Si për të trajnuar gratë në muskujt nuk pompohet


Në sport qendrat tani mund të takohen sa më shumë gra si burrat, dhe jo në grupe apo palestër aerobic, të tilla si palestër. Dëshira për të pasur forma të bukura dhe të muskujve lehtësim bën të zonjat të punuar me shtangë dore, barbells në palestër - në përgjithësi, me të gjitha zbaton, të cilat janë përdorur zakonisht nga burrat. Shumica e grave të përpiqet të mos përdorni shumë pajisje sportive peshë për arsye se ata kanë frikë të jetë si kulturystok dhe kampionët e Bodybuilding. Trajnerët me përvojë mund të sugjerojnë se si për të trajnuar gratë në muskuj nuk pompohet.


Së pari, ata të cilët janë të frikësuar për të blerë më shumë muskujt shumë të theksuara dhe ndërtimin e muskujve, mund të qetësohen. Gratë ndryshojnë nga trupi burrave që nuk prodhojnë një hormon të veçantë - testosterone, i cili është përgjegjës për rritjen në masë të muskujve. Një njeri i cili rregullisht, të paktën 4 herë në javë të angazhuar në palestër, tashmë mund të vëreni muskujt pidkachani dhe tërhequr në një muaj. Gratë gjithashtu për të parë të paktën një dritë, topografi delikate përpunuara në muskujt e tyre, ju duhet të lëkundur të paktën gjashtë muaj. Muskujve thirrje nuk është aq e lehtë sa duket në shikim të parë.


Për muskujt pompohet, gjysma e bukur e njerëzimit në përgjithësi nuk pranon trajnime me shtangë dore, barbells dhe pancakes. Ekspertët tregojnë se si për të trajnuar gratë për të blerë terrenit të bukur dhe të lehtë, si dhe humbje peshe. Së pari, ju nuk duhet të kryejë ushtrime me një ritëm të ngadaltë, dhe të shpejtë, duke bërë shumë repetitions. Së dyti, trajnim forca duhet të jenë të alternuar me aktivitet aerobic, por nuk përjashton herët mund në çdo rast! Pa forcën trajnimit për të formuar një trup të bukur nuk punon, ulur volumin e indeve dhe të muskujve të shtrënguar dhe forcuar.


Para se të shkoni në palestër për herë të parë, shumë njerëz janë duke u përpjekur për të mësuar se si për të trajnuar gratë që nuk më pëlqen trupin tim me burrat. Në 2-3 muajt e parë pas fillimit të palestër duke përdorur utyazhelenyy, me të vërtetë, ju mund të shihni se në duart ose hips veshje ishte pak tisnuvata. Ne nuk do të argumentojnë me faktin se muskujt e rritur në të vërtetë. Gjatë këtyre muajve të nuk kanë kohë për të djegur yndyrë në shtresat e nënlëkurës, por ushtrimi i rregullt domosdoshmërisht të sjellin rezultatin e pritur, dhe vëllimi i kofshët, duart dhe anë e trupit duhet të fillojë të ulet.


Një tjetër rekomandim i atyre që janë duke u përpjekur që të angazhohen muskujt mënyrë që të mos derdhur është respektimi dietë e duhur. Shumë vajza të zgjedhin internetin dietë të parë në dispozicion, ata nuk mund të përshtaten. Për shembull, ka dieta të ndihmojë në rritjen e muskujve, por kjo nuk është përmendur në përshkrimin. Përveç kësaj, ekziston një dietë e cila është e dominuar nga produktet proteinike, pasi ato janë blloqet themelore të ndërtimit të muskujve. Për këtë arsye, pas trajnimit gra janë këshilluar që të mos hani për të paktën dy orë. Që nga dietë e seksit të drejtë duhet të përjashtojë proteinave dhe karbohidrateve, por jo plotësisht, por vetëm duke reduktuar përmbajtjen e tyre në pjesë.


Konsiderohet profesionalisht muskujt fryrë, të cilat përqindja e peshës totale trupi nuk është më pak se 35%.
Për muskujt pompohet, gratë kanë nevojë për të trajnuar më pak intensive sesa meshkujt. Ngarkesa duhet të jetë për një kohëzgjatje maksimale prej 1 orë e 20 minuta, jo më shumë se katër herë në javë. Përsëriteni ushtrimin me një peshë të madhe nuk duhet të kalojë 10-12 herë. Sesionet e përditshme mund të çojë në këmbët perekachannosty, e cila është një problem shumë i zakonshëm në mesin e atletëve femra.


Ka një sërë rekomandimesh se si për të trajnuar burrat dhe gratë për të arritur të njëjtat rezultate të dëshiruara. Të bëjë figurë të përsosur nuk do të vetëm stërvitje, por shtrihen për të bërë para se të ushtrimit të ngrohtë deri muskujt dhe pas trajnimit. Dobishme muskujt përpunuara masazh, kështu acid laktik nuk grumbullohen në muskuj, prodhimit të shpejtë, dhe muskujve bëhet i zhdërvjellët dhe elastik.

Muskujt artificiale promovon përdorimin e ëmbël dhe disa fruta - banane, avocados dhe rrush. Edhe në qoftë se ju jeni të sigurt se "Drivings" lehtë të gjitha ëmbëlsirat panevojshme ngrënë mund të formojnë indet e tepërt e muskujve. Hani në çdo rast duhet më pak kalori se ju konsumojnë - atëherë procesi humbje peshe do të shkojë më shpejt dhe më me sukses. Nëse numri i kalorive të konsumuara do të jetë më pak se të hahet, muskujve do të jetë më e lehtë për të ndërtuar.


Ka disa gra që të ketë një trup nivele të larta të testosteronit. Se ata duhet të jenë të kujdesshëm për fushat me probleme. Nëse testosterone është prodhuar në sasi shumë të mëdha, gjoks shfaqen flokët tepërt dhe cik e tij të sipërme. Gratë mund vetë të përcaktojnë tyre nivele të rritura të trupit të testosteronit. Për shembull, në qoftë se më shumë yndyrë grumbullohet në bark - një lloj figure mashkullore me një mbizotërim të testosterone. Nëse shtresa e yndyrë më shumë se në ijet, llojin e formës - një femër. Kur perekachannosty, sipas ekspertëve, ka një rritje të rrezikut të diabetit. Por në raport normal të muskujve dhe të peshës së përgjithshme të trupit përmirëson metabolizmin, zvogëlon rrezikun e shumë sëmundjeve.


Vërejtur se muskujt filloi të rritet, mos panik dhe hedhin palestër. Trajnuar mirë vazhdojnë, por në një mënyrë më pak intensive, duke e bërë për një kohë të ngarkesës, pushtet, aerobic dhe palestër - Pilates dhe shtrihen. A nuk rriten muskujt edhe në yoga. Sot, një shumëllojshmëri të sporteve aq e madhe që pothuajse kushdo mund të marr një ngarkesë për modelimin optimale figurë të bukur.