Si për të ngadalësuar plakjen dhe të qëndrojë i ri


Mendime mbi pse një person merr mjaft e vjetër. Deri më tani zhvilluar përgatitjet e ndryshme të cilat mund të ngadalësojnë plakjen pak. Shkenca e plakjes quhet Gerontologjik, e cila është relativisht e re, por tashmë ka arritur disa rezultate. Shkencëtarët vazhdojnë të kërkojnë arsyet dhe mënyrat se si të ngadalësojnë plakjen dhe zgjasin drejtat e të rinjve. Avancimi me hipoteza të ndryshme.
Vazhdo rinjve ndihmë antioksidantë Lysine dhe Q10. Zakonisht supozohet se jeton pa oksigjen për të bërë, por ne nuk duhet të harrojmë për pronat e saj gërryes. Edhe metali i fortë do të ndryshket me kalimin e kohës. Trupi i njeriut është më e brishtë në këtë aspekt. Gjatë gjithë jetës së tij me anë të trupit të njeriut është rreth 17 ton, duke sjellë trupin e 15 ton radikaleve të oksigjenit. Antioksidantë të luftuar me ta. Oslabnuvshy, sistemi nuk mund të përballojnë dhe vjen plakjes. Sistemi janë vitamina C, A, E dhe komponimet e tjera, enzimat ndryshme antioksidante. Avantazhi i tyre është se ato ndikojnë proceset dhe mekanizmat e plakjes qelizore. Ata kanë mundësi për të rivendosur ndonjë dëm në nivel qelizor. Por ne duhet kështu të marrin antioksidantë të ndryshme reklamohen mindlessly.Sipas ekspertëve, coenzyme Q10 eshte e vetmja droge qe mund te merret ne menyre te pavarur. Sinqerisht, disa nga radikalet e lira duhet trurin e njeriut për funksion kognitiv, sjell vetëm tepricë dëm. Neutralizimi merret Lysine. Ajo është sintetizohet në nervore dhe muskujve indeve, mbrojtjen e trurit nga ndryshimet e lidhura me moshën. Get it mund të hahet së shumti peshk dhe mish. Në shëndetin e të rinjve dhe ndërsa ka lëvizje të Lysine në trup të mjaftueshme. Por në stres të rënda fizike dhe emocionale ose moshës-sinteza e substancës bie prapa nevojë. Nuk do zhodylasya Lysine tabletë, por për fat të keq ajo nuk ekziston.


Hipoteza e një programi gjenetik. Thelbi i saj është që procesi i plakjes është diku në gjenet e një organizmi të kontrolluara prej tyre. Sipas shkencëtarëve nëse ekziston, ju mund të përpiquni për të ndryshuar atë pak, pushim riprogramuar. Por ende të panjohura si gjenet janë fikur gjenet përfshirë të rinjtë dhe plakjen. Dikush mendon se çdo gjë është në tru, por në hypothalamus. Sepse në 15 vjet, ai merr disa sinjale dhe 25 janë mjaft të ndryshme. Pra, thonë se programi shkon venitje. Armiku kryesor konsiderohen radikalet e lira, duke arritur rregullat kritike në qelizë, ajo fillon të vetë-shkatërrimin (apoptozës). Prandaj duhet një mbrojtës, të aftë për të neutralizuar radikalet e lira dhe antioksidantë atë.


Hipoteza endokrine është e lidhur me mungesën e hormoneve. Besohet se mekanizmi ora njerëzore është në gjëndra e saj, prodhimin e hormoneve. Dhe e gjithë kjo shkon trurin e njeriut. Vënë re se përfundimisht dobësuar veprimtarinë endokrin. Rezultati i ndryshimit të hormoneve. Nuk është humbja e ndjeshmërisë së hypothalamus dhe hipofizë gjëndër nuk mund menjëherë dhe në mënyrë aktive të përgjigjet për mungesën e hormoneve të caktuara në gjak.
Niveli i hormoneve seksuale fillon të bjerë me moshën në meshkujt është 30 vjeç për gratë në 45 vjet. Por ne nuk duhet të presim kur ajo fillon të ndodhë. Dhe duke qenë në lule të jetës për një pasaportë për të bërë shëndetin e kontrolluar nivelin e zhurmës dhe pastaj të monitoruar atë rregullisht. Kur kemi parasysh devijimet duhet të fillojë terapi zëvendësimi të hormoneve.


Dehidroepiandrosteron. Prodhuar në gjëndra veshkave. Për 40 vjet ajo do të prodhojë gjysmën. Që të çon në një rritje të rrezikut të kancerit, sulmi zemrës, sëmundjes Alzheimer, osteoporozën. Nëse ky hormon në mjaft trupit, ajo është e mbrojtur nga stresi, atëherë personi do të fle. Ai përcakton se ku të shkoni kalorive ngrënë në yndyrë ose energji.
Rritjes hormon. Për 16 vjet shuma e këtij hormoni është zvogëluar dukshëm. Përveç kësaj, shkencëtarët e dinë se qartësi mendore dhe freski në pleqëri vërejtur në njerëzit me nivele të larta të somatotropin (hormonit të rritjes). Në qoftë se një injeksion i personit të moshuar hormon, ju mund të shikojnë transformimin e yndyrës në muskuj dhe zbutjes rrudhave. Në trup ajo është prodhuar gjatë gjumit. Kështu që ju duhet të fle të paktën 8 orë, dhe dikush më shumë, të gjitha varet nga personi.


Melatonin. Për 35 vjet niveli i tij në trup fillon të bjerë. Ai është përgjegjës për biorhythms, të ketë thënë se ai lavjerrës në orën biologjike e njeriut. Me pronat e saj të fuqishme antioxidant është 100 herë më i fortë se vitamina E dhe C. Ajo është shitur lirisht në farmaci. Zakonisht këshilluar për të marrë udhëtarët ndryshim zona kohore.
Hipoteza e konsumit të energjisë. Në fiziolog shekullit të 20 Prytsynher tregoi se kafshët vdesin kur të gjithë rezervë shpenzuar energji të barabartë me 2500 kilojoules. Të gjitha varet shkalla e metabolizmit në trup. Shumë të njëjta shpejtësia varet nga mënyra e jetës, gjenet e saj dhe shëndetin.


Konkluzionet. Është naive të mendojmë se një ditë do të jetë një pilulë mrekulli, në gjendje të zgjidhë të gjitha problemet, të heqin qafe e peshë të tepërt, stresi dhe mosha. Njeriu vendos se çfarë dhe sa për të ngrënë, çfarë duhet të bëjmë dhe se si për të lëvizur. Këto janë pikat kryesore të përcaktojë të aksioneve e të rinjve në njerëz. Përveç kësaj, asnjë nga teoritë ekzistuese nuk saktësisht të shpjegojë procesin e plakjes. Çfarë mund të qëndrojë i ri? Ju mund të ngadalësojnë plakjen dhe të zgjasë jetën nga 10-20 vjet, nëse përdoret 3 parim i thjeshtë. Leviz të paktën 30 minuta. pirja e duhanit përditshme vidyazykatysya, dhe hani 3-5 servings e frutave dhe perimeve në ditë.