Si për të dëgjuar muzikë dhe nuk e dëmtojnë shëndetshme


Studime të shumta të kryera në fushën e muzikës provuar ndikimin e saj pozitiv në shëndetin mendor dhe fizik. Kjo është aftësia e ritmit të muzikës dhe valët stimulojnë aktivitetin e trurit, duke rezultuar në ndryshimet e vërejtura në të gjitha sistemet e trupit të njeriut. Ndikimi i muzikës vazhdon edhe kur ne të ndaluar dëgjuar atë.
Ritmet muzikore shpesh shtyjnë njerëzit të menduarit kreativ dhe pozitiv, të ndihmojë për të hequr frikën dhe ankthin, presionin e ulët të gjakut, duke reduktuar kështu rrezikun e pash, si dhe imunitet të rritur dhe të lehtësojë tensionin e muskujve, duke siguruar gjendjen e rehati dhe lehtësi. Sepse terapi muzikë është duke u bërë gjithnjë e më popullore në mbarë botën.


Duhet të theksohet se jo të gjitha muzika është e dobishme për njeriun, dhe disa drejtime muzikore në të gjitha mund të çojë në pasoja shumë të të ardhur keq. Në mënyrë për të shmangur efekte anësore të padëshiruara, ju duhet të kuptoni se si për të dëgjuar dhe të mos dëmtojnë shëndetin.

Ndikimi i muzikës në trupin e njeriut
Në të gjithë botën njerëzit kanë kënduar gjatë lullabies, të cilat ndryshojnë në monotoninë e tyre që lejon fëmija për t'u çlodhur, pikiatë në një shtet të lehta kllapie dhe gjumi shtrënguar. Në supermarkete të mëdha të përfshijë edhe këngë, të krijojë atmosferë të relaksuar dhe të kontribuojnë për një pazar të këndshëm.

Ndikimi i muzikës në trup dhe mendje një kohë të gjatë dhe ka studiuar në detaje. Ne e dimë se nën ritmet muzikore dhe përshtat biorhythm e njeriut, rrahje zemre e tij, trurit dhe të marrë frymë Biotoki. Siç muzikë të zgjedhur mund të bëjë një efekt pozitiv në sistemet imun dhe hormonale, si dhe presionin e gjakut. Për shembull, për të qetësuar veten dhe një mendje në një gjendje të përgjumur duhet të dëgjoni muzikë, shkalla e të cilave është më i ngadalshëm se rreh të përzemërta. Ritmi slowest konsiderohet Largo, duke dëgjuar muzikë të tillë, është e lehtë për t'u çlodhur dhe të qetësuar.

Gjuha e tingujve muzikore është një gjuhë ndërkombëtare që kuptohet nga të gjithë, pa përjashtim. Muzika ndihmon zhvillimin intuitë, të menduarit krijues dhe inteligjencën. Një ritmet mirë-zgjedhur muzikore të ndihmuar të paguajë konflikte serioze, për të pajtuar palët ndërluftuese dhe të të sjellë paqe dhe harmoni familjare.

Pronat medicinale e muzikës
Në mënyrë që të jenë në gjendje të zgjedhin muzikë për të dëgjuar, është e nevojshme për të shqyrtuar pronat e saj të dobishme. Shkenca moderne mjekësore thotë se sëmundja më efektive të zemrës tela instrumentet. Klarinetë, për shembull, përmirëson funksionin e enëve të gjakut, tub ka një ndikim pozitiv me pezmatim nervi dhe radiculitis dhe tingujt e bukur e flaut në gjendje për të arritur në bronke dhe mushkëri.

Muzikë fetar shpirtëror mund të shpejt të rivendosur ekuilibrin emocional dhe lehtësimin e dhimbjeve fizike dhe kumbues vret patogjene të rrezikshme të shumë sëmundjeve të rënda. Kryerja e ushtrimeve mëngjes për muzikën që ndihmon vendosur humor dhe gaz për ditë. Naspivuvannya vetë meloditë preferuar ndihmon për të hequr qafe nervozizëm dhe rrit efikasitetin. Terapi muzikë është përdorur për të trajtimin e depresionit, pagjumësi, dhe ndihmon njerëzit që vuajnë nga stomakut dhe problemet e zemrës, fëmijët me paralizë cerebrale pacientëve dhe kancer.


Duhet të theksohet se muzika neharmonychnaya mund të dëmtojë në masë të madhe shëndetin e njeriut. Vërtetuar se nënat pleqsh të cilët dëgjuan muzikë të gabuar, ka humbur aftësinë për të prodhuar qumësht të mjaftueshëm për dhënien e gjirit. Dhe gratë që dëgjojnë kompozime klasike, sasia e qumështit është rritur me 20%.
Në mënyrë që të dëgjojnë për të përjashtuar nga tuaj disonancë mbledhjes muzikë, ritëm të rënda, infrasound dhe ultrazërit, e cila mund të dëmtojë shëndetin tonë. Muzikë Neharmonychnaya jep një efekt shkatërrues në biorhythms njeriut, ndikim negativ në e tij ndryshimet e gjendjes mendore për presionin e keq të gjakut, norma e frymëmarrjes dhe thellësinë dhe frekuencën e kontraktimet e muskujve të zemrës.


Lista e muzikës më të dobishme
Në mënyrë për të mbushur zbrazëti emocional ose lirimin e stresit emocional, njerëzit kanë tendencë për të dëgjuar muzikë të zgjedhur në tuaj, por pak njerëz mendojnë në lidhje me përfitimet e muzikës tillë. Për të duhet të dëgjoni muzikë dhe nuk e dëmtojnë shëndetin tuaj në të njëjtën kohë, është e rekomandueshme që preferojnë kompozime klasike nga Mozart apo Haydn, hijeshi shquar, transparencë, qartësi dhe melodi. Muzikë e tillë mund të rrisë përqëndrimin, të përmirësuar kujtesën dhe perceptimin hapësinor. Perberje terapi Music nga Mozart përdoret për të qetë sistemin nervor në trajtimin e sëmundjeve neurologjike.

Vivaldi dhe Schubert Sonata e nisur nga të lehtë të fjetur dhe të ndihmojë të ndjehen të gëzuar në mëngjes. Çrregullime të gjumit dhe pagjumësi inkurajuar për të dëgjuar copa nga Tchaikovsky, i cili gjithashtu ofrojnë efekt të ripërtëritjes së ulçerë duodenale dhe stomak. Ndihmë të përballen me migraines kompozime nga Mendelssohn, dhe me një lodhje të fortë - meloditë kryer Elvis Presley.

Shkencëtarët kanë gjetur se muzika e zgjedhur siç duhet me të vërtetë ka një efekt të fortë terapeutik. Për të kuptuar këtë, ju duhet të eksperimentojnë dhe zgjidhni melodi e duhur që do të jetë e këndshme për veshët tuaj dhe për të sjellë trupin në një gjendje të paqes së brendshme. A nuk e dëgjoni çdo gjë, si të vogël të shëndosha negative dridhje mund të dëmtojë në mënyrë të konsiderueshme shëndetin tuaj. Zgjidhni mbledhjen individuale muzikë në mënyrë që ju të kishte një ndjenjë të paqes dhe rehati.