Si të duhur të trajtuar dhimbje të fytit


Winter - periudha e ftohjet dhe dhimbje të fytit. Njerëzit shkojnë përfundoi në shumë shtresa të shalle dhe madje vuajnë nga paaftësia për gëlltitje pështymë. Për më tepër shumë prej tyre trajton, pije fyt, tableta, të kryejë mbytje. Por, për disa arsye, këto metoda jo gjithmonë të ndihmojë. Kjo është për shkak se njerëzit shpenzojnë gabuar i tyre, sepse nuk ka asnjë efekt.
Si të duhur të trajtuar dhimbje të fytit që është lënë e gjurmë të saj?
Filloni duke përcaktuar se çfarë është një person i sëmurë.
Për këtë është e nevojshme për të vizituar një mjek për diagnozën e saktë.


Konsideroni sëmundjet më të shpeshta të fytit:
1. faringjit - një inflamacion i mukozën e faring. Zakonisht fillimin e sëmundjes shkaktojnë viruset, dhe florës pastaj të përziera bakteriale. Simptomat shfaqen në thatësi, pirja e duhanit, siklet nëse gëlltiten. Kjo mund të jetë një kollitjes e thatë, por kollë e fortë do të jetë e detyruar vetëm në shkallëzimin faringjit kronike.
2. pezmatim i fytit - një inflamacion i mukozën e laring. Gjatë simptomat e tij karakteristike janë ndjesi shpimi gjilpërash në fyt, zërin hryplost, kollë e thatë, dhimbje të lehtë të fytit, lodhje votë të shpejtë.

3. Angina - inflamacion i bajamet. Simptomat janë të thatë, dhimbje të rënda të fytit kur gllabërim, dhe dhimbje koke shpesh të rënda.
4. bajame - një proces kronike që përfshin inflamacion i bajamet. Në të ka dhimbje në fyt, siklet nëse gëlltiten.
Tracheitis nuk ka lidhje me sëmundjet e fytit. Megjithatë, ajo është ngatërruar shpesh me ta. Kur sëmundja bëhet trake përflakur. Me atë të vdekur në një kollë të rëndë.

Dhe tani për trajtimin e duhur të fytit

Mos harroni, në sëmundjet e fytit kollë të rënda shfaqet rrallë dhe kjo do të jetë e detyruar, ai person nuk do të kollë spontanisht, ai do të dërgojë ndjesi shpimi gjilpërash në fyt, për të hequr qafe të cilat duhet të nxjerr me kollë. Kollë është e thatë. Prandaj, nuk ka mukolitike ose expectorants nuk do të të ndihmojë. Ato ndikojnë në proceset e ndarjes së mukusit në mushkëri dhe bronke dhe fyt nuk janë prekur ose mënyrë.
Ndryshimi në trajtimin e këtyre sëmundjeve është antibiotikët. Pra, në fazat e hershme të faringjit nuk emërohen nga fakti se në këtë rast nuk janë viruse, jo bakteret.


Megjithatë, të gjitha këto sëmundje trajton qëllim tableta terapeutike, lozenges, ëmbëlsira, rinses, Inhalations, aerosols.
Para se të përdorni produkte aerosol duhet shpëlarje fyt me ujë të ngrohtë. Së pari, është e nevojshme që të hiqni kapakun nga llak klikoni mbi 2-3 herë, derisa zgjidhja fillon shpërndarë. Pastaj bëni spërkatës në gojë dhe clatters 1-2 hiç në të djathtë dhe të majtë anën kur ndaluan frymarrjen. Çifti i ardhshëm i minuta duke u përpjekur të mos për të hapur gojën, nuk e marrin ushqim apo pije. Spërkatës duhet larë pas përdorimit të saj me ujë të ngrohtë.

Pastilles medicinale dhe lozenges duhet të mbahen në gojë për të përfunduar rezorbimit. Ajo vidyazykatysya nga ushqimi dhe lëngjeve për 3 orë pas marrjes. Ju duhet të ndiqni udhëzimet në paketën, kryesisht ëmbëlsira dhe lozenges marra çdo 2-3 orë, por jo më shumë se 8 doza të përtacisë. Vetëm mos harroni se bazë për ëmbëlsira dhe lozenges shpesh një sheqer që është e padëshirueshme për të bërë njerëzit me diabet, fëmijët, njerëzit në një dietë. Në këtë rast është e nevojshme për të zgjedhur formën në paketimin e cila tregon se ata nuk kanë sheqer.


Zgjidhje për shpëlarje mund tashmë të jetë në formë të përfunduar, ose bosh për përgatitje të mëtejshme. Hollimit duhet të ndjekim rreptësisht udhëzimet në paketë. Mos harroni, shumë mouthwashes përmbajnë alkool, dhe në qoftë se ata nuk mund të shpërndajë të djegur në fyt.
Në mënyrë të ngjashme, ju mund të përgatisë veten zgjidhje nga bimë të ndryshme. Ju bëni infuzion i kamomil, eukalipt, nenexhik, rigon, trumzë, i urtë, Calendula. Supë lisi leh duhet të përdoret me kujdes, pasi ajo ka veti astringent dhe mbidozë mund të shkaktojë parehati.

Për të filluar, të jenë të vetëdijshëm se ju keni nevojë për të shpenzuar gargarë çdo 2-3 orë. Zgjidhja duhet të jetë jo të nxehtë dhe nuk ftohtë dhe gjithmonë i freskët. Të fituar një pije në gojë duhet sasi të vogla, pastaj hedhin kokën tuaj, tërheq gjuhën tuaj dhe të përpiqen për të shpallë të shëndosha "në". Çdo pije duhet të zgjasë të paktën gjysma e një minutë.
Pas shpëlarje nuk duhet të hani ose pini për rreth 2 orë.
Sa i përket rekomandimeve të përgjithshme për trajtimin e duhur të sëmundjeve të fytit, ju duhet të respektojnë pikat e mëposhtme:

1. Pini sa më shumë e pijeve të ngrohta gazuar (çaj, kafe)
2. Mundohuni të përmbahen nga pirja e duhanit dhe inhaling tymi i duhanit.
3. përmbahen nga alkooli, me erëza, ushqime të nxehtë ose shumë të nxehtë.
4. Në qoftë se ju:
- utrudnylos frymë, e vështirë për të thënë
- nuk mund të gëlltisë pështymë
- dhimbje koke të rënda
- temperatura është rritur mbi 39
- të ndryshojë ngjyra e urinës
- limfatike fryrë dhe i lënduar
Është e nevojshme për të thirrur një mjek! Që nga ajo është tashmë shenja paralajmëruese!

Trajton siç duhet dhe të qëndrojnë të shëndetshme!