Si të sillemi pas operacionit vrer fshikëz


Fshikëz fshikëz e tëmthit hiqet, qepje hequr, plaga është shëruar dhe më në fund, pacienti është në shtëpi. Si të sillemi pas operacionit fshikëz e tëmthit, sigurisht që shkakton shumë pyetje.
Si të sillemi pas operacionit?
Pacienti 2 orë pas operacionit mund të marr frymë thellë, shpjegoj dhe bëj këmbët mbrapa në shtrat në anën e majtë dhe të djathtë. Pacienti mund të moisturize gjuhën, gojën, buzët shtupë është e lagur me mineral apo ujë të zier.
6 orë shpëlarje zierje goja e kamomil ose urtë. Kjo procedurë të kryer për 3 ditë.Një ditë pas operacionit të angazhohen ushtrime të frymëmarrjes - goditje tub gome ulur në ujë për të bërë 8 breaths thellë dhe exhales gjoks të plotë, këmbët mund të ulen nga shtrati.
Një ditë, në qoftë se nuk ka contraindications, pini gllënjka të vogla jo-gazuara ujë mineral ose hips supë pa sheqer, por jo më shumë se 1 litër në ditë. Duke u ndalur në dorën tuaj, ecin besnike, duke qëndruar pranë shtratit. Pas orëve të para të funksionimit kanë nevojë për masazh këmbët dhe masazh gjoks. Procedurat e tilla duhet të kryhet pas një operacioni për 4 javë për të shmangur komplikacione pas operacionit.


Dy ditë pas operacionit duhet të pini kos me pak yndyrë, puding unsweetened me fruta të thata, çaj të brishtë dhe pa sheqer gjatë ditës në vlerë prej 15 litra për 1 pranimin për të marrë 150 ml çdo 3 orë.
Pas 5 ditëve nga dietën zgjeruar pak. Ju merrni çaj me sheqer, patate pure, pelte frutash, lëngje pa sheqer - u rrit, mollë, panxhar, kungull. Për më tepër, u vendosën ziera peshk, pureed supave ujë me salcë kosi ose gjalpë (200 ml filxhan të supë 1 lugë) ose mishit supave supë, proteina omëletë. Ju mund të hani 100 gram bukë e bardhë e djeshëm ose i krisur.


Pas 7 ditësh e zgjidhura janë produktet e qumështit, peshku i gatuar dhe mish kaluar përmes një mulli mishit (lepuri, mish pule, mish viçi, mish) dhe proteina omëletë. Si dhe qull lëngshme pureed, gatuar me ujë dhe gjysmë qumësht (gruri, tërshëra, hikërror), gjizë unsweetened, pure perimesh.
Nga 10 ditë dhe deri në gjashtë muaj pas operacionit ngarkuar kursyer dietë, të gjitha ushqimet janë të përgatitur dhe të gatuar për një çift - qofte, qofte, proteina omëletë, qofte steamed, peshk dhe mish të zier. Harengë, ngjyhet në qumësht, kungull, karrota zier ngadalë, purees perime, lëngje, pelte frutash. Dhe si qull pureed qumështit, steamed puddings djathë, patate pure dhe supave vegjetarian.

Pas gjashtë muaj në dietë mund të përfshijnë qumësht, suxhuk gatuar, mish, pulë të zier, drithëra freskët herë në javë, të gjithë vezë, supë vegjetarian.
Dhe pas tre muajsh, nëse shëndet të mirë për trajtim në një sanatorium
.
Ushqim
Njerëzit të cilët janë shkarkuar nga spitali të kuptojnë se ushqimi është faktor terapeutik dhe patogjene. Shumë ushqim gjallë në stomak, sipas periudhë të zgjatur rrjedhën e biliare në zorrë. Kripur, aromë e ushqimit, yndyror rrit vrull, manifestohet me dhimbje në anën e tij të djathtë nën brinjë. Ftohtë shkakton dhimbje barku.

Preferojnë drithëra të ziera, perime, djathë, qofte me avull, mish i zier ligët. Shmangni muffins, pasta, ëmbëlsira, tymosur mish dhe ushqime të yndyrshëm.
Ndikimi i varfër në pacientit, i cili nënshtruar një operacioni në fshikëz e tëmthit, një sasi të vogël të pijeve alkoolike të butë - verë të thatë, birrë. Duhet të hani pak dhe shpesh, atëherë ushqimi është zhytur më të mirë.

Aktiviteti fizik
Gradualisht rritjen e aktivitetit. Në javën e parë, pasi pacienti është lëshuar nga spitali në vend të ecin në ajër të pastër në këmbë në një ritëm të qetë. Më 2 dhe 3 javë mund të jetë i lidhur ushtrime në mëngjes. Këshilltari kryesor është mjeku, të gjitha ndryshimet duhet të koordinojë me të. Pas 3 javësh, do të varet nga disponimin, ju mund të lidheni me detyrat e shtëpisë. Siklet nuk duhet të shkaktojë gatim thjeshtë pastrim apartament. Kundërindikuar për të gjithë periudhën e aktivitetit të madh adaptive fizik - kate larje, larje.


Higjiena personale
2 javët e para që ju duhet të larë në dush, dhe kur mbresë postoperative do të shërohet, ju mund të marrë një dush. Pas 2 muajsh, pacientët mund të ndjehen më mirë të zhduken siklet, dhimbje.
Por në qoftë se temperatura e trupit rritet, nuk ka dhimbje, siklet në anën e tij të djathtë nën nevojën urgjente brinjë për të parë një mjek për të konfirmuar diagnozën.