Si për të plotësuar mungesën e vitaminave në trup


Çdo pafuqi apo lodhje, përkeqësimi i shëndetit, kujtesa i atribuohet shpesh për shkak të mungesës së vitaminave në trup. Njerëzit bien në ekstreme duke torturuar veten pyetje si për të mbushur deri mungesën e vitaminave në trup, kandidon në farmaci dhe për të blerë një shumëllojshmëri të pasura me vitamina tableta, duke shpresuar të shpejt të përmirësuar situatën. Megjithatë, pak njerëz e dinë se vitamina pritjes sintetike mund të çojë në humbjen e aftësisë për të sintetizuar trupin e tyre vitaminat e nevojshme, minerale dhe ushqyesve. Futje dy-javë të pasura me vitamina tableta si ndihmë emergjente, të ndihmojë të rivendosur pushtetin e humbur, por efekti do të jetë jetëshkurtër, sepse gjithçka që një njeri ka nevojë për shëndet të përcaktuara nga natyra. Para se vitamina mbushëse, ju duhet të i kushtoj vëmendje për faktin se çfarë është shprehur mungesën e vitaminave në trup.


Në qoftë se kjo nuk është e mjaftueshme vitaminë A, lëkura vuan, lëkurë, zhvishem, bëhet e thatë dhe e ndjeshme ndaj faktorëve të jashtëm të mjedisit. Vizion të paqartë gjithashtu flet për mungesën e saj. Për të rritur Doza ditore është 3.000 mg. Si të bëni mbushje? Ajo është gjetur në ushqime të tilla si mëlçi, karrota, majdanoz, spinaq, kumbulla të thara, kërpudha, lakër, etj Megjithatë, në qoftë se bashku me këto produkte nuk janë përdorur yndyrna (p.sh. karrota me salcë kosi) Vitamina është asimiluar plotësisht. Sëmundjet e traktit biliar të ndikojë edhe në thithjen e saj të varfër. Prandaj, përveç duke shtuar për produktet dietë e pasur me vitaminë A nevojën paralel për të shqyrtuar sistemin e tretjes.

Vitamina B (B1 B2 B3 B4 B5 B6 B7 B10 B11 B12 E 13) është quajtur edhe "vitamina e bukurisë", sepse mungesa e tyre pasqyrohet menjëherë në pamjen tonë. Flokët bëhet e shurdhër, lëkura humb ngjyrën e tij natyrore dhe të shkëlqejë, thonjtë bëhet i brishtë dhe sharuyutsya.

Njeriu vetë mund të përcaktojë mangësi e këtyre vitaminave nga karakteristikat e mëposhtme: B1 - pllakosur nga kapsllëk, ndjeu një ftohtësi e vazhdueshme në trup, çrregullim gjumi, nervozizëm dhe lodhje është i pranishëm; B2 - dhimbje koke të shpeshta, humbje e flokëve, humbja e shikimit në errësirë, një dobësim të përgjithshëm të trupit; B3 (acid nikotine) - çrregullime të kujtesës, gjumë, ankthi, nervozizëm, shtim në peshë; B4 (choline) - duke ngritur kolesterolin në gjak një person përjeton dhimbje koke të shpeshta që rrënuar kapsllëk, që vuajnë nga mëlçia, duke çuar në trashje; B5 B6 - dhimbje të përbashkët, dhimbje të muskujve, anemi, shkelja e vëmendjes dhe kujtesës, depresioni; B7 (biotin) - shkelja e funksionit motorike, humbje e oreksit, çrregullime nervore, 9 (acid folik) - lëkurë të zbehtë, mishrat e përflakur, depresioni, hutim; B10 - sëmundjet e lëkurës, përçarje e sistemit të tretjes, plakjes hershme e flokëve; B11 - përçarje të zemrës, veshkave, lodhje; B12 - vuajnë nga sistemi riprodhues, anemi, e 13 - sëmundje e lëkurës.


Bukë miell i pasitur, embrion gruri, maja që bën birrë, hikërror, mëlçisë, mish derri, vezë, kikirikë, djathë, ndihmë brokoli rivendosur mungesën e vitaminës B1, B2. I njëjti lloj dietë mund të çojë në mungesë të vitaminës B3, kështu që ju duhet të përfshijë në dietën tuaj të përditshme e zarzavate dhe perime. Choline - një burners yndyrë të mëdha, kështu që nëse është i pranishëm në sasi të mjaftueshme në trup, personi nuk ka probleme me mbipeshë. Alkooli dhe antibiotikët shkatërrojnë këtë vitaminë. Ju duhet të hani karrota, krunde, të gjitha bishtajore, vezë e verdhë veze, vaj vegjetal. Vitaminat B5 B6 mund të merren nga mëlçisë, veshkave, zemrës, arra, oriz, banane gjelbër. Biotin është gjetur në drithërat dhe bishtajore, arra, lulelakër, e gjelbër bizele, kërpudha, lakër, mollë dhe patate. Acidi folik është gjetur në të mëlçisë, veshkave, fruta, perime, grurë mbinë, perimet jeshile. Vitamina B10 është e pranishme në kërpudha, patate, karrota, majdanoz, fara luledielli. Më shumë vitamina B11 B12 E 13 mund të gjenden në produktet e qumështit, mëlçisë, peshk, mish derri, mish lope.


Vitamina C është përgjegjës për sistemin imunitar, tonin e muskujve, humor të mirë, thonjtë mirë dhe flokët, forcon enët e gjakut, është një antioksidant i fuqishëm. Gjithkush e di se si për të mbushur mungesën e kësaj vitamine - është përdorimi i agrume. Përqendrimet më të larta gjenden në të egra u rrit, piper, kopër dhe majdanoz, rrush pa fara e zezë.

Vitamina D kontrollon metabolizmin fosfor-kalcium, është formuar në lëkurën tonë me ndihmën e diellit. Në zyyazykay kohë ju mund të merrni nga e ushqimit: vezë, mëlçi, harengë, vaj gjalpë. Vitamina E parandalon aneminë, forcon enët e gjakut, përmirëson muskujve. Nëse nuk është, personi ndihet letargji, dobësi e muskujve, ul hemoglobinë. Dobishme të marrë vajra bimore natyrore (vaj ulliri, misri, etj).

Vitamina P (flavonoids) shumë e dobishme për nyje, ka veti anti-alergjike të dobishme për vizionin, normalizes presionin e gjakut, lufton qelizat e kancerit. Nëse nuk është, capillaries bëhet i brishtë, lëkura duket bruised dhe rrjetë vaskulare. Ajo është gjetur në shumë ushqime, por ka tendencë të rënies nën ndikimin e temperaturës, kështu që më mirë të merrni atë nga frutave agrume, manaferrat dhe perime.

Vitamina U normalizes acid stomakut, rikthen strukturën e lëkurës. Të përfshira në lakër, qepë, banane, speca, djath, patate, domate, panxhar.

Kështu, në mënyrë për të eleminuar mungesën e vitaminave, ju keni nevojë për të balancuar dietën tuaj të përmbante më shumë papërpunuara fruta, perime, drithëra, bishtajore, fruta, arra dhe fara, krunde, zëvendësim alkoolit lëngje natyrale, përdorni produkte të bletëve, fruta të thata.