Si për të rregulluar oreksin dhe urinë


Hani diçka tjetër apo të qëndrojnë? Ky vendim është bërë nga truri njerëzor, jo stomak. Por sot, shkencëtarët kuptuan se ju prapë mund të rregullojnë oreksin, kështu që perehytryvshy trurin e vet. Zbuloni se çfarë oreksi ende nuk është e mundur. Sigurisht një është instinkt i domosdoshëm për ruajtjen e jetës. Dhe kjo trurit kontrollon çdo gjë që shkon mekanizma hormonal dhe nervor. Por ato mund të ndikojnë pa shkaktuar vetes dëm? Si për të vazhduar për të ngrënë, dhe nuk stallë në ushqime të shpejta dhe ëmbëlsira? Si për të rregulluar oreksin dhe urinë, për të gjitha këto pyetje është e rëndësishme të dini përgjigjen.


Pra, ku e bën urinë? Këtu janë disa sinjale që tregojnë uri (dhimbje koke, dobësi, djegia boshllëk në stomak, gjiri stomak), ajo sinjalizon se është koha për të ngrënë. Ata shfaqen me urdhër të qendrës së ushqimit në tru.
Për shembull, dhimbje stomaku uritur është e shkurtër çdo 15-20 minuta. Nëse e saj vetëm plotësoni indiferent atë, sanduiçe, ujë, fibra ose rozdmuhaty cilindër ajo si ndodh gjatë operacionit bariatric, ajo duhet të shkojnë të uritur. Por, për fat të keq, nuk do të kalojë. Edhe me heqjen e plotë të njeriut stomakut vazhdon të ndjehen të urisë.


Ne e dimë se truri ka dy qendra, të cilat janë përgjegjëse për uri dhe ngopje. Shkencëtarët janë duke eksploruar më shumë se një qendër. Ajo doli se në të vërtetë ndikon qendra ngopjes ha (tretje, gllabërim, përtypet). Vini re se pas një vakt të plotë, nuk është një ndjenjë e ngopje për më shumë kur krahasohet rostiçeri në kalori barabartë ushqim të shpejtë.
Ne butonin Kërko. Ka disa teori për këtë. Kjo është ajo që u shfaq kohët e fundit, është se qendra ushqim rregullisht lexuar performancën e lëngut cerebrospinal dhe gjaku. Fakti që përbërja e këtyre lëngjeve në mirë-ushqyer dhe agjëruesin është i ndryshëm. Për shembull, kryer një eksperiment dhe lloj brejtësi uritur derdhur gjak marrë nga lloj brejtësi i ushqyer mirë dhe i pari nuk është për të kërkuar ushqim.


Është e rëndësishme për të kuptuar se ngopje e njeriut do të varet nga faktorë të jashtëm (zakoneve, mjedisit, stresit). Por në qoftë se ju shikoni në biokimi, rezulton se oreksi i njeriut varet nga parametrat e mëposhtëm:
Sheqerit në gjak (glukozës) në gjak. Nëse shuma e sheqerit në gjak bie nën një normë të caktuar është 33 eksitim mmoll dhe tregon trupin për të kërkuar ushqim. Shenjat e mangësi të kësaj substance në gjak (i ​​dobët uria, dobësi dhe dridhje).

Niveli i yndyrës. Kjo është rezervë tonë të energjisë. Qelizat e veçanta yndyrë (lipotsyty). Nuk ka rëndësi se sa një person do të humbasin të vendosur për të sjellë shifrën në mënyrë që ose të drejtuar një maratonë. Adipocytes Për të shërohen. Ndarja leptin (një hormon), i cili hyn në tru dhe jep informacion që inventarët mbeti i ulët. Reagimi nuk është aq i menjëhershëm si glukozë, por ende atje. Ajo është e njohur edhe për ata që ishin ulur në një dietë të ngurtë, kur dy ditë e para të humbjes së peshës është një sukses i madh, por pas ardhjes urinë në rritje. Ju mund të mashtrojnë, nëse jo më shumë se 1 kg në javë të humbni peshë, adipocytes nuk ka reaguar.


Temperatura. Është e njohur se ngrohjes është i kalorive, kalorive dhe është energji. Nëse truri ndjen se temperatura e trupit ka rënë nën 366 vendim të shpejtë në lidhje me mungesën e energjisë. Si rezultat i kësaj, ekipi vjen nga qendra e urisë në kërkim të ushqimit të lartë.
Niveli i aminoacidet, e cila është ndërtuar me tulla proteinave. Ndonjëherë, urgjenca e mëlçisë tonë mund të bëjë një molekulë e glukozës. Sipas hulumtimit, u bë e qartë se prania e aminoacideve në gjak, ngadalëson aktivitetin në qendër të urisë. Ai vijon se shudnuvshy duhet të hani proteina ligët që do të shpëtojë me urinë dhe dëshirën për të ndihmuar jo ëmbël.


Faktorë të tjerë. U bë e qartë fakt mjaft të mahnitshme. Me qelizat intensive uria e trurit (hypothalamus) fjalë për fjalë hani veten. Kjo është shkas aq i fuqishëm që çdo pengesë morale dhe vullnetshëm të na fut në frigorifer. Ka dëshmi se mungesa e energjisë do të bie borisë trupin, duke hedhur hormonet në mëlçi dhe traktin gastrointestinal.
Shumë do të doja pilula oreksin për të menaxhuar qendër ngopjes. Sot është duke punuar në mënyrë aktive në to ndonjëherë me sukses dhe ndonjëherë të rrezikshme. Çfarë ka brenda? Është një substancë e ngjashme me adrenalina. Ata janë të ngjashme me amfetaminës dhe tani ata thjesht ndaluar. Kështu që njerëzit paguajnë për uljen e urisë, nervat e tyre. Ka substanca të ngjashme me serotonin. Këto pilula të veprojë mbi parimin e substancave psikotrope dhe sigurisht nuk padëmshme. Ata mund të rrisë presionin e gjakut, dhe madje edhe të pengojnë funksionin e trurit.


Substancat që ndikojnë fuqishëm ndjeshmëri të serotonin dhe norepinephrine. Kjo nuk ndryshon nivelet e këtyre substancave. Efektet anësore të këtyre barnave hipertensionit, pagjumësi, goja e thatë, dhimbje koke, dhe kapsllëk. Prandaj, ne duhet të jenë të kujdesshëm për të rregulluar oreksin tuaj metodat më të sigurta.
Sot është drejtimi, e cila konsiderohet më premtuese. Duke rritur ndjeshmërinë e receptorëve të veçanta në tru. Ata i përgjigjen endorphins (hormonet e gëzimit). Ato janë prodhuar në tru pas një aktiviteti të shëndetshëm fizik dhe kënaqësitë e tjera. Po endorphins trishtim hapur, dhimbje dhe uria. Droga të tilla tashmë në treg, duke lejuar që të gëzojnë një pjesë të ëmbël të vogla, kanë nevojë për stres të pastër shkop. Mendimi i ekspertëve, ndërsa të përmbajtur dhe të flasim në lidhje me rreziqet mund të jetë vetëm disa vjet.