Si për të hequr ujit të tepërt nga trupi


Akumulimi i ujit të tepërt në trup është gjithmonë një sfidë. Kjo është femra veçanërisht frustruese si ajo rrit peshën dhe deformon pamjen. Shpesh arsyeja për këtë është tashmë një lloj sëmundje kronike ose zhvillimin e saj fillestare. Mundësisht menjëherë, në simptomat e para, për të përcaktuar shkakun e ënjtje dhe të kontrolloni me mjekun tuaj, si për të hequr ujin e tepërt nga trupi.
Ënjtje gjithashtu mund të jetë duke ulur ose tepër jetesës celular. Ënjtje mund të ndodhë në gratë në shkelje të ciklit menstrual rregullsinë, dhe ajo duhet tashmë të jetë një rast për të vizituar një mjek. Për të filluar këtë proces dhe për të parandaluar shfaqjen edemë e përditshme duhet të kontaktoni menjëherë një specialist. Rekomanduar nga ne pajisje mund të përdoret si një shtojcë për trajtimin themelor. Ndihmon përputhshmërinë e rregullave të caktuara ngrënies.


Kripë
Limit futje kripë - ajo parandalon largimin e lëngjeve të tepërta nga trupi dhe rrit presionin e gjakut. Salt neutralizon kalium nevojshme zemrën, dhe ushqime që përmbajnë kalium (kungull, kajsi, mollë, lakër, rrush, kungull, kajsi, patate, kumbulla të thara, Kastrati, eggplants, tranguj, luleshtrydhe), hiqni lëngun nga trupi. Të zvogëlojë sasinë e kripës gjatë gatimit, mos harroni se në produktet më të blerë tashmë të jetë kripë.
Alkool
Shmangni alkool, si dhe alkool, madje edhe në sasi të vogla, trupi ruan lëngu.


Konsumi i rregullt i selino, lëpjetë, kopër, grejpfrut, panxhar, rrikë, rrush pa fara i zi, hithër ndihmon për të hequr ujin e tepërt nga trupi. Në mënyrë efektive përdorin decoctions e fara e majdanoz, i urtë, liri.
Të përshpejtojë tërheqjen e ujit nga larjes trupin tuaj me ekstrakt pishe ose sauna.
Ditë agjërimi shalqi apo kastravec gjithashtu janë të dobishme dhe efektive në reduktimin e ujit në trup.

Në qoftë se ju vendosni të përdorni diuretics, zgjidhni receta e mjekësisë tradicionale - ata nuk do të japin efekte anësore.

1. Infuzion i zhvishem mollë
Lëkura e thatë e mollë. Hidh 200 ml ujë të nxehtë 1 tbsp zhvishem tharë. Insistojnë për 10 minuta. Përdorni infuzion prej 100 ml deri në 6 herë në ditë, në vend të çajit.
2. Infuzion nga gjethet e bearberry
Prona lehta diuretik është bimë bearberry (mbajnë veshët). Krijoj 200 ml ujë të nxehtë, gjethe të thata e bearberry (2 lugë). Të sjellë një çiban dhe zierje për 10 minuta. Pastaj hiqni nga të nxehtit dhe të lënë për 30 minuta. Pi 1 lugë para ngrënies jo më shumë se 6 herë në ditë.

3. Infuzion të lë thupër dhe lëng
Infuzion të lë thupër dhe lëng, përdoret edhe si një diuretik. Hidh 200 ml ujë të nxehtë 2 lugë lë thupër (të freskëta apo të thata). Insistojnë gjysmë ore, pastaj filtruar. Në krijoj përfunduar shtoni një majë e sode buke. Pini deri në 5 herë në ditë, me edemë të fortë - 1 lugë gjelle me e vogël - 1 lugë Birch llogore është marrë jo më shumë se 3 herë në ditë, 200 ml
4. Infuzion e lule Arnica
Krijoj 200 ml ujë të nxehtë, 1 lugë grimcuar lule Arnica. Insistojnë 2 orë, pastaj të filtruar. Përdor jo më shumë se 4 herë në ditë, 1 lugë gjelle pas ngrënies.

5. TEAS diuretik
Ata brewed nga gjethet dhe frutat Kastrati, fara qimnon, të thata manaferrat hips.

Për të ndihmuar të hequr lëngjeve të tepërta nga trupi, ju mund të përdorni një dietë të veçantë. Para fillimit dietë duhet të konsultoheni me një mjek. Kjo jo vetëm që do të sjellë në mënyrë efektive ujit të tepërt nga trupi, por edhe të zvogëlojë peshën nga disa kilogram.
Përmbahen në dietë për një javë para se zbatimi i tij janë të rekomanduara për të pastruar zorrët duke përdorur enemas.
Dita 1 - 5 patate të ziera dhe 15 litra. kos

Dita 2-100 gram. të ulët-yndyrë gatuar mish pulave dhe 15 litra. kos
Dita 3-100 g gatuar mish dhe 15 litra. kos
Dita 4-100 gram. peshku i zier dhe 15 litra. kos
Dita 5 - çdo fruta dhe perime (me përjashtim të banane dhe rrush) dhe 15 litra. kos
Dita 6 - kos në sasi të pakufizuar
Dita 7 - ujë jo-gazuara mineral dhe 15 litra. kos

Pas këtij dietë rekomanduar një numër të parimeve të dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar. Kjo do të shpëtojë shëndetin tuaj dhe bukuri për një kohë të gjatë.

1. Më shpesh hani fruta, perime, bukë miell i pasitur.
2. Të ketë sa më shumë që ju doni, merrni shpëtoj zakonin për të ngrënë çdo gjë deri në fund.
3. konsumuar rregullisht në sasi të vogla, ushqime që përmbajnë proteina (mish, produktet e qumështit, vezë, peshk) dhe t'i japë përparësi produkteve me shumë pak yndyrë.
4. Konsumi Limit e yndyrave dhe vajrave dhe produktet e tyre përmbajnë.
5. Zëvendësimi i sheqerit me mjaltë dhe ëmbëlsira dhe biskota - fruta të thata.