Si për të bërë drogë nga bimët


Para se të filloni gatim me bimë produkti medicinal të jenë plotësisht të mësuar në lidhje me pronat e saj. Nuk janë bimë me pronat e ndryshme të tilla si i fuqishëm, helmuese ose toksike. Ata duhet të trajtohen me shumë kujdes, dhe kurrë nuk tejkalojnë doza në prodhimin e barnave.
Ne ju tregojnë se si për të përgatitur ilaçe nga bimët. Bimët dhe tarifat janë përdorur për të bërë infusions, tinktura, ointments, pluhurat, ekstrakte, lëngje, vajra. Kur përshkruan përgatitjen nuk është treguar një pjesë të veçantë e bimëve, kështu që është përdorur plotësisht. Ndryshimi i vetëm mund të mbledhjes së bimëve. Medikamente përdoren të dyja nga jashtë - si një kompresë, qetësohem, kremra dhe brenda vendit. Fondet që veprojnë jashtë, kanë përqendrime të larta të substancave, në krahasim me fondet për përdorim të brendshëm.Supë gatim
Për të përgatitur lëngun e mishit, të leh, rrënjët apo rrjedh e bimëve. Pjesë përgatitur të bimëve apo tarifë bimor (një pjesë), brewed me ujë të nxehtë (10 ose 20 në qoftë se pjesët e përdorur në ose zierje 5 pjesë kur zbatohet jashtë supë). Ngrohjes të valë dhe vlim 1-10 minuta. Pastaj mbyllni kapakun dhe të japin birrë në një vend të ngrohtë për 30 minuta deri në 2 orë. Para se të përdorni supë përgatitur është e filtruar, shtrydh pjesë mbyllur të bimës dhe nëse është e nevojshme - të nxehtë. Supë është përdorur për 24 orë, të ruhet në një vend të freskët dhe të përgatisë çdo ditë.


Infuzion
Infuzion bërë nga pjesët e bimëve të tilla si lule dhe gjethe. Marrë më parë grimcuar bimë të papërpunuara. Pastaj një pjesë e materialit të përfunduar, derdh 10 pjesë ujë të ngrohtë. Kapaciteti i përzierje mbyllur fort (kjo gjithashtu mund të përfundojë) dhe vendosen në ngrohjes. Insistojnë 15 deri në 30 minuta. Përgatitur Infuzion ftohur, filtruar. Infuzion është përgatitur përditshme dhe të përdoret brenda një dite.
Infusions janë përgatitur dy receta:
Numri Recipe 1

Një pjesë përgatitur krijoj papërpunuara ujë 10 ose 20 pjesë të nxehtë. Vihet në një zjarr të ngadalshëm, të sjellë një çiban. Vlim për një minutë, pastaj hiqni nga të nxehtit dhe kapakut të ngushtë. Insistojnë ngrohtë, nga 30 minuta në 25 orë.
Numri Recipe 2
Një pjesë përgatitur papërpunuara brewed 10 pjesë ujë të ngrohtë, pastaj ngjyhet në një banjë me ujë për 15-35 minuta. Lejoni të ftohtë dhe infuzion filtruar (nëse është e nevojshme - vidtyskayut pesha brewed).

Tincturation

Tretësirë ​​ndryshe infuzion dhe zierje, ruhen për një kohë të gjatë (15 deri 2 vjet). Përgatitja e mundur të alkoolit ose vodka. Një pjesë e materialit para-copëtuar (kjo mund të jetë rrënjët, gjethet ose fruta), mbulon pesë, dhjetë apo njëzet pjesë vodka ose alkool. Numri i vodka varet nga ajo që përqendrimi të drogës që ju dëshironi. Të jetë i sigurt për të fort për të parandaluar avujve të alkoolit erozion. Mbush në një vend të ngrohtë, të errët nga 1 javë deri në 4 javë. Filtër gati infuzion dhe dyqan në një enë qelqi të errët, fort mbyllur atë. Likeret dozë dhe të bie të holluar me ujë për përdorim. Tretësirë ​​koncentruar nuk është e rekomanduar për të ruajtur Aty ku droga të tjera.


Nxjerrjes Gatim naftës
Oil tërhequr individualitet janë bërë nga bimë përbërësit aktiv të dobishme vajra të ndryshme (ulliri ose luledielli). Një pjesë e materialit para-copëtuar (fruta dhe gjethe), derdh dy pjesët e vaj të nxehtë. Pastaj të qëndrojë në një vend të ngrohtë, të errët. Koha për infuzion mund të jenë të ndryshme - prej 7 ditë deri në 2 muaj.

Juicing
Lëng është përgatitur zakonisht nga fruta fllad zgjedhur apo gjethet e bimëve. Në recetë për të bërë lëng, zakonisht qartëson pjesë të veçanta të bimës. Designed për juicing larë, grimcuar shumica (ju mund të përdorni një mulli mishit ose mulli kafeje) dhe shtrydh lëng prej tyre. Ajo është derdhur në një enë qelqi të errët dhe dyqan në një vend të freskët. Aplikoni lëng dozë qëllim.


Vaj gatimi
Përgatitja e krem ​​mund të bazohet yndyrë të kafshëve nutryanoho, krem, vazelinë ose vaj perimesh. Papërpunuara para-grirë me yndyrë të nxehtë-bazuar ose përzier në një shtet homogjen. Më saktësisht prodhimit dhe proporcione të specifikuara në recetë të veçantë. Vaj zbatohet vetëm nga jashtë, të ruhet në një vend të ftohtë, jo më shumë se një vit.

Përgatitja e pluhur
Pluhur është bërë nga bimë medicinale tharë mirë (kjo mund të jetë një ose mbledhja e disa bimëve). Ky koleksion për gatim apo bimët mjekësore më të imët të bluaj. Ju mund të përdorni një mulli mishit apo mulli kafeje. Për të shtypur bimore për konsistencën e dëshiruar, bluaj atë 2-3. Pini pluhur 30 minuta para ngrënies në 05 -1 lugë, me ujë ose supë.


Dush gatim supë
Për të përgatitur dush supë, të marrë 5 litra. ujë të nxehtë dhe 500 gram grirë papërpunuara (mbledhja e bimëve të ndryshme apo një fabrikë). Të sjellë një çiban dhe vlim për 15-30 minuta, insistojnë 1 orë. Ftohtë në temperaturën e dhomës, filtruar. Aplikoni brenda 24 orëve.

Vëmendje e veçantë dhe kujdes të nevojshme për prodhimin e drogës me bimë helmuese dhe të fuqishëm. Ata nuk duhet të përshkojë para përdorimit dhe gjatë gatimit - menjëherë pas infuzion.

Para së gjithash, para përdorimit të barnave bimore duhet gjithmonë të konsultoheni me mjekun. Kur përdorni këto barna duhet të ndjekim rreptësisht dozën e rekomanduar.