Si zorrë ultratinguj


Ultratinguj zorrë është paksa e ndryshme nga organet e tjera Ultrasonografi, si zorrët janë të uritur. Kjo analizë e trupit - është më i komplikuar dhe kërkon përgatitje adekuate për të, të dy pacientit dhe mjekut. Zorrë ultratinguj ka indikacione për përgatitjen dhe udhëzim.

Indikacionet për ultrazërit zorrëveStudimi nuk është kryer në të gjithë pacientët. Procedura nuk është e justifikuar gjithmonë, sepse mjeku në çdo rast për të vendosur se çfarë duhet të bëni zorrë ultratinguj. Për të larguar disa dyshime Pacientët gjithashtu duhet të dini në lidhje me indikacionet për procedurën:


 • dyshuar peritonit;

 • Semundja Crohn;

 • kolit;

 • dyshuar apendiksit akute ose kronike;

 • tumor zorrëve;

 • përcaktimin peritoneum kongjenitale ose të fituara patologjike;

 • paraqitja e komplikacioneve pas pësimit të apendiksit;

 • intussusception;

 • Diagnoza e lëngjeve të lirë në bark.


 • Si për t'u përgatitur për ultrazërit zorrëve?


  Nëse papritmas ju mendoni se nëse ju mund të bëni pa përgatitje të zorrëve ultratinguj, pastaj të marrë një përgjigje negative. Procesi i përgatitjes së përbëhet nga disa faza. Para së gjithash ju duhet të dini se tri ditë para procedurës ju duhet të ndiqni një dietë të rreptë, dmth hani vetëm produktet e mëposhtme:


 • qull në ujë;

 • zier viçi, pule apo mish trembem;

 • fileto peshku të ziera;

 • djathë yndyrë të ulët;

 • një ditë jo më shumë se një vezë, e vështirë të ziera.


 • Si pije nuk janë të rekomanduara për të përdorur vetëm çaj të fortë dhe ujë mineral pa gaz. Gjithashtu mënyra e rëndësishme - duhet të hani shpesh dhe në doza të vogla. Mjeku mund të përshkruajnë ilaçe të marra me ushqim, mund të jetë në mesin e tyre:

 • Mezim;

 • Creon;

 • Espumizan;

 • Ynfakom.


 • Prescription varet nga dëshmia duhet të nënshtrohen ultratinguj.

  Në mbrëmje, një ditë para procedurës nuk mund të hani pas 1800, edhe nëse është e ultrazërit për ju në pasdite. Nuk është e rekomanduar si "mbushur" stomak 1700-1730 si zorrët pas darke duhet të pastrohen. Ju mund ta bëni këtë në disa mënyra:

 • Klizmë Pastrimit. Për ta bërë këtë, përdorni dy litra ujë të ftohtë. Është e këshillueshme për të përsëritur procedurën e dy herë, por vini re se koha e klizmë fundit duhet të jetë së paku 12 orë para ultrazërit.

 • Medicines Fortrans. Në mungesë të contraindications, në formën e dështimit të zemrës, dyshimit ose konfirmimit kartsyomы zorrë, ulcerative kolit, sëmundja Crohn mund të marrë laxatives, por kjo metodë është e përshtatshme vetëm për gratë e reja, si gratë e moshuara mund të jetë e vështirë për të duruar udhëtime të shpeshta në banjë.


 • Në ditën e studimit ju duhet të kufizojnë veten për të pirjes së duhanit, ushqim dhe pije. Dy orë para ultrazërit nuk mund të thith lozenges dhe çamçakëz.

  Sa është zorrët ultratinguj?


  Çdo grua që shkon në këtë studim ndoshta projektuar si një zorrë kontrolli me ultratinguj. Për ta bërë këtë, një pacient shtrihet në shpinë të saj dhe mjeku në zonën e studimit ka një xhel. Prandaj, duhet të ketë leckë për të hequr me kujdes pas xhel procedurës me lëkurën. Në studimin specialist shikon në ekran ku trupi sheh rezultatet e skanimit. Ja se si për të bërë metodë ultratinguj zorrë, e cila quhet transabdominal.

  Mënyra e dytë - është эndorektalnыy. Kur ajo skanon zorrë kryhet duke hyrë sensor në të njëjtën rektum. Sensori ka një madhësi modeste, kështu që procedura është pa dhimbje, por një siklet pak, për fat të keq, nuk mund të shmanget.

  Ku zorrët ultratinguj?


  Ultratinguj zorrëve mund të bëhet në klinikat private dhe publike. Në këtë nuk ka absolutisht asnjë ndryshim. Kjo është vetëm objektit private mjekësore për çmimin e hulumtimit mund të jetë shumë më e lartë.