Si të kujdeseni për lëkurën tuaj në pyatah


Çfarë zakonisht krahasim të butë, të qetë dhe delikate të lëkurës - të saktë, me fëmijën pyatochkamy - mirë, ata janë të ëmbël. Rritje deri, ne humbasim bukurinë dhe ndjeshmëri të trupit. Lëkurës coarsens, të çara dhe drithërat. P'yatochka Kjo nuk është diçka që nuk është i kënaqshëm, por edhe sjell pronari i saj një shumë probleme. Meshkujt zakonisht më pak të shqetësuar në lidhje me këtë problem, por gjinia femër kujdeset më shumë që rrudhat në fytyrë. Sidomos në verë, kur sandale të wedgies bukur ose nuk mund ta fshehin nga sytë prying gishtin aq shëmtuar.


Shumica e kohës këmbët e tij kalojnë "në një hapësirë ​​të mbyllur" dhe përveç jush askush nuk e sheh. Por kjo nuk do të thotë se ata duhet të trajtohen më pak vëmendje. Si për të trajtuar lëkurën në këmbë për këmbët e tyre nuk janë turp për të treguar as dimër as verë.

Mënyra më e lehtë për të shkuar në një sallon bukurie, ku mjeshtrit do të punojë mbi këmbët tuaja, dhe ju ndoshta do të jenë të kënaqur me rezultatin. Megjithatë ka disa disavantazhe.
1. Ajo kushton para, dhe jo të vogla.
2. Ju duhet të ndajë kohë, i cili është shpesh mungon.

3. Shumë prej tyre janë të turpëruar e procedurave të tilla, edhe pse kjo nuk është pjesa më intime të trupit.
4. Në qytete, gratë, nëse dëshiron, mund të përballojë një procedurë të tillë nuk mund të thuhet për ata që jetojnë "në asnjë bukuri mbulimit." Dhe të gjithë duan të duken bukur, pavarësisht nga vendbanimi.

Të gjitha këto mangësi të lehtë të kthehet në pluses, nëse organizoni sallon bukurie mini në shtëpi. Sidomos asgjë e komplikuar në këtë, dhe rezultati do të bëjë që ju të lumtur të paktën sallon, dhe ndoshta edhe më shumë. Këtu ju mbretëreshë kabinës që menaxhon kohën, përzgjedh recetave më të përshtatshme dhe mund të punojnë mrekulli. Shikoni në këmbë e tyre - ata janë të pasjellshëm, i ashpër, chapped? Ju nuk duhet të kujdeset për të lëkurës në këmbë ose tërësisht të ndaluar duke i kushtuar vëmendje për ta. A nuk është kjo një arsye për të bërë ato?

Urtësia popullore thotë - "Përgatitja sleighs në verë dhe dimër-karrocë." Në periudhën e zyyazykay është koha për të marrë kujdesin e pyatochkamy dhe përgatitjen e tyre për sezonin e verës dhe këpucë të bukura të hapura.
Në varësi të "neglizhencës" dhe preferencën tuaj, zgjidhni procedurën që ju përshtatet më mirë.
Së pari, ju duhet të hiqni lëkurën trashë, e cila duket shumë e bukur. Në asnjë rast nuk e përdorin "nuk ka metoda të njeriut" në këmbë tuaj si lekure zvogëlimin gërshërë ose brisk prerjes shtresa e lartë. Kjo vetëm nuk nuk e zgjidh problemin, por do të forcojë atë si shtresa e ardhshme është shumë më e trashë. Ndihmojë për banjë ndryshme këmbë, i cili do të hequr shtresa trashë të lëkurës dhe të ndihmojë për të zvogëluar më tej formimin e saj.


Banjot për lëkurën në këmbë
Një dush këmbë e thjeshtë, por megjithatë efektive. Në një pellg me ujë të nxehtë, shtoni 3 tbsp kripa e detit (ju mundeni thjeshtë kuzhinë), 1 filxhan qumësht, 1 filxhan zgjidhje trashë sapun. Ulët këmbë dhe legen parte 40 minuta për 1 orë. Pas kësaj lëkura procedurë rozm'yakshytsya të bëhet në përputhje. Për të hequr shtresa keratinizuara, përdorni një guri shtuf apo file gozhdë këmbë të veçantë. Por nuk e fshij me të gjithë forcën e tij, duke u përpjekur në të njëjtën kohë për të bërë atë që duhet të bëhet rregullisht. Rezultojë domosdoshmërisht, të jenë të durueshëm.


Pas procedurave të ujit dhe këmbë të trajtimit, dhe lyej ato krem ​​ushqyes. Procedura mund të jetë pak e komplikuar nëse shtoni disa pastrim shtuf për këmbët.
1. Në coarsening parë shenjë e plasaritje të lëkurës, të përpiqen për të mbajtur këmbët Vaskë tuaj me rrënjë alte. Hidh 2-3 lugë rrënjë alte (copëtuar) 1 litër. uji. Në zierje shumë të ulët të ngrohjes për rreth gjysmë ore. Hiq nga ngrohjes, të ftohtë dhe tendosje. Kjo supë mund të përdoret si një banjot nxehtë këmbë, ose si një kompresë në këmbë. Në rastin e parë këmbët në vend poparyty 20 minuta, një pak më të gjatë ngjesh mbajë. Marrë, nëse është e mundur, 2 herë në ditë, atëherë të jetë i sigurt për të vajos këmbët krem.

2. Shkëlqyer pastron maskë vezë. Përgatitja e një përzierje të verdhë veze 1 veze, 1 lugë lëng limoni dhe 1 lugë niseshte. Pasi ta keni Bosh këmbët, aplikoni këtë maskë në këmbë dhe le të thatë, pastaj pije me ujë të ngrohtë. Dhe mos harroni të lyej krem.
3. Pas banje, ajo është e dobishme për të lyej këmbë dhe thembra, ulliri pak të ngrohtë ose vajra bajame.
4. qepë vë llapë ndihmon të zbutur lëkurën. Të bashkëngjitni Heels steamed gjysmë qepë, djegur më parë me ujë të valë. Fix duke përdorur shirit ngjitës, celofan përfundojë dhe veshin këmbë çorape. Për të ndikuar në mënyrë efektive në sjelljen më të mirë kjo procedurë brenda natës. Në mëngjes, hiqni vë llapë qepë dhe lani këmbët me ujë të ngrohtë. Ju mund të hiqni shtresë keratinizuara e shtuf, por të bëjë atë të butë dhe jo shumë. Vajos krem ​​yndyrë ose vaj.

5. Nëse të gjitha recetave të mëparshme të bazuar në këmbët decoupling, kjo është krejtësisht e ndryshme, por ajo është shumë efektive. Dhe koha për t'u kujdesur për këmbët tuaja në këtë mënyrë merr shumë më pak. Blej krem ​​të pasur, por që ka qenë gjithmonë një pjesë e kamfuri. Aplikoni dhe të lënë për pesë minuta në 5-10. Merrni një rende për këmbë, pak njomet lehtë me ujë dhe bie në shtresa me brirë të lëkurës. A atë menjëherë, por, të themi, 20 sekonda rende fshij për 10 sekonda dhe të fillojnë një pushim. Përsëriteni 3 herë, pastaj pije me ujë të formuar fishekëve, këmbët dhe furçë krem. Përsëriteni 3 ditë rresht dhe për të marrë një pushim për 2 ditë. Përsëri përsëritur normë. Ju nuk do të mësojnë takë e tyre, ata do të jenë të qetë, të butë, i kuq si një fëmijë.

6. Për të parandaluar plasaritje në këmbë, 1 herë në muaj do të tabaka me verë të bardhë. Hidh 1 lugë gjelle ngjyra gëlqere xhami shumë të nxehtë të verës. Le të qëndrojë 10 minuta dhe të mbajë këtë infuzion të këmbëve të tij. Mjafton 5 minuta, pastaj butësisht fshij rende me pesë këmbë dhe ende mbajnë 10 minuta. Krem Përhapjen.

Merrni veten vetëm gjysmë ore në ditë - dhe ju jeni një perëndeshë!