Si të njohin një inflamacion kronik i veshkave


Midis pjesës patologjisë akut renal sëmundja është jo më shumë se 1/4. Kjo është kryesisht për shkak të faktit se sëmundja është shpesh fshehur apo pak klinikë dukshme. Për shkak inflamacion kronik i veshkave është një nga vendet e para në mesin e të gjitha patologjive të veshkave.


Anatomia dhe fiziologjia e veshkave


Në lidhje me organet e veshkave çiftëzohet. Në kushte normale të organizmit, janë dy trup bobovydnыh vendosur në rajonin e mesit. Më saktë - veshkat janë të vendosura në të dyja anët e shtyllës kurrizore në mes të fundit dy rruaza kraharorit dhe 2 rruaza mesit.


Struktura e brendshme e trupit të ngjashme me organet e tjera parenhymatoznыmy. Por në aspektin e "arkitekturës". Ai përfshin strukturat e mëposhtme:Kapsula. Pothuajse tërësisht mbulon trupin. Trashësia e disa milimetra. Capsule perbehet nga fibra lidhës kolagjenit. E cila është e vendosur në mes të fibrave nervore. Kjo u jep atyre stimulim të dhimbjes. Struktura të tjera të veshkave se ajo është "jo lënduar".
Veshkave parenchyma. Përfaqëson trupin themelore pëlhurë. Kjo palca shquar dhe materiale cortical. Në kontekstin e cortical duket lehta. Ajo është e vendosur direkt nën kapsule. Por përveç kësaj, ajo i jep "spikes" të vogla thellë në trup. Ata rrethojnë një pjesë të substancës trurit. Që të njëjtën substancë cerebrale cortical e vendosur në një të ashtuquajtur piramidat veshkave. U kthyen nga baza kapsulë e tyre. Në majë të piramidave janë të drejtuara në pjesën qendrore brenda veshkat.

Legen veshkave dhe sinuset. Kjo zgavër të vendosura në mes të buzë e brendshme të trupit. Ato përfshijnë hi veshkave, e cila hapet në një zgavër të madhe të quajtur lohankoy.Në qelizat lëvore janë nephrons - njësitë strukturore dhe funksionale të veshkave. Ato përcaktojnë të gjitha funksionet e rëndësishme të autoritetit. Kjo ndarja, mirëmbajtjen e homeostasis, rregullimit oncotic dhe presionin osmotike e gjakut. Formimi i Eritropoetinës nuk është vetëm në qelizat e nephron, por në shumë qeliza të tjera parenchyma.

Shkurtimisht, nephron përbëhet nga pjesët e mëposhtme:Ball. Ky rrjet vaskulare. Ajo formuar arterioles raspadayuschymysya në shumë degë të vogla. Secili është i rrethuar nga një membranë basal dhe podocytes - qelizat specifike të përfshira në filtrimin e plazmës.
Bowman kapsulë-Shymlanskaya. Zgavër lidhës ind në një gotë. Kjo është rrjedha e substancave që kanë pësuar filtrimit membrana dhe të arrestuarit podotsytov.
Tubules. Siç është bërë e shkarkimit primar urinës (e ashtuquajtura pjesa plazma filtruar) dhe formimin e urinës sekondar nga reabsorption kundërt të disa substancave.
Proceset e fiziologjisë renal disi të lidhura me nephrons funksionimit. Ajo mund të përshkruhet si më poshtë.
Gjaku nga arteries renale hyn enët e veshkave. Ata, nga ana tjetër, depërtojnë topin. Një ditë nëpër të gjitha nephrons e veshkat është për 2 mijë litra gjak. Glomeruli kryer filtrim. Në kapsulë kalon shumicën e plazmës me elektroliteve tretur proteina të vogla (më pak se 20 nanometra në diametër), lipidet, karbohidratet dhe produkteve të metabolizmit. Pjesa tjetër e plazmës, i cili përmban proteina të mëdha dhe rruazat e gjakut (eritrocitet, leukociteve, trombocitet) është një anije të quajtur tolerojë për atë që ai e mbledh gjak nga kapsulë rreth tij.

Për këtë tubthave lëviz urinës primare në mbledhjen tubules. Së bashku mënyrë, reabsorption kryer (reuptake) e lipideve, karbohidratet, aminoacidet, proteinat dhe elektroliteve pjesë. Pjesa plazma përmban vetëm produktet e metabolizmit dhe të joneve. Ajo që quhet urinë e mesme. Për tubthave kolektive urina hyn në hi renale, dhe nga atje në tas. Nga urina e saj shkon përmes uretër.


Semundja inflamatore e veshkaveKjo është e rëndësishme! Sëmundje të veshkave kryesore inflamatore përfshijnë glomerulonefritin, pyelonephritis. Vetëm ata mund të japin forma kronike. Mbi shkaqet e këtyre sëmundjeve zili trajtimin e inflamacion kronik të veshkave.


Glomerulonefriti - inflamacion i nephrons. Është për shkak të rrëshqitjes së qarkullojnë komplekset imune dhe antitrupa për membranën bodrum. Kjo çon në pa mikrobe (pa mikroorganizmave) inflamacion.
Shkelura filtrimit nephrons kapacitetit. Si pjesë e urinës primare shfaqen proteinat më të mëdha dhe rruazat e gjakut. Ata janë të njohur jo të ekspozuar Removals tubules e nephron.
Glomerulonefriti është një shembull klasik i një inflamacion autoimune. Përgjigja e antitrupave ndodh në qelizat e sistemit të mbrojtjes në një infeksion strep. Me zhvillimin e glomerulonefriti klasik fillon 2-4 javë pas shëruar nga një infeksion streptokoksike.

Pyelonephritis - inflamacion i traktit urinar veshkave, gota dhe lojë me birila. Nephrons drejtpërdrejtë goditur ndodh. Por sëmundja prish rrjedhën normale të urinës. Sepse herët a vonë, duke rritur presionin brenda tubthave fillojnë të vuajnë dhe nephrons. I lidhur pyelonephritis me ngjitje infeksion të fshikëzës dhe uretrës.
Ne trajtimin e inflamacionit kronik të veshkave përdorur antibiotikët, antikoagulante dhe diuretike. Që ata respektivisht kanë antimicrobial, antytromboobrazuyuschyy dhe efekt diuretik.