Si të lani flokët tuajShampo - është trajtimet më të zakonshme për flokët, kështu që ne vetëm duhet të bëni atë të saktë.
Shumë njerëz ndoshta nuk mendojnë shumë rreth asaj se si të duhet të lani flokët tuaj - vetëm të bëjë atë rrugën e përdorur për të. Dhe asgjë, është e mundur që teknologjia juaj nuk është mjaft i saktë dhe çdo ditë ju dëmtojnë flokët tuaj.

Sa shpesh duhet të lani flokët e mia?
Unë jam i mendimit se flokët duhet të lahen sa ata ndotjes. Kjo duket logjike, në varësi të llojit të flokëve, aktivitetit njerëzor, kohë të vitit dhe të faktorëve të tjerë, flokët mund të bëhen të pista shpejt ose më vonë.


Për llojin vaj e flokëve duhet të lani flokët tuaj shpesh, ndoshta edhe çdo ditë. Por është më mirë për të zgjedhur një mënyrë më të butë.
Flokët normale nuk është mënyrë jetese shumë aktive të mjaftueshme për të larë 2-3 herë në javë.
Nëse keni flokë të thatë, dhe gjithë ditën të largohet nga shtëpia, ajo mund të jetë e mjaftueshme dhe një ditë në javë.
Dimër zakonisht duhet të lani flokët tuaj më shpesh, pasi hat nuk mund të "frymë" të lëkurës dhe gjëndra dhjamor të prodhuar më shumë sebum.
Si te zgjidhni një shampo?

Unë e kuptoj se ju duhet të zgjidhni llojin e shampo flokët. Sot një përzgjedhje të madhe të dyqaneve, në mënyrë që problemet me këtë duhet të lindin.
Në mënyrë të ngjashme, ne duhet të kuptojmë se secili prej nesh ka karakteristikat e veta, dhe për këtë arsye jo të gjitha edhe shampoos për llojin tuaj të flokëve, ju do të takohet. Kjo nuk do të thotë gjithmonë shampo e keqe, vetëm flokët tuaj dhe detergjent nuk mund të vijnë së bashku karaktere.
Ai vijon se të zgjedhin shampo shpesh duhet të gjykimit dhe gabim. Dhe kjo është në rregull. Pra, jo vetëm të blej një paketë të madhe për një shampo të re.

Jo shampo "e tij", ju lehtë mund të njohin: flokët, pasi ajo të marrë pista shpejt, duke kërkuar zbehtë, e vështirë për të krehër. Në anën tjetër, kur zgjedhur mirë shampoos, flokët do të duken me shkëlqim, të lehtë për krehër dhe të investojnë, dhe kokës nuk do të jetë i inatosur dhe zhvishem off.
Si të lani flokët tuaj?
Këtu kemi ardhur për të teknologjisë, e konsiderojnë pikat e saj kryesore.
1. Ata thonë se uji nuk është shumë e përshtatshme për shampooing. Ajo përmban një shumë të klorit dhe substancave të tjera të dëmshme në të mjaftueshme. Një qime absorbon ujë dhe me të gjitha papastërtitë e dëmshme.

Pra, larja është më e mirë për të përdorur ujë të zier apo filtruar. Kjo është logjike, por unë sinqerisht nuk e di një person të vetëm që bën kështu
Një tjetër pikë në lidhje me ujë, temperatura e saj. Uji duhet të jetë e ngrohtë, nuk e nxehtë! Ujë të ngrohtë rrit aktivitetin e gjëndra dhjamor, e cila më pas çon në ndotjen më të shpejtë.
2. Kur ju ngjyhet flokëve, aplikoni shampon në pëllëmbë tuaj, fshij pak. Ju nuk mund të shtrydh shampo drejtpërdrejt në flokë, si përqendrimi i saj i lartë në një vend mund të shkaktojë acarim të lëkurës.

3. Aplikoni shampo duhet të jetë lëvizje të butë rrethore, duke lëvizur nga rrënja deri te maja, duke mbuluar të gjithë volumin.
4. Zhvilluesit shampo është një procedurë e rëndësishme dhe merr disa herë më shumë se aplikimit. Qëndruar në flokët dhe shampo lëkurë rezultatet e në ngjyra e shurdhër dhe provokojnë zbokth.
5. Në fund shpëlarje flokët tuaj me ujë të ftohtë ose të ftohtë për të shtuar të shkëlqejë. Ai gjithashtu stimulon qarkullimin e gjakut të kokës që edhe ndikojnë në rritjen e flokëve.
6. Mos e fshij flokët tuaj me një peshqir të butë pat lëvizjet e tyre. Pastaj të përfundojë për 10 minuta në një peshqir të ngrohtë (mundësisht) dhe heqjen e "çallmë", le flokët dosohnut mënyrë të natyrshme.

Ky i fundit, natyrisht, është më shumë për flokët e gjatë. Njerëzit me flokë të shkurtër nuk do të mbajë në hartimin e tyre kokë me peshqir
7. Flokët përdorimi tharëse nuk është e dëshirueshme, por nëse ju bëni, atëherë nuk e vënë regjim të nxehtë apo flokët dosushyvayte përmes.
Ndoshta kjo është e gjitha nga pikat kryesore që unë do të paguajnë vëmendje. Tani ju e dini se si për të larë flokët tuaj
Rastësisht, kam kryer një eksperiment mbi "Si të shpëtoj zbokth? ". Së shpejti do të ndajnë rezultatet