Shmangia e beriberi pranverë


Me ardhjen e pranverës Shumë njerëz otmechayut veten në dukje pryznakov lodhje, përgjumje dhe depresioni poyavlyaetsya, stanovytsya The lëkurë të thatë, volosы - tusklыmy dhe bezzhyznennыmy sëmundje hronycheskye Obostryayutsya, infeksion dhe odolevayut vyrusnыe prostudы. Problemet Nachynayutsya në punë dhe në familje - jo lodhje daёt sosredotochytsya, të gjitha valytsya iz duart razdrazhytelnost prysutstvuet dhe tearfulness në nastroenyy, PËRGJITHSHME nedomohanye nuk dayuschee produktive punësojë dhe naslazhdatsya zhyznyu. Dukje эtyh pryznakov mogut sposobstvovat Shumë Shkaqet, tani, skoree Gjithsej, Kjo - shenja vesenneho avytamynoza.


Si dhe borotsya me napastyu эtoy, kazhduyu pranverë meshayuschey jetës radovatsya në pushtet polnuyu? Si shmanget vesenneho avytamynoza?

Menuja Poleznoe
Së pari Gjithsej, Nuzhny pozabotytsya e vëllimit Avto Kjo ishte pranverë në tryezë Si mund bolshe e produkteve, organizëm nesuschyh e neobhodymыe Emu vytamynы dhe mykroэlementы. Sidomos pranverë ashpër oschuschaetsya grupe Mungesa e vitaminave A, B, C, D, dhe vedёt Kjo zamedlenyyam proceset për rigjenerimin dhe substancave të metabolizmit indeve, diçka provotsyruet sëmundje të ndryshme. Çdo znaet njeri, diçka shumë me vitamina fruta dhe perime të freskëta, por substanca e këtij Stock Pranvera zhyvytelnыh ulur ndjeshëm.


Raznoobrazyt Stol kockat e tua dhe vytamynyzyrovat pomozhet vыhonka gjelbër për podokonnyke - është mozhet bыt majdanoz, qepë, kopër, selino, ohurechnaya cilantro barishte. Mund upotreblyat në salads prorosshye ovёs, grurë, elb, si dhe fara me lakër soje nga 05 cm deri në 4 cm - eti PRODUKTY japin moschnыy degëve vitamina Grupi B, vitaminë A. Vitamina E naftës rastytelnoe veçanërisht i pasur - olyvkovoe, PODSOLNECHNOE, kukuruznoe, soevoe . Dyetolohy sovetuyut smeshyvat raznыe klasën e naftës dhe salatы zapravlyat. Vitamina C në shumë kapuste kvashenoy, zamorozhennoy fruta rrush pa fara shypovnyka, limon dhe tsytrusovыh vseh. Ajo duhet të jetë duke u përgatitur suhofruktov otvarы dhe shypovnyka, çaj pije me limon dhe përgatit salatы iz kvashenoy kapustы për pasurimin ratsyona эtym tsennыm vitaminë.


Vitamina A dhe D në varietete zhyrnыh soderzhytsya rыbe dhe myase, Prandaj pranverë, sidomos DETYAM dhe njerëzit oslablennыm neobhodimo ezhednevnoe upotreblenye myasnыh ose enët rыbnыh. Kultura Zlakovыe do neobhodymыy vitamina organizmave PP dhe grupi i Fondit B, si dhe kletchatku, si venyku vыmetayuschuyu iz organizmit kolesterolit, kripë dhe zhul.
Pra, për të ushqyerit e duhur dhe vitamina dhe popolnenyya Stock mykroэlementov në neobhodimo trupit në ratsyon ezhednevnыy përfshijnë të gjitha grupet e prodhimeve, pryhotovlennыh duhur.


  Jo për të humbur në gatim vytamynы  
Kur pjesë pryhotovlenyy e vitaminave ushqimore, soderzhaschyhsya në fruta dhe perime, pod mënyrë të pashmangshme teryaetsya veprimit të dritës dhe nxehtësisë. Avto Save As mund të jetë bolshe substanca tselytelnыh në produktet dhe vytamynы për vesennemu përcjellë tavolinë pa rubbed, Nuzhny largohet Disa rregulla pryhotovlenyya e ushqimit:  
1) Total Rud Perimet ose Frutat përgatitet për një çift ose otvaryvat me dobavlenyem sasi shumë nebolshoho e ujit. Svёklu dhe karrota të mirë në kozhure Total otvaryvat, patate - vыmыtыy pastër, piqem në furrë dhe atje me kozhuroy kështu organizëm poluchyt kalium sasi të mëdha, neobhodymoho për të ushqyerit muskujve kardiak.

2) Fresh sallatë frutash IZ delati neposredstvenno para upotreblenyem, bimeve dhe sallatë më të mirë zelёnыy Totali duart shqyej - soprykasayas CO stalyu thikë, herbs shpejt teryaet vitamina.

3) Apple më mirë atje Gjithsej freskët, ose piqem në furrë dhe dorëzuar një video të desserts.
4) Totali Mish mirë otvaryvat ose merak me sasi nebolshym e ujit dhe ngritur me enët Side IZ otvarnыh zapechёnnыh ose fruta.
5) zabrasыvat Perimet supë në ujë kypyaschuyu dhe gatim neprodolzhytelnoe kohë para edoy tavë supë me krыshkoy nakrыt zdrukthtari dhe protomyt polchasa. Para se të shërbejnë enët në tryezë posыpat proroschennыmy zelenyu ose gruri lakër.


6) luchsheho karrota carotene usvoenyya për mirë në salads upotreblyat Gjithsej zhyrnыmy s produkteve - rastytelnыm smetanoy ose vajra.
7) Razmorazhyvat PRODUKTY Nuzhny në temperaturë komnatnoy të lehta luajnë DIELL madhe nga, ne në KOEM nuk sluchae në ujë. Mënyra më e mirë defreezing të produkteve - në regjimente të ulët frigorifer.

Si shmanget vesenneho avytamynoza? Shumë e thjeshtë - Nuzhny Gjithsej lysh dramatike peresmotret ratsyon tënde dhe hyrë në menunë bolshe Fresh Fruta dhe perime.


Shëndetësor Depozituesi
A - rritja Vitamina për fëmijët dhe adoleshentët, kozhy shëndetësore, G, zhenskoy zonat seksuale. Për soderzhytsya maksimale në mëlçi, rыbem zhyre, perimet jeshile dhe zelёnыh dhe fruta, yaychnom zheltke, vaj slyvochnom.
D - usvoenyyu në trupin kontribon fosfor dhe kalcium. Soderzhytsya në zhyre rыbem, qumësht, rыbe okeanycheskoy, mëlçisë, si dhe në rrezet pod trupi podutsyruetsya Veprimit solnechnыh.

E - antioxidant moschnыy. Promovon enzimat zaschyte mezhkletochnыh dhe strukturave nga shkatërrimi, zamedlyaet proceset e plakjes në trup. Soderzhytsya në proroschenoy fasule soevыh gruri, rastitelno naftës, arre rrugicë.

K - Vitamina, gjaku rehulyruyuschyy svertыvaemost. Soderzhytsya në të gjelbër, derri, krunde gruri dhe ovse.
C - rregullon substanca metabolizmin në trup, ukreplyaet kostnuyu, muskulnuyu, hryaschevuyu endura. Aktivitetet përmirëson sistemin kardiovaskular, promovon hemoglobinës formimin dhe krasnыh krovyanыh Demi në trup. Soderzhytsya në tsytrusovыh, klubnyke, piper, tsvetnoy kapuste, domate, fruta shypovnyka, currants chernoy.
B1 - uhlevodnыy rregullon metabolizmin, promovon parandalimit të sëmundjeve të sistemit nervor. Soderzhytsya në mish derri, Walnut Alley, maja pyvnыh, proroschennoy gruri, shpynate,

fasoly, karrota, misri, semechkah podsolnechnыh.

B2 - përmirëson indeve, nasыschaet s oksigjen, nxit metabolizmin e proteinave dhe makineri pushtet, povыshaet hekuri usvayvaemost organizmit funksionimin. Soderzhytsya hovyazhey në mëlçi, pyvnыh maja, varieteteve veshkat, yaychnыh zheltkah, sыre vseh, gjizë, qumësht.
B3 - uhlevodnыy përmirëson metabolizmin e organizmit, promovon shërimin e plagëve luchshemu. Soderzhytsya në hretskyh Walnut krye, podsolnechnыh semechkah, arahyse, myase Kuq, rыbe, bobovыh kulturat pyvnыh maja.

B6 - promovon proteina, yndyra dhe karbohidrate metabolizmin. Soderzhytsya në shurup, pyvnыh maja, fasule pshenychnыh dhe krunde, banane, fasule soevыh, rrëqebulli errët neshlyfovannom, mish viçi, mish qengji, varietetet rыbe krasnыh.
B9 - nxit zhvillimin e fëmijës gjatë shtatzënisë dhe patologji parandalon shtatzaninë. Soderzhytsya në shpynate salads, lystovыh zelёnыh, kapuste, kultura bobovыh, mëlçisë, hovyadyne, kurynom myase, maja, salmon.

B12 - promovon luchshemu funksional krasnыh krovyanыh Demi, përmirëson sistemin nervor statusit. Soderzhytsya në nënproduktet e kafshëve, maja, salmon, yaytsah, brokoli dhe tsvetnoy kapuste, belыh kërpudha, fasule soevыh, arahyse, bizele.

H - promovon substanca luchshemu metabolizmin, sintezë nucleinic acide uvelychyvaet vыrabotku krasnыh krovyanыh Demi në trup. Soderzhytsya në mëlçi, e gjelbër, Walnut Alley, lakër soevыh, bizele.
P - nxit ukreplenyyu krovenosnыh anijeve. Soderzhytsya në tsytrusovыh, boronicë, boronice, fruta shegë, kumbulla të thara, kopër, shypovnyka fruta.