Si të shërohen pas një stërvitje intensive


Interesat sportive - ajo sigurisht që është e lavdërueshme dhe e mirë për shëndetin. Termi "ushtrimi i rregullt" disa perceptuar fjalë për fjalë dhe të paguar trajnimin disa orë në ditë. Kjo sigurisht që është e nevojshme për atletët profesionistë, të cilët janë të përgatitur për shfaqje në Olimpiadën. Tifozët nuk e di se ka një term të tillë si overtraining, dhe kjo mund të shkaktojë parregullsi të rrezikshme në trup. Për të kuptuar se si të shërohet nga një stërvitje intensive, ju duhet të kuptoni se çfarë ndodh në trup gjatë ushtrimit.


Së pari, trajnimi kërkon shpenzimin e glycogen, i cili grumbullohet në muskuj. Glycogen - ato janë karbohidratet që trupi përpiqet për të mbushur vet, kështu që "tërhequr" ata nga indet e muskujve. Karbohidratet janë trupi ka nevojë pas një stërvitje intensive, të përfshira në misër dhe banane. Nuk janë në buns, por e saj pas ushtrim i zellshëm në palestër nuk guxuan për të ngrënë çdo.

Në ekspertët dietë rekomandojmë atletët përfshijnë vaj peshku. Ai siguron një efekt tonik në gjithë trupin dhe redukton dhimbjet e muskujve dhe shkurton periudhën e rimëkëmbjes. Për të reduktuar përqendrimin e acidit laktik në muskuj, për të ndikuar ajo e rekomanduar antioksidantë - Vitamina C, carotene beta, vitaminë E. Hani më shumë perime, veçanërisht marule dhe majdanoz, hani frutave agrume dhe ushqime proteinike.

Trajnimi në mënyrë kardio zakonisht përfundojnë duke humbur një numër të madh të elektroliteve. Me fjalë të tjera, ka humbur një shumë të lëngjeve, dhe kjo larë dhe ushqyesve - kalium, natrium, magnez. Këto minerale të sigurojë tkurrje normale të muskujve dhe relaksim tyre. Mungesa e elektroliteve kërcënuar konfiskimeve, e cila ndoshta është përballur në mënyrë të përsëritur çdo, sidomos gjatë natës. Lëngshme shkon së bashku me djersitje, dhe kohën e nevojshme për të pirë ujë të pastër. Dehidratim mund të dobësojë në masë të madhe të trupit. Shumë gëzohen në faktin se në procesin e trajnimit shkon një kilogram. Por këto nuk janë të yndyrë dhe ujë, e cila është e nevojshme për të mbushur.


Për ata të interesuar në atë se si ta mbulojë trupin e përgatitur për një ngarkesë të re, është e dobishme të dinë se gjumë të mirë është e rëndësishme. Pas trajnimit intensiv ju duhet të fle të paktën tetë orë, por ideale është gjumë dhjetë-natë. Totale Kjo orë e përditshme, kështu që fle kur karakteristika në dispozicion mund të ndahet në natën dhe ditën. Trupi i njeriut, në qoftë se ata nuk do të ndërhyjë, gjithmonë mendon se ai ka nevojë në këtë moment - pushim apo syçeltësi. Ata nuk duhet të ndërhyjë me ndërrimin natyrore nevojat e gjumit dhe aktiviteti. Përveç kësaj, kur një person është i zhytur në një gjumë të thellë, është rritja e qelizave të reja dhe indet.

Një tjetër hap i rëndësishëm në rikthimin e trupit pas një stërvitje intensive është shtrirë. Shtrirë muskujt nuk mund të bëjnë ato fleksibile dhe plastike, por imbues ato me hormone, rrit qarkullimin e gjakut, e cila është e nevojshme për rimëkëmbjen e muskujve dhe formimin e qelizave të reja në to.

Shpejt dhe duhet të shërohen dhe të kthehet muskujt për të ndihmuar në dritë performancës masazh. Kjo pak do të relaksoheni muskujt, duke përmirësuar procesin e qarkullimit të gjakut në indet. Si rezultat, një zbutës masazh ushqyesve janë më tepër "transportohen" në të gjithë trupin, duke rritur vitalitetin dhe shëndetin e përgjithshëm. Masazh mund të bëjë veten të vetëm - nuk ka nevojë për ndonjë aftësi të veçanta.

Siç e dini, krepatura që shfaqet në muskujt të ndjehen pak siklet dhe dhimbje. Për të zbutur muskujt lënduar trajnuar, ju mund të caktoni një trajtim të ujit, të marrin masa të dobishme për një dush kontrast. Kur trupi ndikon ftohtë, enët e gjakut të fillojë të tkurret si trup ujë të rrjedhshëm të ngrohtë, enët zgjerohet. Kjo është, së pari, përmirëson elasticitetin e mureve të enëve të, dhe së dyti, eliminon dhimbje.

Ekspertët rekomandojnë marrjen gjithë lëng atletët qershi. Ata shpjegojnë faktin se qershi berries përmbajnë polyphenols, të cilat janë muskujt e nevojshme pas një stërvitje intensive. Lëng Cherry është e rekomanduar për të përdorur dhe aktivitet fizik para dhe pas tyre, për më tepër, kjo pije promovon humbje peshe.

Muskujt, sidomos pas punën e mirë, duhet oxygenation. Për të ndihmuar ata në këtë, atletët e rekomanduar teknikë të veçantë të frymëmarrjes. Është e dobishme për të bërë këto ushtrime të frymëmarrjes para se të shkojnë në shtrat natën. Të kthehet duke e bërë frymë, ju duhet të mbajnë frymën e tyre për 5 sekonda. E pra, në qoftë se në këtë kohë dhomë është e ventiluar apo edhe të hapur një dritare. Fluksi i ajrit të freskët në të gjitha organet dhe indet për të siguruar shërimin e shpejtë të muskujve.
Për muskujt kohë për të rimarrë pas trajnimit intensiv dhe të jetë në gjendje për të punuar, ju duhet të zgjidhni ushtrimet e duhura rutinë. Nga stërvitje në stërvitje duhet të jetë të paktën 48 orë. Më të trajnimit duhet të alternativ: trajnimi forcë ndryshim kardionavantazhennyam, duke mos harruar shtrirje si përfundim logjik të klasave.


Mos u shtyni me forcë veten për të shkuar në palestër në qoftë se ju ndiheni të lodhur dhe të yznemozhennost. Zakonisht kjo gjendje vjen pas tre deri në katër muaj të trajnimit të vazhdueshëm. Ushtrimi - një proces në të cilin zhvillimi aktiv i trupit të ushqyesve dhe hormonet e gëzim. Ata ishin shkaku i shtetit sportistëve euforie dhe kënaqësinë e plotë e kryer pas stërvitjes. Nëse ju shkoni në palestër me hezitimin dhe nëpërmjet fuqisë për të detyruar veten për të marrë përsipër shtangë dore, asnjë të mirë nga trajnimi nuk do. Përveç kësaj, muskujt e lodhur prirur për të lëndimit dhe shtrihen, dhe nëse kjo ndodh, do të duhet të harrojmë për trajnim për një kohë shumë të gjatë.