Si të vishen dhe hani në të ftohtë


Motit të ftohtë - jo një arsye vidyazykatysya e sferat, më shumë se ajo është shumë e dobishme dhe ndihmon për të forcuar sistemin imunitar. Megjithatë, për shkak se temperatura mund të bjerë në anomalisht të ulët, ka kujdes dhe të zgjedhin një kohë për një shëtitje në ajër të pastër, dhe në çfarë rroba për të shkuar jashtë. Morth, hipotermi - një dukuri shpesh ndodhin në kohë zyyazykay të vitit, por në qoftë se ju e dini se si të vishen dhe të ngrënë në mot të ftohtë, ju mund të shmangur shumë probleme.


Të jetë i sigurt për të veshin një kapelë. Dhe jo sepse ne kemi një fëmijë i frikësuar prindërit mundësinë për të fituar kokën dridhura dhe meningjit. Rastësisht, sëmundja nuk duket nga hipotermi, ajo provokon mikrobet e dëmshme. Hat mbron nga anijet hipotermi në tru, ju lejon të ruani dëgjimit tuaj. Pas një qëndrimi në të ftohtë, pa një kapelë mund nevralgjike sëmundje, dhimbje koke të vazhdueshme, inflamacion të fund trigeminal nervore. Për komplikacione të rënda janë të mundshme edhe shtrembërime personi. Sepse flokët follicles hipotermi mund të fillojnë humbjen e flokëve. Prandaj, refuzimi i kurorëzon - është e pakuptimtë, dhe jo duke ndjekur trendet. Ka shumë mënyra se si të vishen dhe ende duken elegant dhe të bukur.


Pjesë e detyrueshme e veshjet - një shall. Qafa duhet gjithmonë të jetë i mbrojtur nga të ftohtit, sepse ka dhimbje shumë të prekshme. Qëllimi shall - mbajtjen e ngrohtë rreth trupit dhe për të parandaluar hipotermi fyt. Por, me një shall të arsyeshme përdorimit mund të mbrojë dhe gjysmë fytyrë nga të ftohtit dhe era.
Sot në treg është një ofertë e madhe - të brendshme termike. Qëllimi i tij - jo të ngrohtë, si shumë besojnë, dhe të mbajë ngrohjes që vjen nga trupi ynë. Në rroba të tilla djerse shumë, dhe në këtë mënyrë të vështirë për të ngrirë. Kur ka avullimi i djerse fitilin e trupit shpejt, sepse një person merr të ftohtë. Me të brendshme termike lëngjeve të tepërta sekretuar nga trupi, vidvodytymetsya. I vetmi parakusht është përdorimi i liri natyrore vetëm materiale, jo sintetike, në mënyrë ideale - me lesh.


Ekspertët këshillojnë se si të vishen në acar të rënda, të jetë i sigurt për të përmendur doreza. Në të vërtetë, duart mund të jetë një kohë e shkurtër obmorozyty anije ngushton ato, duke shkaktuar mund të fillojë edhe sulm në zemër. Shpesh ka një pasojë të rëndë të pjesës mashkullore të popullsisë, sepse ata kryesisht refuzojnë doreza.
Sigurisht, për të mos përmendur këpucë ngrohtë dhe të rehatshëm, ju do të zgjidhni për të motit të ftohtë. Zgjedhja më e mirë e këpucë, thembra e cila është disa centimetra, ndërsa distanca nga këmbë në tokë do të jetë i ngrirë dhe ftohje e madhe është në fillim. UGI, i cili së pari u shfaq në veri dhe në modë në vendin tonë, kaq të çuditshme të mjaftueshme, nuk e mbron nga këmbët e ftohta. Dhe për t'iu përgjigjur ortopedike negativisht për këpucë.


Dimrit nuk është dorëzuar me një shumë bezdi dhe sëmundjet duhet të dinë jo vetëm se si për të ngrënë, por është më mirë për të ngrënë. Pini lëngje dhe hani një domosdoshmëri në të ftohtë. Asnjë dietat dhe kufizimet të rrepta! Në dietë duhet të jenë proteina, dhe aq më shumë do të jetë më mirë të ngrohtë deri të trupit. Dhe si peshk, vezë, mish, prodhimet e qumështit duhet të jetë në tavolinë. Të dobishme dhe pije në acar pastë, por ata janë në sasi të kufizuar. Karbohidratet komplekse duhet të njom trupin për të ndihmuar atë të qëndrojë ngrohtë në të ftohtë. Hanë bukën, qull, e bërë nga lloje të ndryshme të drithërave.

Mëngjesi duhet të hani diçka kalori. Recommended një pjatë të shkëlqyer, të pasur me yndyrna dhe proteina - vezë me proshutë ose proshutë. Ju mund të përdorni dhe hikërror, bollgur, drithëra oriz, pini një filxhan çaj të nxehtë apo kafe pafytyrë. Çdo mëngjes në një stomak bosh është e dobishme për të pirë një gotë me lëng për të dhënë mbështetjen tuaj vitaminë trupi.

Përdorimi i produkteve të qumështit do të parandaluar sëmundje ftohjet. Sepse kos, kefir, djathi duhet gjithmonë të shfaqet në desktop në dimër.
Si mund të ju të hani e drejtë, kur ngricat pa ushqim e parë të nxehtë? Nëse ju jeni në mesin e atyre që vuajnë nga sëmundjet e sistemit të tretjes, pastaj gatuaj supë mishi, nëse shëndeti juaj nuk ju lejon të hani dhjamë, gatuaj supë me perime, supave, supave me makarona ose drithëra. Navarystoe Kursi i parë është një shumë e kënaqshme dhe të mirë warms të gjithë trupin.


Nëse ditët e verës të gjithë është duke u përpjekur që të përmbahen nga ushqimi të lartë kalori përzemërt dhe në dimër një shumë e ushqimeve yndyrore prishin veten për një të dytë. Ajo është e mirë që të rrinë shtrirjes se mindlessly konsumojnë pjesë të mëdha. Pranverë mund të jetë se përpjekjet për të ngrohtë deri çoi në nevojën për të shkuar në palestër dhe rënie në peshë.
Ftohtë - nuk ka kohë për të rregulluar një dietë dhe agjërimi ditë. Hani në nevojë plotësisht ngricat, por ende moderuar. Në vend të miellit desserts përzemërt dhe ëmbëlsira mund të jetë i gatuar ëmbëlsirë qumështor ose sallatë frutash, kafe me pjesën krem.


Darka është një domosdoshmëri para se të shkoni jashtë. Pirja e alkoolit, i cili i jep një kuptim krejtësisht të rreme të ngrohtë, nuk ia vlen. Alkooli në pjesë të mëdha dhe drejtpërdrejt në ajër të pastër vidyazykatysya më të mirë, por në shtëpi, ju mund të përballojë një verë të nxehtë mulled.
Kujtojmë se efektit të dobishme të ftohtë të trupit. Frost në moderim ajo ndihmon për të drejtuar të gjitha proceset në trup dhe aktivizuar sistemin imunitar. Parandalimi ftohjet sëmundjeve të bazuar vetëm në terapi të ftohtë. Jo më kot metodat më moderne të përtëritje dhe trajtimit - cryosurgery - bazuar në ndikimin mbi njerëzit temperaturave subzero.