Si profilaksi është kryer rërë në veshka


Indeksi artikull

Arsyet për formimin e rërësSimptomet e formimit rërës në veshkaÇfarë diagnoza bazë të sëmundjesSi është e organizuar në trajtimin dhe parandalimin e patologjive


Veshkave rërë konsideruar rezultatin e proceseve metabolike në trup. Rërë Parandalimi në veshka - një fazë e rëndësishme e trajtimit për shkak të saj formuar gurë që mbush dhe dëmtojnë Mukoza uretrës.


Arsyet për formimin e rërës


Rërë Arsimi është shpesh rezultat i metabolizmit të pahijshme në trupin e njeriut, e cila është shpesh i trashëguar. Sand mund të përbëhet nga kalcium, magnez, fosfor, urinës apo oksalik. Kryesisht rërë është përbërja e përzier.Kjo është e rëndësishme! Mungesa nga faktorët etiologjik i sëmundjes duhet t'i atribuohet të aktivitetit fizik, të ushqyerit uyazyka jetës njerëzore, profesioni, lezioneve infektive të uretrës, karakteristika anatomike të strukturës së sistemit urinar, patologji vaskulare.Simptomet e formimit rërës në veshka


Në formimin e rërës në veshka në pacientët të fillojnë të tregojnë shenja të lezioneve fillore dhe të mesme. Simptomet kryesore përfshijnë:Trazim dhe hije errësuar erë urinë manifestim.

Në fushën e veshkave prekur në bark e sipërme, ijë dhe kërthizë ndjerë siklet apo dhimbje të mprehtë dhemb. Ky shtet është konsideruar si një manifestim i rërës nga dalja e veshkave e cila irritojë sipërfaqen në rrjedhjen e urinës në uretrës.
Shkelja e shkarkimit të urinës. Pacientët të shqetësuar në lidhje me dhimbje gjatë urinimit dhe kërkojnë të shpeshta.
Për shenja dytësore përfshijnë:Të përzier me të vjella.
Rritja e temperaturës së trupit dhe formimin edema.

Rritja e presionit të gjakut.
Dobësia e rëndë dhe djersitje e harlisur.
Bloating.
Çrregullime të gjumit.

Çfarë diagnoza bazë të sëmundjes


Prania e rërës në veshkat nuk mund të zbulojë vetveten, duke shkaktuar sëmundje të lënë pas dore dhe diagnoza e vetëm në fazën e gurë. Në këtë drejtim është e rëndësishme për të kuptuar qartë pse rërë është formuar në veshkat. Simptomat e para rrallë ndodhë në pothuajse të gjithë pacientët janë të humbur. Më pas, pacienti fillon të ankohen për dhimbje të forta, të shfaqë atë për disa orë dhe kërcënuar për disa ditë. Dhimbja është manifestuar në lëvizjen e grimcave të rërës në traktin urinar.


Kjo është e rëndësishme! Në një diagnozë spital është për të kryer X-ray shqyrtimit të veshkave, me ultratinguj e veshkave dhe të fshikëzës. Kështu, ju mund të vendosni sëmundje edhe në fazat e hershme.Si është e organizuar në trajtimin dhe parandalimin e patologjive

Para trajtimit është e nevojshme për të konstatuar faktin e pranisë së rërës në veshka. Përndryshe trajtimi pacienti nuk mund të vëreni shenjat e sëmundjes më të rëndë. Para-kërkohet kalimin e të gjitha metodave të diagnozës, të përshkruara nga mjeku juaj.

Këto përfshijnë:Ultratinguj i sistemit urinar.
Rreze-X i veshkave.Këto aktivitete diagnostike të ndihmojë për të krijuar faktin e rërë dhe gurë në të drejtat veshkat.
Faza tjetër e trajtimit dietë të caktuar - është themeli i terapisë. Respektimin e rekomanduar e të ushqyerit e duhur, pavarësisht nga faza e sëmundjes. Perberja e dietë varet nga lloji i kripë, i cili predominon në urinës. Kështu, kur përqendrimi i urate duhet të jetë plotësisht vidyazykatysya e ushqimeve tymosur dhe të skuqura nga mishi. Gjithashtu e ndaluar për të ngrënë fasule, supë ushqyes, kafe, çokollatë dhe pijeve alkoolike. Nëse oxalate urinar përqendrimit rritet, është e rëndësishme për të kufizuar konsumin e produkteve të qumështit, agrume, sallatë, Strawberry, çokollatë dhe kafe.

Me një rritje në përqendrimin e urines te kalciumit dhe fosforit rekomanduar vidyazykatysya e djathë, ushqim deti dhe sidomos nga peshku. Ju duhet gjithashtu të rrisë ndjeshëm sasinë e marrjes lëngjeve në ditë për pastrimin e trupit.