Si të kujdeseni për flokët me vaj


Po, për fat të keq, probleme me flokët janë të zakonshme. Por mos e humbni shpresën, sepse në ditët e sotme në masë të burimeve që do të ndihmojë të hequr qafe të ndonjë siklet. Ju dëshironi të dini se si të kujdeseni për flokët me vaj? Sot ne do të diskutojmë atë në këtë temë, do të trajtojë të gjitha aspektet, pozitive dhe negative.
Si të pakëndshme të shikojmë në pasqyrë dhe të shohim se curls vend elegant, i varur fillesat e hollë yndyrë. Çfarë duhet të bëni me këtë problem? Disa lani kokën tuaj çdo ditë, por atëherë ata përballen me humbjen e flokëve. Të tjerë vuajnë bezdi - një ditë ecin bukur, dhe tjetër, të ngarkuar një bandë e flokëve apo zachesuyut në mënyrë që ata të paguajnë më pak vëmendje. Megjithatë, parehati mendore nuk do të bëhen më të vogla.


Pothuajse çdo grua të pakënaqur me flokë të bëhen shpejt me yndyrë. Në fund të fundit, për gratë, flokët është dekoratë kryesor i çdo Fashionista dëshiron që të ketë një prerje flokësh të keqe. Çfarë mund të ndikojnë në këtë situatë? Nuk është çudi arsyet mund të jenë në masë. Ky mjedis i keq, dhe ndotja e ajrit urban dhe gazrat industriale. Për të ndikuar negativisht në flokët tuaj mund të jetë hormonet ndërprerë, sëmundje të ndryshme, stresi. Kur ju jeni në udhëtime të shpeshta në mënyrë aktive stërvitje, hani keq, hani vitamina të mjaftueshme, arsyeja është e qartë. Faktorët e jashtëm të kenë një ndikim të madh në flokë. Në mënyrë të qartë, nevoja për flokë me yndyrë të gjatë dhe me kujdes shikuar pas. Kujdesi duhet të jetë kohë e mjaftueshme. Natyrisht, pyetja, larë apo jo për të larë flokët tuaj dhe sa shpesh kjo mund të bëhet. Shumë njerëz i dha dorë në këtë çështje dhe lani kokën si ndotja, fort duke besuar se larja është mënyra më efektive për të hequr qafe e flokëve me yndyrë. Por kjo pikëpamje është krejtësisht e gabuar. Funksionet e shëndetshëm të lëkurës nuk mund të restaurohen larje të shpeshta, në të kundërt, mund të komplikojë foto. Në shumë qytete dhe fshatra, uji është shumë e vështirë, që përmbajnë komponente agresive, dhe në shampoos janë substancat e dëmshme që shkelin punës film hydrolipid, dhe kokës vuan. Kur ekziston një mungesë e lagështi dhe gjëndra dhjamor janë duke punuar intensivisht dhe zhyrniye flokët edhe më të shpejtë. Larja e shpeshtë dhe përdorimi i shampoos të ndryshme mund të hequr kokës të lagështisë shumë shpejt. Së pari, ku të fillojë, kjo është koka e drejtë skincare dhe rivendosjen film hydrolipid. Ju do të duhet një pastrim të butë dhe hydration intensive (maska, peels, lëngjeve). Është e nevojshme për të eliminuar tharjen e nxehtë e ajrit (tharëse flokësh), të ndaluar përdorimin curlers, hekur i nxehtë shpesh ngjyroset flokët tuaj, përdorni llak, shkumë, ajer te kondicionuar. Gjatë trajtimeve restaurimit, mos e përdorni alkalet, oxidizers dhe flokët e tjera ndriçimit.


Është e rëndësishme për të zgjedhur shampon e duhur. Kur zgjedh një pastrues, lexoni me kujdes ankesën. Zgjidh vlerë shampo për flokët me vaj, jo e thatë apo normale, shampo zbokth gjithashtu nuk ka gjasa për të ndihmuar. Baza pastrues duhet të jetë e butë dhe të butë, aq më mirë për lëkurën e kokës dhe flokët. Zgjidhni një shampo për shampooing të shpeshta, në qoftë se ju jeni duke përdorur për të larë flokët e përditshme. Tani një shumë e shampoos të mira, të cilat janë të dizajnuara për përdorim të përditshëm. Pastrimi i shpeshtë pengon funksionimin e duhur të gjëndra dhjamor, kështu që është e dëshirueshme që përbërësit e shampo nuk e shkelin punën e tyre. Nëse keni dyshim zgjedhjen, të ndaluar për një markë e famshme e markave të tilla si sympaty.net. Kjo shampo përmban një bazë larje të butë. Ka shampoos për të lëkurës me vaj, e cila gjithashtu kontribuon besnik, të pastër të butë - LifeTex balancuar Anti Grease nga Wella. Kjo shampo normalizes gjëndra dhjamor. Bain Antigras Clarifiant nga Kerastase, është një shampo Xhel për flokët me vaj, ajo rikthen ujë dhe yndyrë ekuilibrin. Goldwell Rregullorja e kokës - shampo të thellë spastrim me të në mënyrë efektive të kujdeseni për lëkurën e kokës, largon gjurmët e styling dhe yndyrë të tepërt. Duke përdorur këtë shampo, lëkurë e kokës do të qetësohet, dhe flokët shndrit natyrisht, që jetojnë famë. BC Deep Pastrimit nga Schwarzkopf Professional - shampo do butësisht kujdeset për lëkurën tuaj, ngadalësojnë gjëndra dhjamor.


Në qoftë se bilanci është i shqetësuar gidrolipidnyj, gjëndra dhjamor të punuar si duhet, ata prodhojnë veprimtarinë rritje yndyrë. Ka krem ​​të veçanta që janë aplikuar në lëkurë e kokës pas larjes ose para se të larë. Shpesh, mjeku këshillon cleanser dermatolog të veçantë që mund të blihen në farmaci. Tani ka shumë kos veçantë dhe vajra të cilat janë aplikuar në flokë, për të rivendosur ekuilibrin normal dhe funksionimin e duhur të gjëndra dhjamor. Shumë kompani kozmetike kanë zhvilluar shumë maska ​​të dobishme që ndihmojnë kujdeset për flokët me vaj.

Në shampoos, xhel, maska ​​dhe më shumë, ka bar të veçantë, të cilat gjithashtu ndihmojnë për të rivendosur ekuilibrin dhe normalizimin e gjëndra dhjamor. Për shembull, rrënjë rodhe, lule luleradhiqe, bli ngjyra, fara gruri zierje, infuzion e rrit hips.

Lani kokën tuaj duhet të paktën një herë në ditë, ndërsa ju mbani terapi mjekësore. Përveç larjes, duhet të masazh kokës. Gjatë ribalancimi, mos e përdorni toning bojë flokët, ngjyrosur shampoos. Pas kokës është e mbingopur me ushqyesve.

Shmangni ujin larja e flokëve të vështirë, në qoftë se qyteti juaj nuk ka ujë të butë, ju duhet të blini një filtër që do të zbutur me ujë.
Shumë shpesh ka ankesa në lidhje me yndyrë dhe papastërtitë në periudhën zyyazykay vjeshtës dhe të flokëve. Kjo mund të jetë për shkak të faktit se ne duhet të veshin një kapelë. Megjithatë, ka pak që mund të ndryshohet. Nëse ju kanë përmbajtje të lartë yndyrë në çdo kohë, dhe ju në mënyrë të qartë të kuptojnë këtë fakt, atëherë nuk do të blej sintetike, kapele panatyrshme, të shtrënguar, të shtrënguar.