Si klizmë


Pasi, në radio "Humor.fm" një e parodist famshëm tha fjalinë e mëposhtme: "E pra, kjo është vrimë për klizmë çdo organizmi të gjallë." Vulgare, natyrisht, por pastaj ajo ishte funny. Megjithatë, kjo nuk ka të bëjë me gjuhën estetikë dhe jo vulgariteti e parodist moderne, por lëndës së shaka - klizmë. Kjo procedurë të paktën një herë në jetë shpenzuar secili prej nesh, por, kjo është pyetja. Le të flasim rreth asaj se si për të bërë një klizmë para seksit, foshnjat dhe fëmijët më të vjetër, shtatzënë ose për humbje peshe. Dhe gjithashtu disa klasifikimin dhe nuancat e subjektit.Enemas janë të ndryshme
Por, para se ne të vazhdojë për të diskutuar formulimin e rregullave klizmë duhet të kuptojnë format e saj themelore dhe konceptet që lidhen me të. Në klasifikimin e saj të të gjitha enemas janë të ndarë në vijim.

 • Trajtim të ujërave të zeza. Kjo është ndoshta variant më të zakonshme dhe të njohur. Aplikoni një klizmë spastrimit për kapsllëk gjatë toksiciteti në gratë shtatzëna para dorëzimit apo seks anal, si dhe opsionin e humbje peshe shpejtë. Për të mësuar se si të bëjnë një fëmijë të spastrimit klizmë në mosha të ndryshme, para lindjes, seksi apo humbje peshe do të diskutohet më poshtë.

 • Trajtimin. Kjo klizmë i vogël, 30-50 vëllimi ml përmban një lloj të TEAS bimor dhe ilaçe. Ata janë përdorur për trajtimin aktuale e hemorroide, fissures zorrës së trashë, sëmundjet inflamatore të zorrëve, si dhe për nxjerrje e llojeve të ndryshme të krimbave në rastet kur keni nevojë për të arritur efekte të shpejtë të drogës në sëmundjen vatër. Pas mukozën, i mbushur me enët e gjakut, është mënyra më e shpejtë për të absorbuar substancave në gjak dhe sjelljen e tyre të trupit ka nevojë për ndihmë.

 • Lëndë ushqyese. Ky lloj i ujitjes, si dhe klizmë terapeutik i referohet mykroklyzmam. Volum prej më pak se 50 ml. Kjo është kryesisht naftës dhe vitaminë zgjidhje, e përdorur për beriberi, dysbiosis dhe probleme të ngjashme shëndetësore.


 • E pra, dy fjalë për nuanca. Çfarë dhe kush nuk do të trajtohet klizmë, uji në të nuk duhet të jetë mbi 37 dhe më poshtë kemi 35 gradë. Tip dhe në hyrje të anusit duhet të lubrifikuar me vazelinë ose ndonjë vajra bimore për të parandaluar dëmtimin në mukozën rektale. Për më tepër, në qoftë se klizmë është bërë për fëmijët, tip duhet të jetë huyazykam butë, jo plastike e vështirë. Jo, kur të aplikoni këtë procedurë ose shtrirë në anën e majtë ose në këmbë në bërryla dhe gjunjë. Tani e konsiderojnë teknikën se si për të bërë një fëmijë spastrimit klizmë para lindjes, ose në raste të tjera.


  Spastrim inxhinieri klizmë
  Pra, këtu janë rregullat e përgjithshme. Merrni një dy enë gome litër, i quajtur turi Esmarch dhe plotëso atë me ujë në temperaturën e dhomës. Në ujë që ju mund të shtoni një kamomil pak supë ose kripë. Pastaj rezervuar uji është pezulluar në një lartësi prej 2,15 metra nga sipërfaqja në të cilën pacienti do të shtrihen. Këshillë lubrifikuar me vazelinë ose vaj dhe të hyjë në anus. Kur të gjitha manipulimet bërë, valvulave të hapur, e cila është e pajisur me një klizmë çorape. Pacienti duhet menjëherë të ndjehen ndjesi e mbushjes në zorrë. Për të kanë lindur parehati gjatë procedurës duhet të marrë frymë thellë dhe në mënyrë të barabartë dhe stroking veten në stomak në një drejtim të akrepave të sahatit. Duhet të theksohet se kjo metodë është e përshtatshme vetëm për të rriturit. Për fëmijët ka vëllime të tjera të lëngshme. Dhe një tjetër paralajmërim, shtatzënë pastrohen lehtë në këmbë në të katër këmbët, dhe klizmë spastrimit para dorëzimit duhet të bëhet në fazat e hershme të tyre nuk e zbuloi ende qafën e mitrës.


  Si për të futur fëmijën tuaj një klizmë?
  Klizmë është gjithashtu një fëmijë si një i rritur, por volumi është mjaft e ndryshme:

 • foshnjat (deri në 1 muaj.) - 30 ml;

 • 1-3 muaj. - 60 ml;

 • 3-6 muaj. - 90 ml;

 • 6-9 muaj. - 120-150 ml;

 • 9-12 muaj. - 180 ml;

 • 1-2 vjet - 200 ml;

 • 2-5 vjet - 300 ml;

 • 6-9 vjet - 400 ml;

 • 10-14 vjet - 500 ml


 • Dispozitat e të njëjtit trup - shtrirë në anën e majtë dhe të ngutshme këmbët në stomak. Në vend të kësaj, të marrë grupe të vogla Esmarha "dardhë". Dhe mos harroni të fus mushama.


  Disa fjalë ndjekje
  Lidhur microclysters, ata janë në të njëjtën mënyrë, vetëm pasi shfaqjet e tyre duhet të shtrihen në barkun e tij, mollaqe clenched shtrënguar. Për shkak se përmbajtja duhet të absorbohet. Dhe një tjetër paralajmërim. Jo kryer spastrim enemas. Shpesh ata përdorin mund të çojë në kapsllëk kronik dhe dysbiosis zorrëve. Përdorin ato vetëm kur mjetet e tjera nuk ndihmojnë dhe të qëndrojnë të shëndetshme.