Si për të bërë një injeksion vithe


Në jetën e çdo personi mund të merrni një situatë ku ajo bëhet e nevojshme për të bërë një injeksion për të afërmit e tyre, miqtë apo edhe veten. Prandaj është e rëndësishme të dini saktësisht se si për të bërë injeksione në mollaqe për të parandaluar ndonjë komplikime dhe të injektimit vetë përfituar, nuk dëmtojnë shëndetin. Për person mesatar që nuk kanë arsim special mjekësor, nevojën për të marrë një e shtënë mund të duket mjaft e komplikuar, procedura ndoshta edhe e frikshme. Por në fakt, me aftësi e duhur, teknikë e injektimit intramuskular nuk është aq e vështirë sa mund të duket ndonjëherë. Për të mësuar se si të duhet dhe të sigurtë injeksione në mollaqe, ju lutem kontaktoni me mjekun i cili përshkruar një droge, megjithatë, pasi duke e bërë një e shtënë, kjo procedurë do të vazhdojë të duken jo aq emocionuese.


Rastësisht, injeksion intramuskular mund të bëjë jo domosdoshmërisht vithe - vënë atë edhe në kofshë ose në krah. Megjithatë, më e thjeshtë, pa dhimbje dhe opsioni më i mirë do të jetë injektimi i një "pikë të dobët", kështu që ne do të konsiderojë se si duhet dhe në mënyrë efektive injeksione në mollaqe. Në mënyrë tipike, në mënyrë që të bëjë një shpoj tillë kanë nevojë për ndihmë një person tjetër, në mënyrë ideale, ju duhet të kërkoni ndihmë në klinikë. Por në qoftë se kjo nuk është koha, ju mund të vënë Injeksioni intramuskular në shtëpi. Nëse ju keni të injektuar pa ndihmë, ajo është e mirë për të kryer hip e tij, në rastet kur ka asistent do të përgatisë ass.


Ajo që ne kemi nevojë në rrjedhën e injeksioneve intramuskular? Është e nevojshme për të përgatitur në çdo gjë paraprakisht që ju nevojitet në mënyrë që ju nuk do të kandidojë nga këndi në kënd. Pra, të përgatitur:
A) Menjëherë ai ishte një droge që është përshkruar nga mjeku juaj.
B) leshi pambuku mjekësore.
B) alkool mjekësore.
D) shiringë me një gjilpërë. Shuma e saj varet nga sasia e medikamentit i cili është i destinuar për administrim intramuskular.

Është e rëndësishme. Në mënyrë që të bëjë efektive Injeksioni intramuskular, është e nevojshme për të zgjedhur shiringë e duhur. Ky mjet duhet të pajisen me gjilpërë të gjatë si hala shkurtër janë përdorur vetëm për injeksion intravenoz ose nënlëkurës. Nëse gjilpëra është shumë e shkurtër, ajo nuk mund të merrni të muskujve, injeksion intramuskular zbatimi, duke çuar në futjen e drogës nën lëkurë. Kështu, ajo mund të provokojë inflamacion.


Atëherë ju duhet të merrni para se të përgatitur goditje me thikë. Për ta bërë këtë:
1. Lajini duart tërësisht me sapun dhe ujë.
2. Marrja shishkë e barnave të destinuara për administrimin intramuskular nevojë për të shkundur atë tërësisht, fshij me alkool. Në paketimin e barnave injectable zakonisht bashkangjitur gjithmonë teh të veçantë me të cilën ampulë shpallur lehtë. Nëse për ndonjë arsye nuk ishte në paketën, për këto qëllime që ju mund të përdorni thikë. Ju duhet shishe kujdes pidpylyaty tip, pastaj të përfundojë atë dhe të ndërpresë shtupë.

3. Dial një mjekim shiringë.
4. Në mënyrë që të mbledhë flluska e ajrit në një shiringë të lartë vend mund të trokas lehtë me gishtin tuaj mbi të dhe pastaj duke shtypur pistoni dëbojë përmes gjilpërës gjithë e ajrit rezulton. Të përhershme të siguruar asnjë ajrit në shiringë, ju mund të lirimin 1-2 pika të ilaçeve me gjilpërë.

Teknika e injeksioneve intramuskular në mollaqe.
1. Nuk është një rregull i thjeshtë për zbatimin efikas të një injeksion bythë, në vijim të cilat ju mund të shmangur marrjen e gjilpërës në sciatic nervore. Ju duhet mendërisht ndajnë bythë në 4 copa kryq imagjinare. Për injeksion merr sheshin e sipërme e jashtme - janë pikërisht nervore sciatic nuk është dëmtuar dhe do të jetë injeksion më pa dhimbje.

2. Është e nevojshme, njomet leshi pambuku me alkool, të vendosur të ardhmen e procesit të injektimit.
3. Merrni një shiringë në dorën e tij. Nëse injeksion është fëmija duhet të mbledhë në lëkurë dele dhe për të injektuar atë në kur bën injeksion i rritur, lëkura duhet pak të vonojë të kundërtën.
4. vendosjen shiringë në një kënd prej 90 gradë në sipërfaqe të lëkurës, dorë dhe për të marrë lëvizje të vendosur të shpejtë për të futur gjilpërë pothuajse tërësisht. Lejohet të lënë jashtë jo më shumë se 1/4 e gjilpërës.
5. Shkruani medikamente ngadalë shtyrë kumarxhi e gishtit shiringë. Duhet të theksohet se disa lloje të drogës duhet të administrohet si ngadalë të jetë e mundur: kjo kërkesë duhet të deklaruar në udhëzimet për të drogës.

6. hyjnë Plotësisht faqe drogës injeksion duhet të shtypni shtupë pambuku zhytur në alkool, atëherë hiqni mocionin gjilpërë shpejtë. Kjo zvogëlon rrezikun e infeksionit dhe të ndaluar gjakderdhje.
7. Ju duhet butësisht masazh muskujve për një absorbim të plotë dhe të shpejtë të drogës.

Disa rregulla të sigurisë gjatë injeksioneve intramuskular në mollaqe.
1. Shpesh ka nevojë si për të bërë jo një, por disa injeksione. Është e këshillueshme që të prapanicës alternative, duke e bërë të shtëna në një të parë, pastaj një tjetër.

2. Me injeksione të shpeshta në mollaqe mund të formojnë një hematomë të vogël (mavijosje) në vendin e injektimit mund të dëmtojë. Në përpjekje për të shmangur këtë, ajo është e dobishme për të bërë në mënyrë periodike rrjetit jodit. Për ta bërë këtë, i lagësht jodit Q-tip dhe të shpenzojnë një grupe disa "gabimisht" në mollaqe.
3. hala, shiringa, pambuk të përdorura, shishe qelqi bosh nga droga - e gjithë kjo menjëherë shkon në plehra. Ju nuk mund të ri-përdorin shiringa e disponueshme!
Prandaj, duke studiuar me kujdes manualin se si për të bërë injeksione pa dhimbje në mollaqe, mund të mbyllet në kohë për të ndihmuar kur ka një nevojë. Faqe Injection nuk duhet të lënduar keq, ajo nuk duhet të jetë një tumor, bruising gjerë, gjakderdhje e rëndë.