Si për të shpejtuar metabolizmin tek njerëzit


Ka disa mënyra për të shpejtuar metabolizmin. Sidomos kjo temë do të jetë interesante për ata që dëshirojnë për të humbur peshë një kilogram pak. Gazeta paraqet mënyrat për të shpejtuar metabolizmin në trup.
Metoda 1: Forca e trajnimit është një nga mënyrat më të vjetra për të përshpejtuar metabolizmin. Këtu sekreti i këtij organi gjatë klasës fillon të djegur dhjamin, ky proces nuk do të ndalet edhe pas shkollës. Çështja është se puna restaurimi dhe muskujve qelizat shpenzuar shumë energji. Ajo është marrë nga rezervat yndyrë të trupit të njeriut. Në dimër, të gjithë po fiton rreth 3 kg. Dhe arsyeja është se periudha zyyazykay ulur ndjeshëm drejtat e aktivitetit motor, plus kapjen e ushqimit të lartë kalori. Veçanërisht e rrezikshme janë festivale të ndryshme, gjatë së cilës overeating, e cila është shumë e vështirë për të shmangur. Ky rregull i rëndësishëm, pesha më e madhe e personit, aq më shumë ai mund të shënojë kilogram. Fakti se stomaku ka shtrirë atë, dhe ajo mund të marrë më shumë ushqim.Metoda 2: ushqimi pjesshëm. Është e njohur se gjatë metabolizmit tretjes përshpejtuar në masë të madhe. Përfundimi duhet të hani pak më shumë dhe më të vogla pjesë në rreth 2-3 orë. Në kushtet e secilës pjesë nuk duhet të kalojë duart. Është e kuptueshme që kufizimet në ushqime të lartë kalori gjithashtu ka kuptim. Është e nevojshme për të eliminuar ëmbëlsirat, sodas dhe pasta. Përfitimet e ushqimit të mirë në përthithjen më të mirë të ushqimit, stabiliteti i sheqerit në gjak nuk është i mbingarkuar dhe traktin gastrointestinal. Reduktimi i sheqerit gjithmonë provokon urisë, duke rezultuar në overeating ndodh. Përveç hormonit të urisë (ghrelin) me ushqim ndarë prodhuara në doza të vogla, kështu që duan të hanë më pak. Në qoftë se trupi është ushqyer vazhdimisht, ajo duhet 15% më pak kalori.


Metoda 3: Lidhur me vitamina B B1 (thiamine) dhe B3 (niacin), këto vitamina janë të nevojshme për një metabolizëm të mirë. Për shembull, vitaminë B1 është i përfshirë drejtpërdrejt në metabolizmin e karbohidrateve dhe acid Pyruvic. Ajo ana eshte nje produkt i ndërmjetëm në oksidimit të glukozës. Vitamin B3 është e nevojshme për oksidimit në trup, si pjese e enzimave oksidativ. Mungesa e tij çon në çrregullime metabolike. Ju mund të merrni vitamina shtesë B përfshijnë në ushqime dietë e pasur në thiamine dhe niacin, të cilat janë gjetur në krunde, produktet e gjelbër dhe maja që bën birrë. Nuk janë në bizele dhe fasule, grurë dhe soje kokrra, mish lope dhe miell gruri tërë.


Metoda 4: Uji. Pothuajse në të gjitha nivelet prishin trupin me një mungesë të ujit. Për metabolizmin normal të qelizave të gjalla kërkon citoplazmë, të vendosura brenda çdo qelizë, dhe nuk janë të gjitha reagime. Nëse mungesa e ujit ndodh, të gjitha reagimet janë ngadalësuar në mënyrë të konsiderueshme më keq përditësimin dhe pastrim kafaze. Kjo është shumë e vështirë për të hequr qafe e toksinave. Gjithashtu të jetë ënjtje. Prandaj, çdo person ka nevojë për të pirë 2 litra ujë në ditë. Është e kuptueshme që kafe dhe çaj, limonadë dhe supave nuk janë ujë, kështu që përdorimi i tyre nuk konsiderohet. Ju duhet të pini një gotë me ujë të pastër çdo mëngjes në një stomak bosh. Ajo është e mirë stimulon veshkat dhe mëlçinë, dhe traktin gastrointestinal. Përveç ushtrimit më të forta duhet të pini ujë edhe më shumë.


Metoda 5 masazh. Kështu dorë përshpejtimin e metabolizmit. Masazh anti-celulitin vakum dhe i shkëlqyer qarkullimin rritje ndihmë. Masazh Thai është efekt i mrekullueshëm në metabolizmin. Ndërsa masazh do të zhvillohet duhet t'u çlodhur sa më shumë të jetë e mundur për të maksimizuar terapist ishte në gjendje të zgjas trupin, e cila përshpejton metabolizmin dhe djegur dhjamin ndodh. Vetë masazh forcon nyjeve dhe muskujt. Për shembull, vetë-masazh këmbët kanë nevojë çdo natë. Përdorimi i naftës ngrohur. Fakti që ka një pikë, duke ndikuar e cila mund të stimulojë funksionimin e të gjitha sistemet. Natyrisht përmirësuar metabolizmin.


Metoda 6 fibër. Ajo thith yndyrë që hyn në trup nëpërmjet ushqimit. Kalimi nëpër trup prek një fshesë, ushqim vymitayuchy mbetur nga rreth faktit se ne ndotin. Ajo nxit metabolizmin. Fibra celuloze gjendet në të gjitha llojet e lakër, karrota dhe mollë, fasule dhe krunde. Ndonjëherë ajo është e dobishme për të bërë pastrimin e trupit tuaj brenda një muaji për të ngrënë 2 lugë Ulje 3 herë në ditë. Pastruar, trupi do të bëhet zbehta dhe më energjik, do të jetë lehtësi ndjerë, të përmirësuar lëkurën dhe flokët, çehre.


Metoda 7 erëza, çaj jeshil dhe xhenxhefil. Për shembull, xhenxhefil mund të aktivizojnë sistemin e tretjes. Lejon transportit efikas dhe metabolize substanca. Çaji jeshil është e mirë stimulon sistemin nervor dhe të përshpejtojë metabolizmin. Me catechins përfshira në çaj. Antioksidantë mund të rrisin oksidimi yndyrë. Seasonings pikante dhe erëza ndikim të mirë mbi metabolizmin. Për shembull, djegës shkakton një adrenalin mprehtë kërcejnë, sepse ajo është një capsaicin Alkaloid. Që suppresses oreksin dhe metabolizmi është më i shpejtë. Nëse ka urth apo stomak probleme, përdorin me kujdes një seasonings të mprehtë. Në mënyrë aktive duke përdorur këto aroma mund të merrni një ulçerë ose gastrit dhe mund të prishin pankreasit. Duke përdorur këto metoda mund të shpejtojë në masë të madhe deri metabolizmin dhe humbin peshë.