Si produktet janë të mira për veshkat dhe si ato ndikojnë ato


Për të ruajtur shëndetin e veshkave për të përfshirë në ushqime dietë janë të mira për veshkat nga të cilat për të përgatitur një numër të madh të pjatave të shijshme dhe të shëndetshme.


Veshkave funksionon


Veshkat - një organ që tregon trupin e substancave të saj të padëshiruara dhe të ujit të tepërt. Veshkat shëndetshëm janë duke punuar siç duhet dhe të balancuar nivelin e materies sekretim dhe normën e tyre të rrjedhës. Kështu, pavarësisht nga konsum kripë ata mund të mbajë një sasi të arsyeshme të lëngjeve ekstracelular në trup, përgjegjës për presionin e gjakut dhe bilancit acid-bazë. Kjo do të thotë se trupi i heq nga trupi pak acid formuar gjatë avari e proteinave.


Gjithashtu, veshkat janë të stimuluar formimin e qelizave të kuqe të gjakut në trupin e njeriut për të formuar vitaminë D, e cila promovon ruajtjen e fosforit dhe kalciumit në eshtra. Gjatë agjërimit, ato, si edhe të mëlçisë, prodhimin glukozë.
Kjo është puna e veshkave të shëndetshme, pra, kaq e rëndësishme që të jetë i vëmendshëm ndaj ushqimit që përdoret për të bërë atë punë ndihmoi si duhet gjatë viteve. Ushqyerit e ushqimit mund të jetë jo vetëm e dobishme. Por shumë e shijshme. Më të dëmshme për veshkat - është marrja e pamjaftueshme e proteinave dhe futje yndyrë.Produkte të dobishme


Shumë funksione të trupit punojnë vetëm varet nga veshkat. Për të parandaluar ndotjen e trupit me substanca të panevojshme duhet të hani ushqime të caktuara, të cilat përfshijnë herbs, fruta dhe perime. Kopër ndihmon pastruar veshkat, si dhe lakër, kastravec, kungull, pjepër, shalqi, speca, etj Duke vepruar mirë në punën e detit veshkat.
Lëng shalqi ndihmon për të pastruar trupin për shkak të substancave që janë të përziera me konsumin e ushqimit, të pastër atë nga kimikate të dëmshme. Kështu, veshkat fillojnë për të filtruar më mirë të lëngshme.

Çdo dëmtim për veshkat njeriu duhet të ndjekin një dietë të rreptë - futje kufi e mishit, qumështit, djathit, kalcium dhe ushqime të larta në vitaminë C. Kastrati e bën atë më të lehtë rrjedhën e patologjisë, si në lëng e manave përmbajnë shumë substanca mikrobevrasës. Që vrasin bakteret më rezistente.
Përveç trajtimit të patologjive veshkave me lëng shegë ëmbël është përdorur si gurë ndarjen lëng të përsosur acid e shegë. Ka trangujve - ato kontribuojnë në largimin e rërës akumuluar në veshkat.

Për të forcuar trupin dhe për të parandaluar patologjitë rekomanduar për të përdorur rrushin, pasi ajo tregon trupin e kripërave të dëmshme dhe të urinës, duke zvogëluar rrezikun e gurëve në veshka dhe të fshikëzës urinare. Në formimin e gurëve është e mirë për të pirë një zierje e lë të rrushit të cilat pastruar veshkat dhe fshikëz, por para se të marrë një ilaç popullore është më mirë që të konsultoheni me një specialist.
Vetëm ushqime të shëndetshme të larta në vitaminë A. Vitamina një pjesë të madhe, trupi i njeriut sintetizon nga burime carotene janë: speca, karrota, majdanoz, buckthorn detit, kopër, spinaq, lëpjetë, cilantro dhe qepë.

Në mënyrë të barabartë të dobishme për veshkë hani kungull - drithëra, pure patate, lëng kungull apo me shtimin. Kungull promovon aktivizimin e një shkarkimin e urinës, duke mos irrituese uretrës. Pothuajse të njëjtin efekt bën shalqi dhe pjepër varieteteve pa sheqer. Edhe konsumi i dobishëm e kumbulla dhe molla.Veshkat fillojë të funksionojë më mirë, kur personi është gjunjëzuar në një qëndrim - që nga kjo ndihmon për të normalizuar procesin e heqjes urinës nga trupi. Gjithashtu, veshkat fillojnë të punojnë më mirë kur shoferi - hipur skive, gjimnastikë, vallëzimi, etjPirja sëmundje të veshkave


Trupi i njeriut është 80% ujë dhe vetëm uyazyka thithjen e vëllime të mjaftueshme të lëngjeve - rreth 15-2 litra në ditë mund të mbajë lëngun normale dhe ekuilibër electrolyte. Ky proces është shumë i rëndësishëm për veshkat, dhe për të gjithë trupin.
Nëse një person është diagnostikuar me sëmundje të veshkave, të vidyazykatysya më të mirë të pijeve alkoolike, si ata provokojnë zhvillimin e dështimit akute renale, dhe ky kusht mund të kërcënojë jetën njerëzore.
Vidyazykatysya edhe më të mirë nga të pijshëm fruta, pije ëmbël, sepse substancat në përbërjen e tyre, të irritojë veshkat. A nuk abuzojnë me numrin e madh të ujit mineral pa ndonjë tregues të një mjeku. Përqendrimi i lartë i kripës në trup mund të shkaktojë formimin e gurëve urinare dhe kanalet, sidomos në parakushtet praninë e këtij procesi - ngushtimi i ureters, humbjen infeksion bakterial dhe çrregullime metabolike.

Puna e mirë kontribuon për ujë të pijshëm veshkave zier, qumësht, boronicë dhe lëng boronicë. Ato ndihmojnë për të hequr lëngjeve të tepërta në trup, të reduktuar përqendrimin e urinës dhe për të parandaluar formimin e gurit.