Si për të trajtuar sëmundjet parazitare


Sëmundjet parazitare janë gjetur në pothuajse çdo qenie njerëzore. Statistikisht ata janë në vendin e katërt në mesin e sëmundje të tjera, është e rëndësishme të dini se si për të trajtuar sëmundje parazitare.

Së pari ne duhet të kuptojmë në të cilat situata dhe rrethana, ne mund të merrni një ose një tjetër sëmundje parazitare, dhe pastaj se si të merren me parazitë të tilla. Le të fillojmë me nematodikeve. Këto parazitëve shpesh jetojnë në zonat tropikale dhe subtropikale, sepse për ta, kjo zonë është shumë e favorshme për jetën dhe zhvillimin e tyre. Dhe, ndërsa ata janë të zakonshme në vendet ku higjiena nuk është shumë i mirëpritur. Njerëzit të cilët janë të dua të udhëtojnë së pari duhet të jenë të kujdesshëm dhe të dini se si për të parandaluar të gjitha prej të cilave ose sëmundje parazitare. Sëmundjet parazitare kanë shumë lloje.Varieteteve helmintiasis:
Krimbat zorrëve
Ka qenë një kohë kur pothuajse çdo fëmijë ishte goditur nga krimbat, por tani këto parazitëve në njerëz janë të rralla. Për të zbuluar ata, është e nevojshme për të kryer inspektim të rregullt.

Ascariasis
Për trajtimin e kësaj sëmundje janë drejtuar në drogat si vermoks, piperazin, Pyrantel. Doza dhe kohëzgjatja e përdorimit mjeku thotë, por më së shumti trajtim është 1-2 ditë. Në zonat jugore sëmundje të tilla mund të përsëritet shumë herë, kështu që në këto zona për të përsëritur trajtim, intervali kohor prej 3-4 muaj.

Parandalimi i sëmundjeve parazitare është mjaft e thjeshtë - duhet të respektojë rregullat bazë të higjienës si një fëmijë dhe të rritur, si dhe për të monitoruar pastërtinë e shtëpisë dhe oborrit.

Volosoholovets
Ky lloj parazit që jeton në cecum, shtojcë, por rritur infeksion merr në zorrë të mëdha. Femrat nematod në gjendje të ndajë një sasi të madhe e vezëve, kështu që shqyrtimi është kryer bazuar në analizat e feces.
Në një numër të vogël të krimbave në trupin e njeriut, pasi që këto simptoma nuk mund të ndodhin, por me sasi të bollshme e stol është i mërzitur me punën e gjakut. Për trajtim përdorni enemas dezinfektues dhe barnave të përshkruara nga mjeku.


Ostritsa
Emri i sëmundjes - enterobiosis. Ajo është mjaft e zakonshme dhe shumica e prindërve e dinë. Qëndrimi i tyre - cecum dhe shtojcën, por simptomat e dhimbshme që ata shkaktojnë. Shqetësojnë mund të jetë kruarje të rënda (në mbrëmje), si krimb zorrësh (femër) vypovzayuchy jashtë, vë vezë e tyre në lëkurën e anusit. Nuk janë këto parazitëve në fëmijët moshë të re, por të rriturit si dhe nuk është përjashtim.
Trajtojnë të kërkuara, si dhe trajtimin e sëmundjeve parazitare më parë - medikamente klizmë. Por për të kryer disa kurse me një interval të kohës, rreth një muaj më vonë. Një kurs i tillë i sjelljes ri i nevojshëm në mënyrë që të shkatërruar parazitet dhe ata që janë në zorrë vetëm para trajtimit. Për një fëmijë do të jetë e rëndësishme se çfarë lloj të brendshme ai ishte i veshur. Mundësisht, ata ishin pantallona dobët pëlhurë të trashë. Në to fëmija do të jetë më të rehatshme, dhe ato ofrojnë mbrojtje nga duart e pista të fëmijës.


Në vende publike, siç janë kopshtet, trajtimi duhet të jetë për të gjithë fëmijët dhe kohën e personelit. Kur prindërit dhënë fëmijën e tyre të shkojnë në kopësht, është e nevojshme për të bërë testet përkatëse për parazitë.
Ne duhet të kujtojmë se prania e sëmundjeve parazitare mund të shkaktojë që vonon zhvillimin mendor dhe fizik. Në mënyrë të ngjashme, ata mund të zvogëlojë punën dhe të rritur. Në njerëz, dobëson sistemin imunitar dhe trupi pushon për të luftuar sëmundje të tjera.


Siç duhet trajtimin e sëmundjeve parazitare nuk rregull e rëndësishme është të hahet produkte të pastër, të freskëta dhe të provuar, sidomos mish, peshk, produkte qumështi, produkte dmth me origjinë shtazore.
Në sëmundjet e zorrëve parazitare janë sëmundje parazitare të lëkurës. Për shembull, një kërpudhat njohur.

Një sëmundje e përhapur parazitare quhet atlet këmbë. Më shpesh gjenden në verë në mot të nxehtë, kur trupi është i prirur për djersitje.
Trajtimi atlet është një trajtim i plotë i plagë. Rekomanduar ditore të marrë banjot ngrohtë këmbë me shtimin e Permanganat kalium. Më parë duhet të zbulojë formuar në thembra e flluska dhe kore. Pas tabaka nevojë për të vënë lagështi fashë zgjidhje në bazë të sulfatit të bakrit (01%) dhe zinkut (04%), ose me Resorcinol (2%). Pastaj aplikoni pajisur siç duhet krem ​​antifungal, përsëri nga një mjek. Trajtimi është efektiv në qoftë se duhet dhe vazhdimisht të kryejë të gjitha rekomandimet e mjekut.


Kursi i trajtimit varet nga rezultatet e testeve për kërpudhat. Pas teste negative duhet të jetë brenda një muaji për të fshirë të frenave të lëkurës 2% salicili ose 1 për qind thymol alkool, dhe pastaj prypudryuvaty pluhur borik këmbë (10%).
Le të flasim për të gjitha kruarje njohur. Agjent shkaktar i sëmundjes është një mite parazitare kruarje. Parazitëve ushqehen me sipërfaqe të lëkurës, disa gjak. Zgjebja mund të infektohen nga kafshët e sëmura, me një shtrëngim duarsh, artikuj për kujdesin e trupit apo veshjeve. Emri i sëmundjes do të thotë nga kruarje intensive dhe një dëshirë të vazhdueshme të kruar. Trajtimi përbëhet nga një mjedis steril - duhet perepraty dhe perehladyt gjitha gjërat liri krevat, si dhe mobilje të trajtojë mjet të veçantë. Kërkojnë kujdes mjekësor që ai ka caktuar trajtimin e duhur.


Në çdo rast, në rast të simptomave të tilla që ndodhin kur sëmundjet parazitare nuk duhet të përpiqet për të trajtuar ata vetë dhe të vënë jashtë duke shkuar te mjeku.