Si te zgjidhni një aparat për thithje ilaçi për një fëmijë


Nebulizer ose inhalator - një pajisje që konverton medikamente të lëngshme në një aerosol. Ajo do të jetë e dobishme për të gjithë prindërit e fëmijëve të cilëve është i prirur ndaj sëmundjeve të traktit të frymëmarrjes dhe mushkëritë. Gama e pajisjeve për mbytje është jashtëzakonisht i gjerë, dhe është shumë e vështirë për të zgjedhur. Le të shohim se si për të zgjedhur një aparat për thithje ilaçi për një fëmijë, do të analizojë përparësitë dhe mangësitë e inhalers ekzistuese në treg sot për të ndihmuar prindërit të blerë fëmijët e tyre një instrument të cilësisë.
Për çdo fëmijë aparat për thithje ilaçi i tij.


Pompa të saktë për të zgjedhur pikërisht nevojat e fëmijës tuaj, karakteristikat e shëndetit. A nuk duhet të udhëhiqen vetëm nga këshilla dhe rekomandime nga miqtë e shitësit. Ndodh që pompa ime saktë nuk i përshtaten fëmijën dhe madje mund të jenë të dëmshme.

Çfarë është aparat për thithje ilaçi vetë për fëmijët.
Elementet kryesore të aparat për thithje ilaçi për një fëmijë - një maskë për frymë, tip hundës dhe gojës. Disa lloje të inhalers janë vendosur edhe nozzles shtesë. Çdo grykë është projektuar për të grupmoshave të ndryshme. Ka edhe inhalers për foshnjat. Në maskë fëmijë makine dhe hundë duhet të jetë bërë nga një plastikë të butë në mënyrë që të mos traumatizoj fëmijën dhe nuk shkaktojnë atë siklet.


Llojet e fëmijëve aerosolet.
Inhalers mund të ndahen në katër grupe kryesore: tejzanor, avull, compression dhe rrjetë. Në secilin ka disavantazhet dhe avantazhet. Zgjedhja e llojit të aparat për thithje ilaçi për një fëmijë, e konsiderojnë kryesisht rezultat që ju dëshironi për të arritur, dhe pastaj për preferencat tuaja personale.

Inhalers tejzanor.
Supozoni se ju keni nevojë për një aparat për thithje ilaçi për të trajtuar ftohjet, dhe përveç kësaj, ju doni të përshtatur nuk zënë shumë hapësirë ​​në çantën tuaj dhe xhepat. Pastaj ju e përsosur pompa lloji tejzanor. Është shumë kompakt dhe copes me detyrën e tij. Por ne duhet të marrë parasysh efektin e ultrazërit shkatërron pajisjen e barnave të përdorura në trajtimin e. Ju lutem vini re këtë mangësi kur zgjedhin nebulizer për fëmijën.


Aparat për thithje ilaçi compression.
Nëse fëmija juaj ka astmë, bronkit abstruktyvnыm, bronkoektazise apo sëmundje të tjera të ngjashme të frymëmarrjes, duhet të përdorin nebulizer compression. Ajo është më e efektshme për të përballuar me të gjitha këto Sëmundjet. Compression pompa është mjeti më të besueshme me të cilin për të ofruar drogë në trupin e fëmijës. Midis mjekëve pediatër sot është forma më popullore e inhalers. Pajisja është e lehtë për t'u përdorur: ju do të menaxhojnë mjaft udhëzim; ju nuk keni nevojë për këshilla nga mjeku për mënyrën se si për të trajtuar atë.

Compression aparat për thithje ilaçi punon si vijon. Rrjedhat e fuqishme e ajrit të kalojë nëpër një dhomë të mbushur me një zgjidhje të mjekësisë. Ky aparat për thithje ilaçi mund të krijojë disa zhurma. Por ndoshta është e metë e tij të vetëm. Në funksionalitetit të lartë të këtyre inhalers zakonisht janë të lira. Përveç kësaj, dyqane mund të vini dhe të nebulizers pothuajse i qetë.

Inhalers avulli.
Me avull droga ynhalyatoram depërtojnë thellë në tubave bronkial dhe mushkëritë. Në këtë ata janë të ngjashme me homologët e compression. Përveç kësaj, pajisja nxehet disa mënyra të sipërme të frymëmarrjes të një fëmije, duke siguruar kollitje të shpejtë të pështymë. Por nebulizers avull të ketë disa cilësi negative: ata të shkaktojnë thatësi në fyt, parehati. Ilaçet mund të humbasin disa prona të dobishme të avullit të nxehtë. Pra, ky lloj i aparat për thithje ilaçi nuk rekomandohet për fëmijët e vegjël.


Aparat për thithje ilaçi neto.
Net aparat për thithje ilaçi - modeli më i avancuar në disa inhalers për fëmijët.
Së pari, pajisja është plotësisht e heshtur. Së dyti, pediatër besojnë pajisjen më efektive si rrjetë nebulizer komunikon përzierje medicinale thellë në mushkëritë e fëmijës pa u prishur pronat e tyre medicinale. E vetmja pengesë e këtyre nebulizers mund të konsiderohet çmimi - ata janë më të shtrenjtë në treg sot.

Modelet inhalers.
Farmacitë mund të gjeni shumë modele të ndryshme nebulizers. Inhalers në formën e lodra - të tilla si tren - të gjeni një fëmijë nuk do të thërrasë atë emocionet negative nga procedura. Fëmija madje do të jetë i gatshëm për seancë trajtimi. Lodra nebulizers, pavarësisht jashtme pavlerë, bërë zakonisht me cilësi, të besueshme, ata mund të punojnë deri në tridhjetë minuta. Ata janë kompakt dhe zakonisht plotësohet nga dy maska ​​- për fëmijë dhe të rritur të përdorin atë mund të jetë e gjithë familja. Një i rritur i parë mund të përpiqen pompa dhe mësojnë fëmijët të përdorin atë pa frikë.

Nëse ju jeni një familje duke shkuar në një udhëtim, udhëtimit dhe janë të shqetësuar për shëndetin e fëmijës, ju keni nevojë për një rrugë portativ aparat për thithje ilaçi. Në mënyrë tipike, ky lloj i inhalers tejzanor. Pajisje të tilla mund të përdoret kudo në çdo situatë, dhe jo vetëm fëmijët por edhe të rriturit.

Shpresojmë, këto këshilla do të ju ndihmojë të bëni zgjedhjen e duhur fëmijën aparat për thithje ilaçi për përdorim në shtëpi. Kujdesuni për shëndetin tuaj dhe të fëmijëve tuaj!