Si për të vënë mustardë dhe bankat


Ndonjëherë, ftohjet, mjekët përshkruajnë një nga më të vjetra dhe të provuar produkteve - mustardë dhe bankat. Pas këtyre procedurave, duhet të qëndrojnë deklaratë vkryvshys ngrohtë batanije dhe për këtë arsye duhet të jetë në shtëpi. Si për të vënë mustardë dhe bankat në shtëpi dhe çdo sëmundje që ata aplikojnë, ju do të mësoni duke lexuar këtë artikull.
Mustardë
Çfarë është mustardë?
Mustardë - qese letre është i ndarë në dy apo katër pjesë dhe e mbushur me pluhur mustardë. Mustardë veprim anti-inflamator, ata janë një nga metodat më efektive të luftës me kollë e thatë. Me mustardë dhe ujë të nxehtë, të cilat janë irrituese në lëkurë, është zgjeruar enët e gjakut, rritjen e fluksit të gjakut dhe warms e lëkurës, për shkak të kësaj dhe të hiqen ndezjen.Në cilat sëmundje mund dhe duhet të vënë mustardë?
Mustardë është përdorur për vendosjen në sëmundje të tilla si ftohjet, bronkit, tracheitis, pneumonia, hipertension, dhimbje të nervit shiatik, dhimbje barku i veshkave.

Ku duhet të vënë mustardë?
Në sëmundjet e ndryshme të vënë mustardë në vende të ndryshme.
Hipertensioni mustardë vënë në muskujt viç dhe qafës, me pneumoni - në shpinë të tij, me tracheitis dhe bronkit - në gjoks, me radiculitis - në rajonin e mesit, veshkave dhimbje barku - në të ulët mbrapa.


Si për të vënë mustardë?
Para se të vënë mustardë pacientit nevojshme për të përgatitur ujë të ngrohtë. Pacienti duhet të vihet në stomak, nëse ju vendosni mustardë kollitjes, heq mustardë në ujë të ngrohtë për 15-20 sekonda, partinë ku mustardë dhe të aplikuar në lëkurë. pastaj të marrë një kartë të dytë të verdhë, i zhytur në ujë dhe pastaj të përsëritur procedurën. Distanca në mes 15/2 lumtur që do të shohin. Cover mbrapa e njeriut me një peshqir të trasha dhe të lartë batanije zakutuyemo ngrohtë. Procedura koha varet nga reagimi i lëkurës njerëzore, por jo më pak se 5-10 minuta. Nëse pacienti ndjeu një zjarr të fortë, mustardë duhet të hiqen, për të shmangur djegiet. Atëherë hiqni mustardë, vend të ngrohtë vendosjen e fshij me një leckë të lagur, pastaj fshij thatë, yndyrat ndonjë krem ​​yndyrë dhe batanije zakutuyut.


Kjo nuk mund të trajtohen duke përdorur Llaçe mustardë?
Vendosja Llaçe mustardë kundërindikuar në mënyrë rigoroze për njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e lëkurës, me mustardë individuale intolerancës, pacientët e kancerit me temperaturë të lartë trupore dhe hemoptysis.

Bankat
Cilat janë bankat dhe të gjitha sëmundjet që duhet të vihet?
Kavanoza mjekësore të bëra prej qelqi, ata janë të rrumbullakosura. Bankat janë aplikuar në sëmundjeve inflamatore të sistemit të frymëmarrjes (bronkit, tracheitis, pneumoni) dhe sëmundje neurologjike (ndër brinjëve nevralgji, radiculitis dhe myositis).


Cila pjesë e trupit duhet të vihet bankat?
Bankat vënë në gjoks në anën e djathtë dhe mbrapa sipërme, përgjatë shpinë. Bankat nuk mund të vihet në zonën e zemrës, gjirit dhe në shpinë vetë.

Si për të vënë tenxhere mjekësore?
Pacienti duhet të vihet në bark, krah ngre dhe ndër ata nën jastëk, kreu zgjeruar anash, farmaci tjerr shpifjeve vazelinë. Para-kuzhinier shtypjen, çdo përfundojë shkop metali nga një fund të pambukut, ta fusë në alkool ose vodka dhe djegur. Pastaj merr bankën në grup lë në zjarr fitil dhe të mbajë disa sekonda në bankë dhe të ngrohur atë vыtesnylsya oksigjen. Një lëvizje e shpejtë të ushtrojë bankë në lëkurën e pasme. Pas kavanoza thithje në trup, i vunë zjarrin për të dytë, të tretë dhe kështu me radhë. Numri i kanaçe mund të jetë 8-16 mbuluar batanije pacientit të ngrohtë dhe të lënë kavanoza për 15-20 minuta. Pastaj refuzojnë të dorës anën e bankave dhe të shtypit të tjera të shpejtë lëvizje të lëkurës në bazë të bankave, ajo kthehet.


Për bankat e kundërindikuar?
Bankat janë të kundërindikuar për njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e lëkurës, onkologjisë, sëmundjet e sistemit kardiovaskular, trombozë, temperaturë të lartë, njerëzit mbi 60 vjet.