Si te zgjidhni një aparat për thithje ilaçi për procedurat mjekësore


Shumëllojshmëri ndonjëherë shumë të gjerë të produkteve në dyqane të çon në jo më pak probleme se sa mungesa e saj, kjo vlen plotësisht për produktet e mëposhtme të cilat janë të rëndësishme për shëndetin e njeriut. E pra, në qoftë se procedura mjeku propysuyuchy inhalimi i jep këshilla konkrete që është pompa duhet të blejnë dhe ku për të bërë atë. Megjithatë, në përgjithësi, personi paraqitet para një problemi të ndërlikuar: se si të zgjedhin një aparat për thithje ilaçi për procedurat mjekësore, për shkak se mjekët shpesh nuk mund të sigurojë të gjithë informacionin e detajuar e nevojshme.


Mos veçanërisht presin që mjeku do të japë këshilla të veçanta për blerjen e aparat për thithje ilaçi të caktuar të ngjarë të duhet të zgjedhin vetë. Informatat më të rëndësishme, të cilat mund të japin pacientit mjeku është fakti se ajo është diagnostikuar dhe droga janë të dobishme në trajtimin e sëmundjes. Droga, natyrisht, i referohet atyre që do të bëhet mbytje. Për procedurën e frymëmarrjes mbytje - është trajtimi më efektive për Sëmundjet e ndryshme. Me inhalacion terapeutik, mund të reduktuar në mënyrë të konsiderueshme në doza e barnave të përdorur në trajtimin e mjekësisë konvencionale. Kjo varet se duke përdorur medikamente të thithur absorbohet shumë më mirë se duke përdorur pilula dhe lëngjeve. Për më tepër, duke përdorur një trajtim nebulizer mund të arrijë efektin e dëshiruar terapeutik shpejt dhe me efikasitet si mjekim shkon direkt në rrugët e frymëmarrjes. Duke ditur se si për të zgjedhur aparat për thithje ilaçi për të kryer procedurat mjekësore, mund të reduktojnë ndjeshëm kohën e shpenzuar për trajtimin, dhe të shpëtoj trupin e barnave të tepërta trupezuar me mbeshtjelljen.


Thjeshtësia e procedurës inhalimi i lejon ata që të gjithë pacientët që kanë nevojë për atë, pa marrë parasysh moshën. Përveç kësaj, inhalers nganjëherë përdoret në Aromatherapy, spërkatje në grimcave ajrore decoctions e bimëve posedojnë efekt shërues të vajrave thelbësore dhe të tjerët. Se si të zgjedhin një nebulizer, i cili do të jetë i dobishëm për procedurat mjekësore, kujdes duhet të merren në kohën e duhur, për shkak të shitjes ka disa lloje të këtyre pajisjeve të dobishme.


Ndoshta shumë e kanë përjetuar për veten inhalimi ndërmarrë "përdorin vjetër-shkollën" mënyra për të përdorur mjetet juridike popullore, të tilla si shumë prej nesh si një fëmijë nuk është frymë e avujve e patate të ziera. Ajo duket si ky: përkulur mbi një tigan me patate të ziera dhe kreu ukryvshy me një peshqir në krye, hundë i lëngshëm person i sëmurë merr frymë me avull lejon për të trajtuar sëmundjen. Ilaçe të Zbatuara dhe të tjera tradicionale - TEAS bimor dhe bimët, por sot nuk ka nevojë për të komplikojë gjërat. Për ngrohje dhe zbutjen traktin e sipërm respirator Sot ka inhalers veçanta me avull, të cilat janë të mbushura me vajra esenciale, ekstrakte të bimëve, teas medicinale. Megjithatë contraindication për përdorimin e këtij mjeti është rritur temperaturën e trupit, mbi 37 gradë. Përveç kësaj, ngrohje, ilaçe të humbasë shumë nga pronat e saj medicinale. Një tjetër dëm i rëndësishëm i mbytje të tillë është se fëmijët janë shumë të gatshëm për të procedurave të ngjashme, nuk dëshirojnë të marrë frymë me avull të nxehtë. Së fundi, disa ekspertë thonë se në këtë mënyrë ju mund të përzënë sëmundja më thellë në trup, bronke, ku do të trajtohet shumë më të vështirë dhe më të gjatë.


Shumica e atyre njerëzve të cilët janë të habitur nga mënyra se si për të zgjedhur aparat për thithje ilaçi për të kryer procedurat mjekësore ndoshta dëgjuar të nebulizer. Kjo pajisje e thjeshtë është në gjendje për të kthyer të drogës, e cila është në formë të lëngshme, në aerosol. Nebulizers mund kompresor dhe tejzanor, dhe ata të dy karakterizohen nga madhësia optimale e barnave mbulua që mund të ndikojnë përmes tyre në pjesë të ndryshme të sistemit të frymëmarrjes së pacientit. Share depërton më thellë në trup, aq më pak ajo në madhësi. Në varësi të vlerës së ilaçeve mund të arrijë në faring, laring dhe trake (madhësi grimcë 5 deri në 10 mikrometër), rrugët e frymëmarrjes më të ulët (pjesë 1 në 5 mikrometra) dhe ndikojnë në alveole (grimca me një normë shërim prej 05-1 mikrometër) . Eksperimentet tregojnë se madhësia optimale thermije është 2-7 mikrometra për të dy llojet e inhalers.


Pavarësisht barabartë dispersionit bojës aerosol, inhalers tejzanor dhe kompresor kanë në dallimet e tyre të ndërtimit të rëndësishme. Lloji Kompresor pompa është në gjendje të punojë vazhdimisht emitting aktyvuyuchys aerosol përmes inhalacion. Varësisht nga forca e frymëzimit, dhe prodhimi është automatikisht drogës rregulluar. Kompresor Nebulizer në gjendje për të llak pothuajse çdo drogë që përdoren për këtë procedurë të trajtimit. Kjo pajisje nuk kërkon konsumit dhe ka jetë të qëndrueshme. Nga të këqijat përfshijnë ndodh kur disa zhurma dhe madhësisë relativisht të mëdha. Ju mund të, megjithatë, të marr pajisje të këtij lloji, duke punuar në heshtje jo shumë të mëdha.


Pompa tejzanor lloji është mirë që disa minuta trajton zona të mëdha të traktit respirator, e cila është inflamacion. Ajo përdoret teas medicinale, vajra esenciale, ujë mineral. Disa pajisje të përdorim për humidifying ajrit dhe Aromatherapy. Disavantazhi kryesor i këtij lloji të aerosolet është se disa lloje të drogës kanë aftësinë për të thyer poshtë, kur të ekspozuar ndaj valëve tejzanor. Ata kanë nevojë për të blerë periodikisht gota xhel për drogë.