ngarkesën statike në trup. Fakti është se në qoftë se ju tashmë kanë filluar të zhvillojnë varices, punën në të njëjtin pozicion: ulur ose në këmbë - nuk mund. Në këtë pozicion këmbët në fund të ditës fryrë keq. Kjo tregon se për shkak të ngarkesës së rëndë të enëve të gjakut dhe venat e gjymtyrëve të ulëta, gjaku stagnon në njerëz. Nën presionin e një sasi të madhe të gjakut, i cili ka tendencë poshtë haluzyatsya dhe venat zgjerohet. Formuar fillimisht yjet deje, mosfunksionim pastaj më serioz i sistemit të gjakut-vaskulare. Nga rruga, zakone të dashur, të cilat janë prodhuar në njerëzit në nivelin e reflekset kushtëzuar: ulen "këmbë për këmbë" ose të mbështetet në këmbë ose ulur në një këmbë, gjithashtu kontribuojnë në zhvillimin e simptomave fillestare.


Dhimbje kur ecin, këmbët mpirë, dhimbje - një Sinjalet e para trupit që tregojnë kritike, gjendja e venave stresit.

Paralajmërojnë ndihmë varices shëtitje detyrueshëm për 2-3 minuta çdo orë. Nëse ka ndonjë pengesa për zbatimin e një shëtitje tre minuta gjatë kohës së nevojshme për të punuar për të kryer lëvizjet që i ngjajnë veprimet e kyçin e këmbës kur ecin.

Programi shembullor ushtrim
1. Rritja e këmbëve mbi çorape. Kryen dy këmbët alternuar.

2. Rritja e këmbë në thembra. Kryen dy këmbët alternuar.
3. Bending dhe straightening kyçin e këmbës lart dhe poshtë. Kryen çdo këmbë nga ana e tij, duke mbajtur atë në shkallët.
4. "Pereminaniya nga këmbë në këmbë.

Njerëzit puna e të cilëve është e lidhur me gjendjen statike ose ulur, për të shmangur kohë të gjatë e situatave statike. Recommended kryejnë ushtrime komplekse më lart, si dhe gjatë pushimeve punë të detyruar për drekë e trazim këmbët.

Problemet e mundshme në sistemin e qarkullimit të gjakut - mbipeshë. Pesha e trupit është e koncentruar në gjymtyrë të ulët, ka një presion të madh në sistemin e qarkullimit të gjakut. Pesha shtesë është ngarkesës shtesë, e cila do të shpërndajë enët e gjakut. Shumë shpesh procesi i shpërndarjes së peshës trupore është problematike: më shumë shtresa e nënlëkurës yndyrë, aq më i madh variacionet e mundshme në enët e gjakut. Kur bën rrjedhjen e gjakut nga akumulimin e venave nënlëkurës yndyrë janë të ndarë në shumë degë të vogla që bëhen të dukshme në sipërfaqe të lëkurës.


Çfarë do të parandaluar formimin e enëve të gjakut dhe reticula venave fryrë, është e nevojshme për të normalizuar ushqim, kufizojnë veten për ushqim ju mund të përdorni dietat. Dhe do të rekomandojë Kulturës Fizike dhe Sporteve. Pesha heqë më shumë se 5 kg në mbipeshë ndaluara. Ngarkesës shtese te peshes trupore ne formen e bandat do të rrisë presionin mbi venave.

Nëse keni ndërmend për të monitoruar shëndetin e tyre, për të parandaluar zhvillimin e venat me variçe, të jetë i sigurt për të shqyrtuar veshjet tuaja. Veshje të shtrënguar Trupi, rripa compressing, breza, corsets, sweaters, këmisha, turtlenecks me të shtrënguar, portat shtrënguar qafën, stockings, çorape me grupe të ngushta elastike - veshje të tilla fasha trupin, pengon lëvizjen e lirë të gjakut nga sistemi periferik të gjakut dhe rrit presionin në enët dhe venat. Të ngushta, këpucë të ngushta me takë të lartë dhe platformat komplikon venat e punës që gradualisht çon në variçe.


Ndihmë të rregullt ushtrim për të parandaluar venat me variçe. Në klinikat speciale kryerjen e masave preventive për parandalimin e sëmundjeve të sistemit kardiovaskular, si dhe gjimnastikë rekreative për ata pacientë me venat me variçe. Qëllimi Ushtrimet komplekse gjimnastikor për venat me variçe venat - duke rritur tonin e ndikimit mbi muret e tyre. Kjo është e rëndësishme kur jetese i ulur.

Të tilla sportive si golf, çiklizmit, not, ecje, gjimnastikë dobishme në muret e venave, forcimin e tyre pa stres të panevojshëm. Megjithatë, sportive anaerobe: peshëngritje, Bodybuilding dhe klasa e lidhur me tension të energjisë dhe mundësisht të eliminuar lëvizjet e tharë.


Kufizoni përdorimin e transportit, ashensorë, shkallë të panevojshme. Në çdo rast, do të përpiqen të ecin ose të ngjiten dhe zbresin shkallët.