Si lloje të ndryshme të manifestuar infarcts zemrës


Jeton njeriu, jeta e të lumtur, duke shkuar për të punuar dhe papritmas, një sulm në zemër. Miokardi - një sëmundje e rrezikshme e zemrës dhe sistemin e saj të enëve të gjakut. Kur nekroza miokardi thotë seksionet individuale të indeve të zemrës ose, drejtpërdrejt, zemra. Duke rezultuar në një mbyllje të muskulit të zemrës e furnizimit me gjak (ishemi).
Ka lloje të ndryshme të kësaj sëmundjeje. Në mënyrë që të njohin me kohë sëmundjet e zemrës dhe të ndërmarrë hapa për të korrigjuar problemin - nevojën për të ditur se si për të manifestuar lloje të ndryshme të infarcts zemrës.


Para së gjithash, ne duhet të marrë parasysh simptomat e sulmeve të zemrës, të tilla si "infarkt miokardi". Ky lloj i infarkt kardiak shoqëruar me trombozë arterie koronare. Nëse çifti i parë i orëve nuk jep kujdes mjekësor të pacientit - personi do të vdesë. Ky lloj i prirur për të sulmeve të zemrës, njerëzit të cilët konsumojnë sasi të mëdha të kripës (më shumë se 6 gram në ditë) dhe yndyrore të preferuar dhe ushqime të skuqura. Në rrjedhën e dietë të tillë të pahijshme, një person ngre nivelet e kolesterolit, dhe si rezultat, në mënyrë dramatike rrit presionin e gjakut.

Grupi tjetër Rreziku përfshin njerëz të cilët alkoolit dhe duhanit. Në këtë rast, anijet janë të ngjeshur, dhe zemra fillon të ndjehen peshë të rëndë. Ajo fillon ulur rregullisht në përputhje me rrethanat sasia e gjakut arterial është prishur.

Grupi i tretë i njerëzve që kanë një rrezik të sulmeve të zemrës, këta janë njerëz të cilët janë të ekspozuar shpesh në situata të vështira dhe nervozu. Me lodhje të fortë nervor, muskujve të zemrës fillon të punojë rregullisht, duke zhvilluar pectoris, të cilat mund të shkojnë në një sulm në zemër.

Si të njohin llojet e infarkt kardiak. Para së gjithash, ata shfaqen dhimbje të mprehtë në gjoks. Njeriu duket se gjoks shtrydhur. Kjo pasohet nga gulçim. Njeriu bëhet e vështirë për të marrë frymë, dhe ndjeu një dhimbje të mprehtë dhemb nën lugë e majtë. Pastaj, çfarë për të kërkuar të njohin një infarkti kardiak - është djersitje të tepruar, gulçim dhe aritmi kardiake muskujve. Kundër sfondit të këtyre simptomeve kryesore të sulmit në zemër mund të jetë ndjenjë e dhimbshme në krye të shpinë dhe krahun e majtë (edhe pse ka raste që dhimbja zgjeruara në të djathtë). Gjithashtu, ka një numër të simptomeve të mesme të manifestuar veten si një lloj infarkt kardiak - një njeri mund të Pukës. Ai mund të ju merret mendja dhe do të shërbejë djersën ftohtë mbi ballin dhe trupin.


Llojet e ndryshme të sulmeve të zemrës duhet të dallohen nga goditje e zemrës dhe zemrës. Që nga këto sëmundje manifestohen, në të njëjtën mënyrë. Por ka një ndryshim të rëndësishëm në sulme në zemër dhe tru, dhimbje në gjoks ndalet pas 10 minuta, dhe në infarcts zemrës - kjo nuk do të ndalet edhe pas marrjes së drogës zemrës.
Është e nevojshme të përmendim në vijim zemrën formë infarkt. Ai është "infarkt miokardi krupnoochagovy." Arsyeja për ndodhjen e saj është një mosfunksionim i furnizimit me gjak. Kjo çrregullime të qarkullimit të gjakut dhe qarkullimi është për shkak të trombozë ose vrull zgjatur arterie. Ky lloj i infarkt kardiak ndikon në pjesë të mëdha të sistemit kardiovaskular. Këto lloje të infarktit të zemrës (infarkt miokardi dhe krupnoochagovy miokardit infarkt) duket pothuajse identike. Por, ata janë simptoma të ndryshme. Në këtë formë, dhimbje në gjoks shumë më e fortë. Ata mund të shkaktojë goditje të dhimbshme, në mënyrë që njerëzit lehtë mund të humbasin vetëdijen. Mungesa e ajrit shoqëruar cik kaltërosh të ulët, dhe sytë e tij fillojnë të shkojnë. Nëse personi nuk ofrojnë kujdes mjekësor për 30-45 minuta - fatale pashmangshme.


Një tjetër lloj i infarktit kardiak, e cila nuk është aq shpesh, por i zakonshëm në praktikën mjekësore - "infarkt miokardi VOGLA." Ky lloj ndryshon nga volumi i mëparshëm vetëm lezione të muskulit të zemrës. Llojet e mësipërme të sulmeve të zemrës ndodhin në mënyrë të barabartë.
Lloji tjetër i infarkt të zemrës janë të "infarkt miokardi atipike." Unë do të doja të tërhiqja vëmendjen për të. Për shkak se simptomat e sulmeve të zemrës dhe zemra e mësipërme këtë lloj të sulmit në zemër është mjaft e ndryshme. Ky lloj sulmi në zemër është shumë e fshehtë. Intrigës është se njerëzit absolutisht nuk ndjejnë asnjë simptomë dhe manifestimet e sulmit në zemër (ndryshe nga specie të tjera që ndodhin jashtë). Njerëzit mund të sigurtë të shkoni pa lënë të kuptohet se zemra e tyre të sulmuar armikun e fshehtë - sulm në zemër. Kjo sëmundje "heshtur" mund të ndodhë vetëm në elektrokardiogramë. Por a është kjo uyazyka që njerëzit të ndjehen të ndonjë rrezik, dhe në kohë për të parë një mjek.


Një tjetër lloj i një "mur miokardit infarkt mëparshëm." Ky lloj sëmundje të zemrës ndikon në murin mëparshëm të barkushe të majtë. Kjo është manifestuar në marramendje papritur, shteti peredneprytomnyy dhe, natyrisht, dhemb dhimbje në gjoks dhe zona e majtë peredplechoviy.
Në mënyrë të ngjashme, shikime mëparshme miokardit janë si më poshtë Sëmundjet kardiake. Kjo "mbrapa infarkt miokardi mur." Vatra humbja e tij është mur pasme të një arterie koronare të barkushe të majtë të zemrës. Një manifestim i këtij lloji të sëmundjes është dhimbja akute nën teh shpatullën e majtë. Në tërhequr dhimbje gjoksi dhe dhemb. Ka tringëllimë në veshët, djersën ftohtë dhe vizioni turbullt.

Natyrisht, pa kualifikim mjeksor nuk mund të kuruar një person i cili ka simptomat e një zemër sulm në zemër. Por, e di se si për të dhënë ndihmën e parë para ardhjes së ekipeve mjekësore kanë nevojë për të gjithë.