Si është inflamacion i veshkave në porsalindurve manifestimet e saj dhe komplikime


Pyelonephritis në fëmijët është një inflamacion i veshkave në sapolindur, e cila është shkaktuar nga ndikimi në trupat e tyre patogjenëve të ndryshme. Kryesisht ajo është shkaktuar nga inflamacion i microflora zorrëve, i cili hyn në uretrës, ngrihet deri ureters të veshkave dhe të shkaktojë inflamacion.
Përafërsisht 20% e patologjive nxitje faktor është përzierjen microflora, i cili përbëhet nga shumë të baktereve të ndryshme - Proteus, E. coli dhe COCCI ndryshme. Mjekët klasifikojnë moshën rrezikut kur fëmijët festoi shkallën më të lartë të sëmundshmërisë. Ky grup i 2 - 3 vjet, 4 - 6 vjet, 7 - 8 vjet dhe grupi i fundit - fëmijë në adoleshencë. Ajo u rendit në fëmijën kanë një dobësi të lartë të sistemit urogjenital.
Shkaqet e sëmundjeve të fëmijëve


Ka shumë faktorë që shkaktojnë sëmundje, por ato janë klasifikuar në dy grupe - lokale dhe të përgjithshme.
Faktorët të përbashkëta përfshijnë - përkeqësimin e sistemit imunitar, kështu që microflora nuk dëmtojnë shëndetin e fëmijës, por në bilancin e gabuar, dmth përkeqësimin e sistemit imunitar, bakteret janë në gjendje të bëhen patogjene dhe të shkaktojë inflamacion. Përkeqësimi i imunitetit - është shkaku kryesor i sëmundjes.


Simptomet e formimit të sëmundjesInflamacion i veshkave në foshnjat mund të karakterizohet nga ethet papritur në mungesë të një të ftohtë dhe kollë. Foshnja ka oreks, dhimbje koke, dobësi duket e paqartë. Një tjetër shenjë e sëmundjes - një vonesë apo, anasjelltas, mosmbajtjeje. Fëmija konsumon sasi të zakonshme të lëngshme, por nuk mund të shkojnë në banjë, ose duke e bërë atë shumë shpesh, në lidhje me këtë, gjumë i trazuar dhe tregon erë të fortë të urinës.
Për ngjyra e urines normale - kashtë-verdhë dhe përfshirjen errët tregojnë praninë e problemeve shëndetësore. Urinës pink-kuqe nuancë mund të merrni nga konsumi bollshme e frutave dhe manaferrat, si dhe disa medikamente.

Shpesh simptomat e sëmundjes në foshnjave të ngjashme me shenjat e zorrëve. Përveç fëmijën ngadalë fituar peshë.

Kjo është e rëndësishme! Në praninë e simptomave të tilla duhet menjëherë të vizitoni një mjek i cili, pasi organizata ekzaminim vë diagnozë të saktë dhe të sigurojë trajtim.

Fëmijët pyelonephritis nuk mund të shoqërohet me asnjë simptomë, por ajo shpejt do të lodhem, dhe humor e tij është vazhdimisht në ndryshim.


Se si ne trajtojmë patologjinë për fëmijët


Në sëmundjet akute duhet të respektojnë pjesën tjetër të rreptë shtrat dhe dietë. Është e rekomanduar për të konsumit alternativ i proteinave bimore dhe ushqime çdo 3-5 ditë, duke krijuar uyazyka pafavorshëm për jetën dhe riprodhimin e mikroorganizmave patogjene. Kjo nuk është e rëndësishme për t'i dhënë fëmijës ndonjë enët kripura dhe erëza.
Në formën akute pyelonephritis e trajtimit të përdoren antibiotikët, por vetëm një specialist me përvojë mund të përshkruajnë këto barna nën diagnostikuar dhe sëmundjen. Nëse shkaku i pielonefrit janë lezione të uretrës, ajo ngre çështjen e fizibilitetit të operacionit.

Në fazën e ardhshme organizata dhe të ndihmojë trajtim bimor. Immunomodulatory dhe mjetet juridike homeopatik aplikuar në normalizimin e imunitetit dhe parandalimin e acarimit të sëmundjes.

Kjo është e rëndësishme! Është e rëndësishme që do të shfaqen në urolog dhe pediatrit. Kontrolloni me ultratinguj realizohet një herë në gjashtë muaj apo një vit. Statusi shëndetësore sistematike ndjekja e pacientit lejon korrigjimin në kohë të sëmundjes dhe për të parandaluar çdo manifestim të komplikimeve.


Në përgjithësi, prognoza e pielonefrit akute tek fëmijët mbetet e favorshme. Me trajtimin e duhur, madje edhe kur formë kronike disa herë edhe rrit shanset e një shërim të plotë. Dhe në mungesë të trajtimit në foshnjat prej 10 - 20% të rasteve të rritur shanset e një manifestimi të formave kronike dështimi i veshkave.