Si për të përshpejtuar djegur dhjamin


Shumë zili miqtë e tij dhe të njohurit që hanë ushqim dhe të mos të lartë kalori popravlyayutsya. Pse mund të hani, sa dhe kur doni, por të tjerët duhet gjithmonë të kontrollojë veten? Arsyeja qëndron në metabolizmin, ose i ashtuquajturi metabolizmi është përgjegjës për djegien yndyrë. Prandaj, në këtë artikull ne do të mësojmë më në detaje se si për të shpejtuar procesin e djegur yndyrë.
Sigurisht trashëgim luan një rol të madh, por ende mund të bëjë përpjekje të caktuara dhe të kontribuojnë për një të djegur dhjamin më të shpejtë. Për të qenë të sigurt, pesha, mosha, aktiviteti fizik të ndikojë në metabolizmin. Vjetër një person bëhet, e ngadalshme metabolizmin. Kjo është për shkak të faktit se njerëzit me moshë të humbur në masë të muskujve për shkak të aktivitetit më pak fizik. Si pasojë, më pak muskujt e kërkojnë më pak kalori, dhe në qoftë se një person ha është gjithashtu ende, atëherë ato kalorive ekstra janë depozituar si yndyrë në trup.Prandaj, në mënyrë që të përshpejtojë djegien yndyrë duhet të vënë disa përpjekje. Ne mësojmë për ta në rregull. Është e rëndësishme për të ngrënë ushqime të vogla, por shpesh. Ushqimi i tillë nuk do të lejojë metabolizmin tuaj për të ngadalësuar. Nëse ju hani 4-5 herë në ditë kjo do t'ju shpëtojë nga overeating. Gjithashtu, nuk do të bëjë zbrazëtira të mëdha kohore në mes të ngrënies. Ju duhet të hani çdo 3-4 orë.
Në mënyrë që të përshpejtojë metabolizmin duhet patjetër të ketë mëngjes. Deri në mëngjes mënyrë konsiderohet vakti më i rëndësishëm. Pse? Sepse mëngjes zgjon metabolizmin, dhe në qoftë se nuk hanë mëngjes, metabolizmi nuk është i përfshirë dhe nuk fillon. Ajo u treguar gjithashtu që kontribuon mëngjes për djegien më të madhe të kalorive të marra nga dita në ditë. Mëngjesi më të mirë për të ngrënë karbohidratet komplekse të tilla si drithëra, bukë gruri, perime dhe fruta. Karbohidratet komplekse janë gradualisht furnizimin e trupit me energji, dhe nuk do të lejojë një kulm në sheqerit në gjak. Kështu, uria nuk do të jetë së shpejti.


Ushqimi i pasur me produkte proteinike në mënyrë që të ndihmojë të djegur yndyrë. Pse po ndodh kjo? Fakti që tretje e proteinave trupi shpenzoj shumë energji se sa tretje e niseshte, sheqer dhe karbohidratet të tjera të thjeshta. Në tretjen e ushqimeve të caktuara trupi pothuajse nuk e shpenzojnë energjinë e saj. Sepse proteinat duhet të përbëjnë 30% të dietës për periudhën kur ju keni nevojë për të djegur dhjamin e tepërt.
Çaji jeshil është gjithashtu në gjendje që të përshpejtojë metabolizmin. Ai lufton me carcinogens mëdha që hyjnë në trupin tonë. Prandaj zgjedhur që e pi theksin çaj është në të gjelbër.


Nëse ju dëshironi të humbni peshë të rritur numrin dehur në ditë me ujë. Nëse pini një ditë 15.2 litra metabolizmit të ujit do të përshpejtojë sa më shumë që 30%, dhe ky fakt nuk mund të mos gëzohen. Për më tepër, përpjekjet e veçanta nuk duhet bërë nëse nevoja për të kryer një shishe me ujë.
Gjurmë elementet hekur gjithashtu ndihmon për të shpejtuar metabolizmin. Në qoftë se trupi humbet hekuri, atëherë qelizat marrin më pak oksigjen, që do të thotë se metabolizmi do të jetë shumë më e ulët. Zgjidhur këtë problem duke përdorur komplekset veçanta minerare ose të hahet shumë ushqime që përmbajnë hekur. Produkte të tilla janë: soja, misri, mish pule dhe mish.


Pijeve të konsiderueshme të ngadalësojnë procesin e djegies yndyrë. Prandaj, ata që duan të heqin qafe e kilogramëve shtesë duhet të përjashtojë çdo pije alkoolike. Për më tepër, ato ndikojnë negativisht në gjendjen e mëlçisë.
Qumështi dhe prodhimet e qumështit mund të përmirësojë metabolizmin. Prandaj, konsumi i rregullt i këtyre produkteve do të rezultojë në një humbje peshe më të shpejtë. Kjo jep kalcium një efekt të tillë pozitiv, por tableta kalciumit eshte e pamundur për të dhënë një efekt pozitiv si ushqimeve natyrore.


Peshku dhe prodhimet e detit duhet të jetë sa më shpesh të jetë e mundur në personin menu hollë. Nëse ju hani peshk 3-4 herë në javë mund të mbani leptin hormon në nivelin e duhur, dhe është i njohur të jetë përgjegjës për oreks leptin-së. Rritja e oreksit do të ndërhyjë vetëm me një person për të hequr qafe e akumulimit të tepërt yndyrë.
Së fundi, sport e bën një kontribut të madh në përshpejtimin e metabolizmit. Pa ajo do të jetë shumë e vështirë për të arritur rezultate të mira. Nëse ju nuk mund të angazhohen në disa ushtrime fizike çdo ditë, ndërsa të angazhuar në sport të paktën 3 herë në javë, por kjo është më mirë se asgjë. Në qoftë se ju përdorni këto këshilla mund të përshpejtojë dukshëm procesin e djegies yndyrë. Dhe së shpejti të admirojnë figura e saj të bukur. Rastësisht, sezonin e plazhit është ende koha për të vënë në mënyrë trupin tuaj dhe të duken bukur në rroba banje tuaj të preferuar.