Si të hiqni barkun dhe shënon shtrirje pas lindjes


Siç e dini, trupi femër është e ndryshme dhe në masë të madhe të ndryshme nga burrat. Shumë shpesh pas lindjes një grua lurks një çrregullim serioz - figura prishur, nuk shtrihen dhe nuk arrijnë të hequr stomak dhe përsëri të bëjnë atë të mirë dhe të sheshtë. Pas lindjes, ndryshimeve të gjirit dhe pothuajse gjithmonë - jo për të mirë. E gjithë kjo çon në faktin se gratë reduktuar vetëbesimin dhe disponimin përkeqësohet, e cila është arsyeja pse ajo është e rëndësishme të dini se si për të hequr bark dhe shënon shtrirje pas lindjes të kthehen bukurinë ish dhe harmoni.


Gabimi kryesor i shumë gra janë duke luftuar për humbje peshe totale. Arsyeshme Kujdes për të praktikuar metoda të ndryshme të korrigjimit të trupit të tij, si shumë prej tyre qëndron një mashtrim të rëndë. Interesuar në atë se si për të hequr bark dhe Stretch Marks në lëkurë, veçanërisht e rëndësishme të mbani mend se trupi i lindjes femra gradualisht vijnë në normale të tyre dhe ky proces merr një sasi të caktuar të kohës. Detyra e gruas në këtë pikë - vetëm për të ndihmuar trupin të përballuar me këtë punë më efikase, duke eliminuar metodat radikale të rregullimit dhe korrigjim peshë. Edhe pa shumë përpjekje gjatë kësaj periudhe mund të shihet se gradualisht lënë trupin e gruas mbipeshë, por në qoftë se ju nuk merrni masa të caktuara, kjo shifër mund të vazhdojë të mbetet e pakryer - bëhet bel i hollë, stomaku nuk është aq e sheshtë si më parë, dhe në lëkurë të mbeten të dukshme shënon shtrirje. Pyetja se çfarë të bëjë tjetër, si për të hequr barkun dhe shtrihen, trashëguar "trashëgiminë" pas lindjes?


Depozitat yndyrë në trup, edhe në peshë normale, shpesh të shpërndara në mënyrë të pabarabartë. Për shembull, një shpesh mund të vini re se edhe gratë dobët keni yndyra të tepërta në kofshë ose barkut, në mënyrë që të ishte figura e bukur i kushtoj vëmendje të madhësisë së yndyrës në vendin e parë, dhe pastaj raporti i lartësisë dhe peshës. Në gratë e shëndetshme zakonisht mbledh rreth 24% yndyrë, me gjysmën e kësaj shume është e përqendruar në hips, mollaqe, zemrat. Tepër reduktimin aktive e përmbajtje yndyrë janë në gjendje të dëmtojnë shëndetin e grave. Si rezultat i kësaj shtatzënisë tek gratë është hormonal, rrit numrin e depozitave yndyrë. Kjo është për shkak të ligjeve të natyrës dhe është e natyrshme për shkak të nevojës për të mbrojtur fetusin.


Duhet të theksohet se korrigjimi i marrëveshjes figura, të fillojë për të forcuar muskujt e barkut duhet të jetë jo më parë se 6-8 javë pas lindjes natyrore. Në rast se ka qenë një c-seksioni, termi do të rritet në mënyrë të konsiderueshme (deri në 2-25 muaj.). Përndryshe, në qoftë se ju të filloni të bëni ushtrimet për korrigjimin para kohe, ai është një kërcënim real nyje dallim, rritur presionin brenda barkut, lëshim të vaginës dhe të tjera probleme. Pra, nuk nxitojnë për të ushtruar, duke i lejuar organit të kthehen në normale, ajo është e mirë për të i kushtoj vëmendje për dietën tuaj.


Ndërsa, në mënyrë që të fillojnë punën në figurën e saj, nuk ka rregulla strikte vetëm e vërtetë, çdo grua mund të zgjedhin mënyrën në të cilën ajo duket më e përshtatshme. Në mënyrë për të hequr stomak pas lindjes së fëmijës, të tërheqë atë ideal formësimin konsiderohet. Me formësimin mund të rregullojë në mënyrë efektive formën e saj, sepse kjo metodë e huazuar gjithë të mirat në gjimnastikë dhe gjimnastikë. Formësimin mund të rregulluar trupin tuaj si ajo dëshiron, gjatë ndikimin e punësimit nuk është vetëm në muskujt e barkut, por të mbuluara edhe grupe të ndryshme të muskujve (duart, këmbët, prapa). Veçanërisht e rëndësishme të mbani mend se pas lindjes është e domosdoshme që të i kushtoj vëmendje dhe gjoks, për të forcuar klasa e saj gjithëpërfshirëse ndihmë kapes. Firming sytjena është e rekomanduar për të zgjedhur për punësim, dhe të përdorni krem ​​të veçantë dhe maska. Më efektive të angazhohen në formimin e klubeve palestër, ku grupet e rekrutuar nën mbikëqyrjen e një instruktor.


Bark tendosur pas lindjes gjithashtu mund të në shtëpi. Kjo është edhe më e rëndësishme që nëna e re është shpesh shumë e vështirë për të gjetur kohë për palestër disa herë në javë. Nuk është një grup mjaft të thjeshtë e ushtrimeve për të kryer në shtëpi, të cilat janë projektuar posaçërisht për gratë pas lindjes së fëmijës. Kryen ata duhet të jenë në përputhje me rregullat e caktuara, në veçanti, përpara se të seancave kryesore, të bëjë stërvitje, për shembull, kërcejnë litar, valle. Shaking muskujt e tij e barkut pa e rënduar e rekomandueshme të mos për të formuar një muskul tre-dimensionale. Tren duhet në mënyrë aktive shtypi duhet të jetë në tension të gjithë stërvitjes. Ajo është gjithashtu e nevojshme për të vëzhguar teknikë, përndryshe rezultati, pavarësisht nga të gjitha miell nuk mund të arrihet.


Së bashku me ushtrime duhet gjithashtu të bëjë lëkurën e tyre, veçanërisht në qoftë se ka pasur shenjat e shëmtuar shtrirje. Rekomandohet për këto qëllime të përdorin disa mjete popullore. Për shembull, shumë efektive ndihmon shtrirje e mjaltë. Ajo duhet të vihet në zonën e problemit, duart të mira patting lëkurë. Një tjetër ilaç popullore për shënon shtrirje - është gjalpë kakao, i cili duhet të jetë rregullisht fshij në fushat me probleme. Në përgjithësi, çdo vaj vegjetal - ndihmëtarë ideale në luftën kundër shënon shtrirje në bark. Për shembull, kanë qenë prej kohësh përdoret për këtë qëllim vaj liri përdorur është ulliri, bajame. Mos harroni në lidhje me zonat e problemit masazh.