Si të kujdeseni për thonjtë tuaj në shtëpi


Thonjtë kërkojnë kujdes sistematik dhe të vazhdueshëm, si dhe lëkurë. Në dorë dukej ujdisur mirë dhe të bukur shtresë vetëm llak për thonjtë mjaftueshme. Nëse gozhdë kujdesit shëndetësor hyn zakon do të jetë goxha e lehtë për të mbajtur duart e tyre në gjendje të përsosur, por e thjeshtë dhe metodat e volitshme do të mësohen se si të duhet të kujdeset për thonjtë tuaj në shtëpi.
Mbrojtja thonjtë nga faktorë të jashtëm
Rregulli bazë e kujdesin e duhur e thonjve është i kujdesshëm ndaj tyre. Çdo ditë, duart tona po përballen me një shumë të faktorëve të pafavorshme të tilla si erërat e forta, overdried kimikateve të pastrimit të ajrit dhe të ujit të vështirë, kështu që ju duhet për të mbrojtur duart tuaja nga ndikimi dëmshme tyre dhe procedura më të shpeshta të rimëkëmbjes.


Në sezonin e ftohtë, është e nevojshme që të veshin dorashka të ngrohta apo dorashka, dhe në verë - për të përdorur krem ​​ushqyes për duart dhe thonjtë, e cila jo vetëm që pengon lëkurë të thatë, por edhe mbrojtur duart nga rrezet e dëmshme UV. Krem formon një film mbrojtëse mbi thonjtë, e cila mbron ata nga mjedisi, si dhe moisturizes dhe zbut cuticle.

Në qoftë se në dimër lëkura në duart obvitrylasya shumë, reddened dhe plasaritur, inkurajohen të përdorin krem ​​yndyrë ushqyes, të cilat duhet të vënë në shtrat me një shtresë të trashë në duart tuaja, vishni doreza top leckë dhe të lënë si të tillë deri në mëngjes.

Çdo punët e shtëpisë në lidhje me mbledhjen, duhet të kryhet vetëm doreza komerciale, si substanca sipërfaqe-aktive të përfshira në shumë detergjenteve, pastrimin e produkteve, të ketë një ndikim shumë negativ në thonjtë. Si rezultat, pjatë gozhdë fillon të shtresoj dhe të bëhet i hollë, duke rezultuar në thonjtë brishtë.

Ushqim
Ushqimin e duhur - një nga komponentët më të rëndësishëm të shëndetit dhe bukurisë thonjtë. Për të forcuar pjatë gozhdë është e rekomanduar për të futur në tuaj produktet e qumështit dietë, djathë, perime të freskëta, veçanërisht brokoli, lulelakër dhe zarzavate, dhe frutave agrume dhe prodhimet e detit. Plus, të gjitha që mund të zbatohen periodikisht komplekset multivitamin, që përmban vitamina A, E dhe kalcium. Megjithatë, ajo duhet të jetë i durueshëm, sepse rezultati do të jetë e dukshme vetëm pas një farë kohe, kjo është për shkak se kalciumit grumbullohet në trupin e njeriut gradualisht.


Banjot për thonjtë
Për të duhet të kujdeset për thonjtë tuaj, ju duhet rregullisht të bëni të veçantë forcimin dush. Veçanërisht e dobishme është kjo dush vaj gozhdë, dush me ujë të ngrohtë një sasi të vogël vaj ulliri, pluhur ose vaj perimesh dhe i zhytur në gishtat e tij për 20 minuta. Kjo procedurë në mënyrë të konsiderueshme moisturize thonjtë, parandalon brishtësinë e tyre, saturates vitamina dhe përshpejtimin e rritjes. Në vaj mund të shtoni një lëng limoni pak, e cila është një makinë të bukur të vitaminës C. Kjo dush mund të përdoret deri në 4 herë në javë, mos harroni pas procedurës lyej moisturizer dorë krem ​​ushqyes.


Nëse ka një thonjtë e fortë yellowing mund t'i zhytë për disa minuta në tul limoni të freskët, e cila ka konfirmohen dhe zbardhjen e pronave.
Treat thonjtë në shtëpi ndihmon kripur, pas së cilës thonjtë fillojnë të rriten më shpejt dhe të bëhet shumë më e fortë. Për të përgatitur produkt të tillë duhet të jetë i holluar me ujë të ngrohtë 2 majë të vogël kripë deti dhe dip gishtat në atje 10 minuta. Kjo procedurë mund të bëhet deri në tre herë në javë, që nga ekspozimi i zgjatur me kripë mund të ndikojë keq në lëkurë.


Manikyr
Në mënyrë që në mënyrë efikase dhe duhet të kujdeset për thonjtë tuaj, ju duhet të mësojnë për të bërë manikyr të mirë. Me duhur kryer këtë procedurë në shtëpi, madje edhe të shkurtra, zbuluar thonjtë llak do të duket i pastër dhe i zoti.
Nevrikos gozhdë pjatë duhet vetëm një drejtim, si lëvizjet çrregullt mund të dëmtojë fotografi gozhdë gozhdë, stratifikuar dhe të bëjë atë më të brishtë. Saws teli më mirë të mos përdorni në shtëpi, sepse ata janë shumë të zeroja pjatë gozhdë dhe të thyer strukturën e saj. Në mënyrë tipike, këto janë përdorur në Salons gozhdë fotografi me extensions, thonjtë akrilik. Për manikyr vetë është e rekomanduar për të marrë një sharrë me një sipërfaqe e lëmuar qelqi, e cila është thonjtë shumë të butë nevrikos. Gjithashtu të përshtatshme për përdorim në shtëpi fotografi gozhdë kanë kartoni apo gome bazë. Thonjtë Pidpylyuvannya duhet të kryhet në formë të thatë, para se të aplikoni banjot terapeutike.


Cuticle gjithashtu kërkon mirëmbajtje të rregullt. Për ta bërë këtë, ju së pari duhet për të zbutur mjet e saj të veçantë, pastaj butësisht lëvizë duke përdorur bambu shkopinj dhe burrs gozhdë trim me kujdes me pincë. Pas një procedure të ngjashme duhet të mbulojnë sipërfaqen e pjatë gozhdë agjent mbrojtëse që ka kompensim, forcon dhe rrufetë efekt. Gjithashtu të shtypura në këtë gozhdë bazë bie duhur, dhe zgjat më shumë.

Ajo duhet të përmbahen nga përdorimi i zgjatur i manikyrin e thonjve të errët, pasi kjo mund të çojë në yellowing ose errësuar e gozhdë. Ju duhet gjithashtu të shmangur llak lirë që shkelin strukturën e pjatë gozhdë. Ajo shpesh mbajnë thonjtë nuk janë të pikturuar, për t'u mundësuar atyre për të marrë frymë lirisht. Për të hequr llak është e rekomanduar për të përdorur lëngje të veçanta nuk përmbajnë aceton, e cila lejon efekte të dëmshme në shëndetin dhe bukurinë e thonjve.

Grooming duart, mos harrojmë për këmbët, të cilat gjithashtu kanë nevojë për kujdes. Një pedikyr rregullt, përkëdhel këmbët e banja të ndryshme terapeutike dhe të aplikuar për thonjtë shtresë mbrojtëse. Me duhur, kujdes me kohë do të mbajë thonjtë tuaj duken të shëndetshme.