Siç është evidente dhe sifilizi, simptomat e para


Sifilisi është i njohur si një sëmundje që u shfaq në Evropë në shekullin e XV në Haiti detarëve që punojnë në anijet e Kolombit. Kjo sëmundje mund të gjenden nën emra të ndryshëm - sëmundje franceze, një sëmundje e Venusit.
Në rastin e parë u zbulua rreth dy vjet pasi Kolombi ekspeditën e parë në Amerikë. Vuajtur nga figura të sifilizit të mëdha historike të tilla si Ivani i Tmerrshëm, Stefan Batory, Jan III Sobieski, Gauguin, dhe shumë të tjerë.
Sipas OBSH (Organizata Botërore e Shëndetësisë) sifilizi vit prek rreth 12 milionë njerëz dhe mbi të gjitha në vendet në zhvillim (për shembull, në vitin 2002 SHBA ka regjistruar më shumë se 70.000 të infektuar). Në Rusi ky raport gjatë vitit ka qenë rreth 1000 njerëz.


Sifilisi është spirochete zbehtë. Shpërndara në të gjithë trupin dhe është i pranishëm në shumë vende: në mukozës orale, perineum dhe anusit. Infeksioni mund të ndodhë jo vetëm nëpërmjet marrëdhënieve seksuale, por edhe nëpërmjet puthje zakonshme.
Ajo është e prirur fruta sifilizi, i cili është transferuar automatikisht sëmundje infeksionit. Dhe kjo kërcënon vdekjen e tij, dhe çon në lindjen e një fëmije me defekte dhe sistemin nervor (sifilis kongjenital).
Simptomat e para shfaqen rreth 2 deri në 3 javë pas infektimit. Kur trupi është në kontakt me bakteret, nuk është një, ulçerë vogël pa dhimbje, dhe të rritura nyjet limfatike.

Ky është momenti kur sëmundja është shumë ngjitëse dhe aq e rrezikshme që simptomat e saj zhduken vetvetiu, se pas disa javësh (8 deri në 10) përsëri japin vetë ndjeu me një hakmarrje.
Në tërësi skuqje trupi duket, mund të shoqërohet me dhimbje koke, ethe, dhimbje në fyt, dobësi. Kjo fazë e të ashtuquajturave sifilisit të mesme, të cilat, nëse nuk trajtohet, mund të shkojnë në një gjendje të pritjes. Në këtë kohë shkatërruar qelizat e sistemit nervor, organet e brendshme, dhe herë pas here bën vetë ndihet skuqjen periodike për të ri-hyjnë në shtetin prisni.

Kjo fazë, duke mbetur pa u vënë re nëse nuk trajtohet, mund të zgjasë për vite me rradhë. Deri në pikën ku e brendshme organet, lëkurës dhe kockave tumoret duket, duke lënë shenjat në këtë pikë sifilisit të rrezikshme për jetën, duke shkaktuar ndryshime të pakthyeshme në sistemin nervor të njeriut dhe zemrës.
Trajtimi për sifilis është e thjeshtë në fazat e para të sëmundjes, edhe pse ajo mund të trajtohet në çdo fazë. Përdoret kryesisht penicilinë dhe antibiotikët e tjerë. Ata shkatërrojnë spyrohetu zbehtë dhe pengojnë shkatërrimin e mëtejshëm të organeve.


Problemi është se trajtimi nuk ndalet pasojat që ky bakter ka arritur të bëjë në trup. Kursi i trajtimit duhet të jetë në përputhje deri në fund.

Rreziku grup
gratë e moshës 20-24;
burra të moshës 30-35 vjet;
varur;
Prostitutat e të dy gjinive;
të varfër, të privuar nga kujdesin e duhur mjekësor;
Punëtorët e shërbimit të kujdesit shëndetësor, të cilët kanë kontakt me të infektuar;