Si është e veshkave pyelonephritis në shtatzëni


Veshkave pyelonephritis gjatë shtatzënisë është patologji mjaft e rrezikshme, por zakonisht në një situatë ku faza akute e sëmundjes mbetur nevylikuvanym. Në këtë situatë, faza e ardhshme e sëmundjes, shkaktuar nga shtatzënia mund të shkaktojë abortin myyazytsilnoho.
Trajtimi në kohë i pielonefrit nuk është e rrezikshme për gruan dhe fëmijën e palindur. Por, në mungesë të terapisë së nevojshme rrit rrezikun e humbjes së një fëmije. Në praktikë mjekësore rastet më të shpeshta të abortit në tremujorin e dytë, përveç vdekjes së fetusit mund të ndodhë.Kjo është e rëndësishme! Nëse një grua lindi një fëmijë, atëherë pasi që ai mund të tregojnë simptoma të infeksionit intrauterine - të konjuktivit zakonshme dhe patologjive infektive të rënda veshkat, mushkëritë dhe organet e tjera. Nuk mund të jenë të shkaktojë shenja pyelonephritis të toksicitetit në fazat e mëvonshme dhe anemi të rëndë.Si patologji manifestohet gjatë shtatzënisë


Pyelonephritis - një proces i inflamacionit që zhvillon në veshka, dhe në mënyrë të veçantë - në lojë me birila e tyre. Sëmundja është shkaktuar nga ndikimi i patogjeneve - Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Streptococcus, etj, të cilat shumohen në kryerjen e shkeljes së urinës dhe prania e vatrave të infeksionit në trup. Vatra e infeksionit mund të jetë çdo inflamacion qelbëzuese - një abrasions lëkurës, kariesit të dhëmbëve, infeksionet gjenitale, lezionet infektive të traktit të frymëmarrjes, tëmthit.

Infeksioni hyn disa mënyra uretrës:rritje - në drejtimin e fshikëzës;
rënie - në drejtim të zorrëve;
hematogjene - me humbjen sëmundje të ndryshme infektive.Pyelonephritis mund të jetë primare, kur zbuluar për herë të parë gjatë shtatzënisë, ose të mesëm - në qoftë se ai shqetësuar gruan para konceptim dhe përkeqësimi ndodhur kundër shtatzënisë.
Inflamacion në gratë shtatzëna mund të jetë shkaktuar nga një rritje të mitrës, e cila nga ana fillon të shtrydh organet e brendshme pranë. Ajo rezulton se mitra është në rritje majë dhe presion mbi veshkat, kështu që është e komplikuar nga kalimin e urinës nëpërmjet ureters. Më të veshkave kronike pyelonephritis është përkeqësuar në gratë shtatzëna, me rritjen e dukshëm mënyrë temperaturën e trupit, pulsi quickens, ka një ethe, dhimbje prapa, dhimbje të mprehta gjatë urinimit. Nuk mund të shfaqen simptoma të helmimit organizmit. Dhimbja zakonisht rritet gjatë natës, por ka situata ku sëmundja është asimptomatike dhe gra të pavetëdijshëm për rrezikun dhe kërcënim për shëndetin e tyre.

Në formën kronike e pielonefrit mund të diagnostikojnë atë vetëm përmes analizat e gjakut dhe urinës.


Thelbi i trajtimit të patologjive gjatë shtatzënisë


Trajtimi i pielonefrit nuk duhet të vonohet. Merrni masa konkrete duhet sa më shpejt të jetë e mundur. Ndalohet vetë-mjekoj, si për të hequr qafe simptomat dhe shkaqet e patologji ekziston receta popullore.
Në mënyrë tipike, zhvillimi i pyelonephritis në mjek grave shtatzëna përshkruan antibiotikë. Në këtë situatë, përdorimi i tyre është i justifikuar dhe sjell shumë më pak dëme në krahasim me pasojat e rënda të sëmundjes. Në periudhën e shtatzënisë është e lejuar për marrjen oxacillin, ampicilin, Methicillin në tremujorin e parë, kanamycin, gentamicin - përdoret në tremujorin e dytë.
Mos përdorni antibiotikët si tetracycline, stretomocinë, chloramphenicol, dhe sulfonamides Biseptol dhe furazolydol gjatë vepruar. Nëse ju shkelë udhëzimet mund të filloni serioze devijime fëmijëve shëndetësor - skelet dëme kockave të sistemit të qarkullimit të gjakut, sistemin auditory, aparatin vestibular. Trajtimi antibacterial mund të organizohen vetëm në një spital nën kontroll të rreptë specialistit. Çdo pacient, pavarësisht nga shkalla e dëmtimit, pritjen caktuar dhe analgesics antispasmodic. Ndonjëherë emëruar akupunkturë, e cila mundëson për të zvogëluar numrin e barnave apo edhe vidyazykatysya nga mjekim dhimbje.


Kjo është e rëndësishme! Gjithashtu, organizimi i trajtimit të pyelonephritis në gratë shtatzëna emëruar pritje uroantiseptikov, mbajti trajtim pozicional, ureteral catheterization dhe fizioterapi. Ndonjëherë kirurgji është e nevojshme - nephrectomy, abscese hapjes, etj nefrostomы imponimi

Terapi tonik është duke marrë vitamina dhe qetësues drogës. Në kombinim me droga të tjera për të ndihmuar në mënyrë efektive në trajtimin e bimëve kanaferona kanë anti-inflamator, diuretik dhe veprim antispasmodic.

Procesi i trajtimit të grave shtatzëna në spital kryhet vetëm nën mbikëqyrjen mjekësore gjinekologu dhe nephrologist. Detyra kryesore - është për të rivendosur shkeljeve shkarkimin e urinës. Për këtë dhe të bëhet trajtim pozicional, kur një grua është në veshka kundërt dhe presion një gju në stomak. Një fund të shtratit është ngritur me synimin për këmbët e vendosura mbi kokën e tij - pra, mitra është hequr dhe reduktuar presionin mbi ureters. Nëse një ditë situata nuk përmirësohet, atëherë ureteral catheterization është treguar në organin e dëmtuar.

Kjo qasje zakonisht jep rezultatet e pritura dhe ndihmon në lehtësimin e shtatzënisë. Nëse metoda provuar joefektive, i emëruar teper urinës nga veshka duke përdorur një kateter, e cila është e lidhur direkt me organin e dëmtuar. Kjo metoda ekstreme zbatuar në mungesë të rezultateve nga metodat më të thjeshta.