Si te zgjidhni një peshk të cilësisë


Në pronat e dobishme e peshkut të njohur me siguri për të gjithë. Por për të marrë përfitimet e këtij produkti të mrekullueshëm është e rëndësishme për të trajtuar me kujdes zgjedhjen e tij. Pas të gjitha, si të zgjedhin një peshk të cilësisë jo të gjithë e dinë.
Pronat e dobishme e peshkut. Pothuajse çdo diete, thotë në lidhje me përfitimet e peshkut. Këshilluar për të ngrënë atë çdo javë. Peshku përmban amino acidet esenciale. Ju mund të thonë se kjo është një thesar i mineraleve: selen, zink, magnez, kalcium, fosfor, hekur e tyre, që lidh me vitamina, të sigurojë punë të mirë të gjithë trupin. Por kjo është e nevojshme për të marrë në konsideratë cilësinë e produktit do të varet nga origjina e tij. Sot, shumë lloje peshqish rritet vetëm në ferma të veçanta. Në këtë rast, ajo do të jetë shumë e ndryshme nga ajo rritur në kushte natyrore. Dallimi vërehet në raportin e proteinave dhe yndyra dhe në përputhje me disponueshmërinë e ushqyesve. Zgjedhja është e madhe, kështu që ju duhet të dini disa hollësitë.Çfarë për të blerë peshk? Të gjithë peshqit që ne mund të takohen në dyqanet në ekran i ftohtë ose jetojnë lundrues në aquariums të veçanta, ajo është rritur në ferma. Besohet se individët që u rrit në fermat në basene të veçanta, nuk mund të lëvizë në mënyrë të mjaftueshme. Si rezultat, nuk e kanë fituar numrin e kërkuar të masë të muskujve dhe për këtë arsye ata kanë më pak proteina. Mishi i peshkut të tilla fatter dhe ushqim, të cilat ata hëngrën bujarisht antibiotikët prysmachuvaly dhe aditivëve kimike. Aditivëve janë të nevojshme për të përmirësuar ngjyrën dhe antibiotikët kundër të gjitha sëmundjeve. Pra, hani ky peshk nuk është e dëshirueshme. Preferojnë doni peshk të ngrirë, kapet në oqeane, lumenj dhe dete. Ky peshk ka shumë më pak proteina yndyrë dhe nuk përmban antibiotikët.

Dallimi në mes të një produkt me cilësi, jo të kualitetit të lartë, të ngrirë atë në ngjyra. Shkallët e këtij peshku është e thatë dhe e shurdhër, dhe mishi ka një nuancë pak të verdhë. Dhe vëllimi i lustër akull në produkt nuk duhet të jetë më shumë se 5% nga pesha e peshkut. Mbajnë peshk të ngrirë mund të jetë jo më shumë se 3 muaj. Dhe vetëm duhet të shkrirë atë në frigorifer në një temperaturë prej 5 C, në mënyrë të vazhduar gjitha vetitë e dobishme. Përveç kësaj, më shumë individuale, iyazytsirnishe ajo ishte kultyvyrovannoy. Përfaqësuesit e egra kanë një mish të dendura që kanë më pak yndyrë dhe çmimi i tyre është më e shtrenjtë se ato të rritur në fermë.


Ka peshk në bankat. Konserva e ushqimit të përgatitur në temperatura shumë të larta, që shkatërron 50% të të gjitha vitaminave. Por magnez minerale dhe kalcium mbeten. Konservuar dhe ruajtur në omega-3 acid yndyror. Kalorive do të mbetet e njëjtë si produkt të freskët, por me ujë dhe fibra të ulet në mënyrë të konsiderueshme. Kur të blesh ushqim të konservuar duhet të i kushtoj vëmendje të mbishkrimit në etiketë. Ajo duhet të jetë e shkruar në lëng të vet ose natyrore. Pastaj e aksioneve do të jetë vetëm kripë dhe peshku. Nëse sheqer, salcat e ndryshme apo të naftës, kjo do të thotë kalori shtesë. Çfarë trupi nuk ka nevojë.

A bit e karkaleca. Karkaleca të freskët kontrolloni erën dhe ngjyrën e shell. Në karkaleca ftohtë në shell nuk duhet të jenë pika të ose i zi ose të verdhë ose gunga. Nëse ka një erë ndenjur apo ngjyrë të verdhë, një shenjë e sigurt e një produkti prishur. Sa për ekzemplarët e ngrira duhet të shikoni në bisht në qoftë se ajo ka qenë e ngrirë karkaleca drejtpërdrejtë prishur, përfundoi unazë në qoftë se ajo është e freskët.

Shije e luksit. Havjar e salmon dhe troftë është e bukur. Për ykrynkam përcaktohet nga cilësia e produktit. Ata duhet të jenë të lëngshme apo të trashë, dhe të ketë një derdhje të vogël. Në mënyrë tipike ushqim shërim prishur nuk është shtuar ujë apo vaj. Nëse nesvizhosti havjar thartë dhe hidhur të shfaqë. Zgjedhja vezë në një tenxhere hekuri, duke kërkuar në përbërjen duhet të jetë vetëm vezë dhe kripë.


Peshku nga oqeani apo deti. Ajo është gjithmonë e mundur për të dalluar erën e jodit. Nëse ju mendoni se është e pakëndshme, ju mund të thith peshkun në ujë duke shtuar lëng limoni, ajo do të bëhet e butë, dhe erë zhduket. Përveç kësaj, ky peshk përmban të dobishme për bromine organizmit. Në lumin e peshkut ajo në mënyrë efektive të vdekur. Mish peshk deti më të ngurtë dhe më pak yndyrë dhe të pasur me proteina. Çfarë lloj peshku për të zgjedhur? Gjë për shije. Megjithatë, është e rekomandueshme që të alternativ varieteteve të ndryshme të produktit peshkut që do të merrni të gjithë gamën e elementeve të dobishme.

Peshk lumi ka një mish shumë të tenderit, kështu që mund të jenë të përgatitur në temperatura të ulëta, gjë që e bën të mundur për të ruajtur më shumë vitamina. Krap është peshku më i zakonshëm i ujërave të ëmbla. Ajo mund të jetë i mbushur perime dhe barëra, piqem, përvëlohem. Pike është konsideruar si një delikatesë. Ai vetëm 100 g 1% yndyrë. Kjo e bën atë peshku më dietetike. Pike, një tjetër përfaqësues i peshkut lumit. Është më mirë për të blerë atë deri në 60 cm, atëherë mishi nuk do të jetë aq e vështirë që të jetë erë pak të veçanta, kur në krahasim me individët më të mëdha. Ajo mund të përdoret për cutlets, mbushur ose shtuar herbs faj zierje.


Burgosën disa hollësitë kuzhinës. Si të gatuaj peshk? Në mënyrë që belit tuaj nuk ishin mbipeshë dhe peshku nuk humbasin pronat e saj të dobishme nuk vmochayte atë në crumbs bukë, miell apo ndonjë tjetër qëlloj. A nuk e skuqura atë në ose gjalpë i skuqur. Ajo është e mirë për të gatuar në një tigan nonstick, në skarë, në furrë ose steamed. Vaj peshku produkt të shëndetshëm, kështu që edhe gjatë dietë nuk duhet të refuzojë atë, hani peshqit e dhjamosur disa herë në javë. Fakti se mungesa e mangësi të dobishme yndyrë mund të zhvillojë vitamina yndyrë shpjegueshëm K, E, D dhe A. Ky peshk është burimi më i mirë i tyre. Dhe prania e acideve yndyrore Omega 3 e mirë për sistemin nervor.

Shënim nëse prerë kockave peshk prapa të produktit pulpë prishur, ajo është rreptësisht e ndaluar. Këto këshilla do t'ju ndihmojnë që të zgjidhni peshk me cilësi të lartë dhe të gatuaj atë siç duhet, që me siguri do të përfitojnë trupin.