Si mund acromegaly dhe koha gigantism


Acromegaly - një sëmundje e rrallë që ndodh në rreth pesëdhjetë njerëz për milion. Sëmundja fillon të zhvillohet, zakonisht në moshën e pubertetit, por ka raste të acromegaly në fëmijët e vegjël. Një sëmundje e ngjashme në njerëz të të gjitha moshave, në mënyrë të barabartë shpesh në meshkujt dhe femrat dhe në shumicën e rasteve, nuk e trashëgoi.
Gigantism karakterizuar nga rritja joproporcionale e pjesëve të ndryshme të indeve të buta të skeletit dhe të organeve të brendshme, është e shoqëruar me rritjen e lirimin e hormonit të rritjes. Më e sëmundjes të shkaktojë trauma kraniale, shtatzanise pafavorshme, trauma psikologjike, infeksionet akute ose kronike dhe formimin e tumorit në sistemin nervor qendror.


Fëmijët acromegaly është rezultat i lëshimit të tepruar të hipofizës kimike të veçantë që shkakton një rritje të shpejtë në rritjen e eshtrave, indeve të buta dhe shkakton anomalitë e tjera në trup. Ndryshimet kimike që ndodhin në acromegaly, kontribuojnë në formimin e eshtrave të gjata, e cila nga ana çon në një njeri jashtëzakonisht i gjatë - gigantism. Një studim në kohë nga shkaqet dhe simptomat sugjerojnë se si të njohin në acromegaly kohë dhe gigantism.

Shkaqet gigantism dhe acromegaly

Në bazë të trurit është një gjëndër e vogël që prodhon shumë e rëndësishme për të gjithë hormoneve të trupit. Këto hormone janë përhapur me shpejtësi në të gjithë trupin dhe të përfshirë pothuajse të gjitha proceset e jetës, dhe funksionin e sistemit riprodhues dhe rregullimin e rritjes. Nëse Hipofiza prodhon hormonet e rritjes në vazhdimësi, si rezultat, ky proces bëhet një acromegaly, cila është arsyeja pse trupi nuk ka kohë për të përdorur dhe procesit ushqyesve të tilla si yndyrë dhe sheqer.
Shkaku më i zakonshëm i gigantism fëmijëve është formimi i tumoreve në Hipofiza, e quajti një adenoma ajo. Ky tumor ka një tendencë të rritjes intensive mund të ushtrojë presion mbi zonat fqinje të trurit shkaktojnë paqartë vizion dhe dhimbje koke. Ky fenomen mund të çojë në ndryshime të rëndësishme në ciklin menstrual tek gratë, prodhimin parregullt e qumështit të gjirit dhe të vonojë zhvillimin e sistemit riprodhues.


Simptomet e acromegaly
Shenjat e para që lejojnë për të njohur acromegaly mund të shfaqen vetëm pas disa kohe. Ky shpejt fillojnë të rriten këmbët dhe duart janë karakteristika të trashë fytyrës, linjë nofulla, ballin dhe hundë, trupi bëhet lirshme dhe të trasha, rritjen e gjuhës dhe i hedh lëng dhëmbët. Si rezultat i ënjtje të fytit dhe hundës shtojca të një rënie në zë, shpesh zhvillon gërhitës me zë të lartë.

Simptomet e gigantism:
- djersitje të tepruar;
- shtimin e përmbajtje yndyrë të lëkurës;
- Shfaqja volosystosty përafërt në trup;

- Abuzimi përpunimin e sheqerit nga organi;
- Kërcënimi i gurëve në fshikëz fshikëz e tëmthit;
- ënjtje të gjëndrës tiroide.

Në pacientët me acromegaly re përhapjen e shpejtë të indeve dhe lëkurës, duke çuar në rrezikun e tumoreve beninje ose malinje, dhe polyps të ndryshme, kryesisht në dy pika. Paralelisht me rritjen e tumoreve hipofizë ndodhin pas simptoma:
- rritur presionin intracranial;
- dyfishuar në sytë;
- fotofobi;
- dhimbje në zonën e ballit dhe cheeks;

- marramendje;
- reduktimin e erë dhe dëgjimit;
- të vjella;
- mpirje;
- rritjen e përgjumje;
- intolerancës të ngrohjes;
- shtim në peshë gradual.

Sëmundja gjithashtu mund të çojë në artritin dhe dobësi e muskujve. Në mënyrë që të njohin kohë acromegaly dhe gigantism është e nevojshme në simptomat e para të dyshimta të kërkoni këshilla mjekësore.

Diagnoza laboratorike e acromegaly:
- Testi i gjakut STH;
- Faktori studim insulinës;

- glukoze;
- Metodat instrumentale të diagnozës;
- Rreze-X të kafkës;
- tomography llogaritur;
- Imazhe rezonancë magnetike;
- Rreze-X të këmbës;
- Rishikimi okulist;
- echocardiogram e zemrës;
- colonoscopy.

Trajtimi i acromegaly
Në trajtimin e sëmundjes duke përdorur trajtimet e mëposhtme: Ilaçet, rrezatimi, kirurgjike dhe të kombinuara.
Metoda mjekim bazuar në përdorimin e barnave që janë në gjendje të frenojë prodhimin e hormoneve të rritjes. Kur metodë është ekspozimi rrezatimi protonovыm rreze apo rrezet gama hipofizë. Terapi gama përdoret ose si një metodë e pavarur e trajtimit të acromegaly, veçanërisht në qoftë se pacienti refuzon ndërhyrje mjekësore ose kirurgjikale, apo trajtim si shtesë pas operacionit.


Metoda kirurgjikale ka për qëllim për të hequr formimin e tumorit në Hipofiza dhe është trajtim më të zakonshme dhe shumë efektiv për këtë sëmundje. Gjithashtu, operacioni është treguar me një dëmtim të konsiderueshëm vizual, si rezultat i përparimit të acromegaly.
Duhet të theksohet se një pacient me acromegaly duhet të jetë gjithmonë nën mbikëqyrjen e vazhdueshme të një neurokirurgu, endokrinolog dhe okulist. Nëse trajtimi adekuat dhe kompetent në dispozicion, jetëgjatësia e pacientëve është afërsisht katër vjet në kushte të pafavorshme të sëmundjes dhe për tridhjetë vjet me zhvillim të vonuar. Vdekja zakonisht ndodh për shkak të sëmundjeve të sistemit kardiovaskular, por mjekësia moderne lejon kohë për të njohur sëmundje të tilla si gigantism dhe të marrë të gjitha masat e nevojshme.


Acromegaly Parandalimi dhe gigantism
Me qëllim të parandalimit të acromegaly duhet të përpiqet për të shmangur dëmtime në kokë dhe në kohë trajtojnë kronike sëmundjeve infektive nasopharynx.