Si të gatuaj në shtëpi për rinses gojë


Njerëzit gjithmonë ndjenë nevojën për të pastruar gojën. Paraardhësit tanë kishin për të bërë atë në dorë, ndër të cilat janë hirit dhe qymyr. Oferta e moderne mënyra të ndryshme për të ruajtur dhëmbët të pastër dhe frymëmarrje të freskët. Zgjedhja paraqitur pasta, pluhurat, dhëmbët thread për rinses gojë, çamçakëz. Në mënyrë tipike, në çdo familje është seri e tërë e fondeve të posaçme për ruajtjen e shëndetit të dhëmbëve.
Por, pavarësisht nga gamë të madhe të produkteve të ndryshme dhe çmime të arsyeshme, më shumë njerëz po kthehen në rrënjët e recetave popullore dhe wondered se si të gatuaj në shtëpi për rinses gojë. Kjo nuk është e pazakontë, pasi që fondet e tilla kanë në mendje duke përdorur vetëm përbërësit natyral, kështu që ata janë shumë më e dobishme analoge kimike.Kondicioner për gojë
Postera Reklamim thirrje për të blerë një produkt të veçantë, duke siguruar dobinë dhe sigurinë e saj. Ne shpesh mbështeten në fjalë, paaftësi mendjen, shkojnë në vazhdën e prodhuesve. Nuk duken shumë në depo, dhe aq më shumë ata e dinë se çfarë veprime mund të sigurojë një komponent të veçantë. Gjyqtari për veten tuaj, çdo të thotë të aftë mbajtur për 3 vjet, ajo ndoshta përmban një sasi të mjaftueshme të ruajtës për të parandaluar përkeqësimin e saj e parakohshme.

Besohet se jo vetëm rinses janë të mira, sepse ato ndihmojnë të pastër gojën nga mbetjet ushqimore, të zvogëlojë atë dhe të sigurojë frymëmarrje të freskët aciditetit. Ata mund të jenë edhe më toksike se pasta e dhëmbëve. Por disi, por edhe një dozë e vogël, por mund të hyjnë në trup.

Conditioners jashtë vendit janë shumë të popullarizuara, dhe komponenti kryesor i shumicës së automjeteve është etanol. Shifra Përqindja mund të arrijë 22% të saj. Ajo ka efekt antibacterial, por për fat të keq, jo në mënyrë selektive. Kjo do të thotë se me baktere patogjene është vënë në rrezik dhe microflora dobishme të gojës, të cilat mund të shkaktojnë inflamacion të mishrat dhe gjakderdhje.

Produktet e prodhuesit rus të bëjë pa alkool, e cila zëvendëson klorid zinku, sildenafil natriumi, acid borik. Në vend të lirë është sodium laurel sulfate, e cila formon shkumë të bollshme dhe të përdorura në prodhimin e shumicës së detergjenteve. Ajo mund të shkaktojë kruarje, stomatitit, ulçerë të vogla në gojë.

Sigurisht, fajësojnë conditioners gjithçka në një rresht nuk do të jetë e saktë. Megjithatë, në qoftë se ju mund, pse jo kuzhinier në këtë mënyrë në shtëpi, më shumë se ju nuk keni shumë kohë.

Si të gatuaj në shtëpi për rinses gojë
Në fakt, rinses gojë për - është një zgjidhje antibacterial, e cila në varësi të përbërjes aftë frymë freskim për deri në 4 orë, për të forcuar mishrat, parandaluar depozitimin e pllakatë. Ka shumë përbërësit e natyrshme që plotësojnë këto kërkesa, me të sigurt dhe të mundësojnë zgjedhje "për shijen e tij." Ne ofrojmë disa nga opsionet e tyre, dhe ju mund t'i përdorë ato apo eksperiment.

Recetë №1
Për të ruajtur bardhësi e dhëmbëve, duhet të jetë i holluar 1/2 lugë pjekje sode në 1 gotë me ujë. Është e rëndësishme të mbani mend se shpesh përdorin një softener rrezikshme sepse smalt dhëmbit sode ystonchaet, duke çuar të mbindjeshmërisë së dhëmbit. Opsioni më i mirë - jo më shumë se 1-2 herë në muaj.
Recetë №2
Vaj Tea pemë është e njohur gjerësisht për vetitë e saj medicinale. Ajo mund të eliminojnë aromat e pakëndshme, bakteret, të parandaluar prishjen e dhëmbëve, sëmundjet periodontale, malcim nullesh. Çdo natë para se të shkojnë në shtrat, gojë pije dhe 1 gotë me ujë, e cila shtoni 3 pika të pemë çaji vaj.

Recetë №3
I kushtoj vëmendje për këtë recetë shtëpi. Ju do të duhet:
- 5 pika vaj temjan;
- 10 pika vaj limoni;
- 10 pika vaj karamele mente;
- 1 lugë glicerinë;
- 1/3 filxhan molle natyrore musht uthull.
Përzierje të gjithë përbërësit dhe derdh në një shishe të vogël prej qelqi të errët. Hiq një vend të errët për 4 ditë, mos harroni për të shkundur periodikisht përmbajtjen. Përzierje përfunduar dhe dyqan në frigorifer para çdo përdorimi tronditur pak. 1/2 lugë holluar në 1 gotë me ujë për pije gojën tërësisht dhe splovuyut.

Recetë №4
Hidh në pan 3 gota e ujit të dhe të sjellë një çiban. Pres dhe shtoni:
- 1 lugë lë e rozmarinë;
- 1 lugë gjethe nenexhik;
- 1 lugë fara Anise.
Vlim për 10-15 minuta dhe le të ftohtë. Strain dhe dyqan në një vend të freskët.
Recetë №4
Baza e këtij zierje pije e rrit hips. Nga kohët e lashta, ajo është e njohur si një ilaç për gjakderdhje mishrat dhe plagë shëruese. Në tuaj ju mund të shtoni disa pika vaj esencial që ka veti antibacterial dhe i jep frymëmarrje të freskët.

Recetë №5
Siç Fondet mund të përdoren zbardhues lë thupër. Merrni një grusht gjethe të freskëta, pije dhe imët pres. Hidh 1 filxhan ujë të valë, të përfundojë dhe le të qëndrojë 30 minuta. Tendosje dhe pije dhëmbët tuaj.
Recetë №6
Një mjet i shkëlqyer për shpëlarje e dhëmbëve është zierje e leh lisi. Ajo forcon mishrat dhe dezinfekton gojën.
Recetë №7
Si mouthwashes mund të përdorni infuzion të kamomil ose urtë, kanë efekt të shkëlqyer antibacterial. Nuk ka për të gatuaj çdo infuzion të freskët, sepse ajo ditë nuk do të humbasin pronat e saj për disa ditë. Keep it në frigorifer dhe të shtoni 2 tbsp 1 filxhan ujë.

Siç mund ta shikoni, bëhet në shtëpi për rinses gojë nuk është e vështirë. Në mënyrë të drejtë të caktojë për të se vetëm 1 ose 2 ditë në javë për të bërë një kondicioner të vërtetë terapeutik për disa ditë.