Si për të fjetur gjatë shtatzënisë


Gjatë gjumit, trupi i njeriut merr pushimet më të plotë, me fillimin e saj e shërimit fillon në qelizat e trupit, ajo replenishes rezervat e energjisë. Prandaj gjumë të mirë është shumë e rëndësishme për gratë shtatzëna, sepse në këtë periudhë e ngarkesës në të gjitha sistemet dhe organet bërë shumë serioze. Gratë shtatzëna shpesh thonë se ata shpesh duan të fle, ata nuk do mend duke marrë një sy gjumë një orë ose edhe një ditë tjetër. Por si për të fjetur gjatë shtatzënisë, sepse ata thonë se kjo periudhë është shumë e rëndësishme për të zgjedhur pozicionin e duhur për të fjetur? Për gratë në "situatë interesante" gjumë natë normal duhet të zgjasë rreth 8-9 orë në fuqi restauruar plotësisht trupi. Nëse nedosypaty rregullisht gjatë kësaj periudhe, grua shtatzënë në rrezik për t'u bërë nervoz, sistemi i saj nervor është varfëruar, ai shpejt do të merrni lodhur - e gjithë kjo ka një ndikim negativ në shëndetin, dhe për këtë arsye i sëmurë. Duhet të shkoni në shtrat jo më vonë se 23 orë.


Si, në çfarë pozicioni, dhe shtretër kanë nevojë për të fjetur gjatë shtatzënisë? Recommended gjatë gjumit shtrirë në një sipërfaqe të fortë, në mënyrë më të mirë për të zgjedhur një dyshek të ngurtësinë mesme. Tani në shitje ka shumë gjëra të ndryshme për gratë shtatzëna, dhe nuk është e drejtë për të fjetur shumë, mund të marr që do të shëndetshëm dhe më të rehatshme, të tilla si një dyshek special ortopedik. Gratë shtatzëna janë këshilluar për të fjetur në anën - kjo është sjellje korrekte. Në bark dhe e pasme nuk mund të fle, studimet e fundit tregojnë se në qoftë se shpesh fle në shpinë gjatë shtatzënisë rrit ndjeshëm rrezikun e vdekjes fetusit. Ky informacion ende nevojë për më shumë shqyrtim, por fakti është se fruta, si rritja e duke u bërë presion të fortë në organet e brendshme (mëlçisë, veshkave, zorrët) kur një gjumë i shtrirë në shpinë.


Së bashku shpinë është cava inferior vena, ka yyazytsirnist compression saj, e cila do të zvogëlojë rrjedhjen e gjakut, përkeqësim të qenit shtatzënë, mungesa e oksigjenit të fëmijës së palindur. Kjo është shumë e rrezikshme, sepse pasojat mund të jenë jashtëzakonisht të rënda. Ajo gjithmonë duhet të dëgjojnë për shëndetin tuaj, dhe në qoftë se ajo është vërejtur se shtrirë në një pozicion të caktuar ajo përkeqësohet, një nevojë urgjente për të ndryshuar pozicionin e trupit për gjumë. Sigurisht, gjatë gjumit të thellë një person natë do të ndryshojë pozicionin e trupit jo një herë, por ende duhet të përpiqen për të kontrolluar atë. Pozita e saktë është konsideruar si një gjumë i shtrirë në anën tuaj të majtë, ju mund të marrë një pozicion të ndërmjetëm, tucked nën jastëk prapa.


Por si të fle në qoftë se shtatzënia nuk mund të fle? Shumë gra, madje edhe duke mos ditur në lidhje me shtatzëninë e saj (tremujorit të parë), pohojnë se ata gjithmonë tenton për të fjetur, ata janë në kërkim për çdo mundësi për t'u çlodhur pak pse. Gjëja fiziologji - prohestoron shtatzënë prodhuar në mënyrë aktive dhe kur niveli i këtij hormoni në trup rrit një grua bëhet i fjetur, i fjetur, nervoz. Në përgjithësi, në qoftë se ju doni të fle, ju keni nevojë për të fjetur, por në qoftë se kjo nuk është e mundur (për shembull, ju shkoni për të punuar) për guximin për të pirë çaj jeshil. Në javët e fundit të shtatzënisë fillojnë përsëri sulme të qenët i përgjumur, trupi tenton të fitojë forcë para ngjarjes më të rëndësishme - lindjes. Disa gratë shtatzëna mund të fle në këtë periudhë deri në 20 orë para seri, dhe nuk ka asgjë për t'u shqetësuar, së shpejti do të vijë koha kur nuk do të fle.


Por ka gra që fillojnë të vuajnë pagjumësi, zakonisht ky është një problem në periudhën nga 4 në 5 muaj. Rritja bark nuk lejon që të marrë dashur, sjellje e tij të njohur për gjumë, për shembull, shtrihen në barkun tuaj. Përveç kësaj, rritja e fetusit gjithashtu mund të shkaktojë çrregullime të gjumit, sepse kjo është veçanërisht aktive gjatë natës dhe ajo ndjehet mirë. Zakonisht, në qoftë se ne të kthehet këtë problem me mjekun tuaj, ai i këshillon për të bërë supë brenda natës bërë nga bimeve të cilat kanë një ndikim qetësues - ajo ndihmon gjumë.


Si për të bërë gjumë të mirë, fle mirë dhe të zgjoheni të lumtur në mëngjes gjatë shtatzënisë? Është e nevojshme për të ndjekur disa thjeshtë, por në të njëjtën kohë, rregulla shumë të rëndësishme. Gratë shtatzëna duhet të ndryshojë rutinën e tyre të përditshme, të jetë i sigurt për të përfshirë shëtitjet e përditshme në ajër të pastër, pak stërvitje. Ushtrime të dobishme të veçanta të dizajnuara për gratë shtatzëna, por punë jashtë orarit dhe fizikisht perevantazhuvatysya nuk mund në asnjë rast. Gjithashtu, nuk do të mbingarkoj veten emocionalisht, sidomos në mbrëmje. Duhet të jenë në gjendje për t'u çlodhur, të mësojnë për të marrë frymë si duhet. Nëse fle natën shqetësuar së, përdorimi i pilula gjumi gjatë shtatzënisë është i kundërindikuar. Shumë prej tyre kanë efekte anësore dhe mund të ketë një efekt negativ në të fetusit. Ju mund të aplikoni për një gjumë të mirë, disa bimëve, të tilla si sanëz apo Motherwort, duke përgatitur në bazë infuzione dhe decoctions. Megjithatë, nuk mund të bëjë pa u konsultuar me një mjek, por ai mund të duhet të përcaktojë dozën e nevojshme të ilaçeve.


Të bjerë në gjumë të lehtë dhe të fle gjatë natës, ajo është e rekomanduar për të bërë disa masa të thjeshta.
1. Mos ha tepër para gjumit. Mbingarkesë në stomak mund të parandalojnë gjumë normale, por edhe nëse është e mundur, do të jetë gjumë natë të shqetësuar së, shqetësuese.
2. Para se të shkojnë në shtrat duhet të hedh në dhomë - e ajrit duhet të ngop me oksigjen.
3. Në mbrëmje, është e dëshirueshme për të bërë një shëtitje të vogël në ajër të pastër për të paktën 30 minuta.
4. Për të gjumit ishte e këndshme, është e rëndësishme për të shkuar në shtrat natën e rehatshme rroba, të tilla si pizhame.

5. scents këndshme në dhomë gjumi do të njom atmosferën përreth dobishme për erëza gjumit. Për shembull, për këtë qëllim mund të përdoret rose petals, lule Helichrysum, hala pishe, bari, barbarozë, HOPS kone.