Si për të shmangur sëmundje duke punuar në kompjuter


Çdo ditë, shumë prej nesh kalojnë shumicën e kohës së tyre në kompjuter. Por në qoftë se një kohë të gjatë mund të jetë numri i gabuar i sëmundjeve. Në radhë të parë në mesin e tyre - kjo është sëmundje syrit, sëmundjeve kurrizore, hemorroide, rritet pesha dhe depresioni ndryshme. Nëse kompjuteri është një kyç për ju si për të shmangur sëmundje duke punuar në kompjuter? Për këtë është parandalimi. Çdo ditë, duke bërë ushtrime të thjeshta dhe duke ndjekur hapat e nevojshëm, ju ruani shëndetin tuaj duke punuar në kompjuter.


1. Vendosni parametrat tuaj ekran të monitoruar - numri i ngjyrave ekran duhet të jetë midis 256 frekuencë rigjenerimin duhet të jetë 75 Hz, madhësia kokërr nuk duhet të kalojë 028 mm
2. Ndiqni rrjedhën - gjatë operacionit, të monitoruar duhet të jetë e vendosur jo më afër se 50 centimetra nga sytë dhe pika e sipërme duhet të jetë mbi pamje të drejtpërdrejtë - përndryshe ju rrezik për të bërë një probleme vizuale.
3. Kushtoj vëmendje të veçantë për ndriçim të duhur në dhomën ku kompjuterik. Ajo duhet të jetë e ndritshme të mjaftueshme dhe në të njëjtën kohë uniformë. Vendosni kompjuterin tuaj në mënyrë që ekrani shfaq shkëlqim verbues tij. Kur errësira menjëherë kaloni në ndriçim shtesë.


Si për të shmangur përkeqësimin e
Për të shmangur sëmundje të tilla si miopi, ulur në kompjuter, ka disa ushtrime të thjeshta. Rregullisht kryerjen e tyre, ju ruani shëndetin e syve të tyre.
Ushtrime për sytë
1. fort prymruzhtesya, të llogaritur veten në 10. Hapni sytë tuaj. Përsëriteni këtë 7-10 herë.
2. sytë gjerësisht të hapura. Vezullon shpejt për 10-15 sekonda. Përsëriteni 2-3 herë.
3. Ngadalë bëjë një lëvizje rrethore përmes syve clockwise. Përsëriteni 3-5 herë.

4. Shikoni në distancë të një objekti (p.sh. makina jashtë, pulave). Pastaj, pa ndryshuar rrotullimin e kokës, lëvizin pamjen e një objekti pranë jush. Bëjë këtë ushtrim 5-7 herë.
5. Nëse keni mundësi, të bëjë një locion për sytë e lodhur. Merrni 2 qese çaj konvencionale, krijoj ato, prisni deri sa të qetësoheni. Vënë ato në sy, hiqni pas 15 minutave.

Si për të shmangur problemet me sistemin e frymëmarrjes
1. Në qoftë se keni blerë një kompjuter të ri, ajo duhet të përfshijë dhe të lënë për 1-2 orë në një zonë të ventiluar mirë. Detaje të reja të kompjuterit në të nxehtit e parë lëshojnë të dëmshme për shëndetin e njeriut në sasi të mëdha.

2. Së paku një herë në ditë hedh në dhomë ku kompjuter. Duke punuar në kompjuter është ajri shumë i dobishëm me lagështi. Për ta bërë këtë, ju mund të blej një humidifier, ionizer, një akuariumi ose një ujëvarë të vogël.
3. Shpesh tastierës përmbante dhe race mikrobet. Ata shkaktojnë shumë sëmundje. Çdo ditë më, të pastër tastierë dhe të fshijë dezinfektues saj.

Si për të shmangur osteoarthritis
Osteokondroza shpesh ndodh në njerëz duke punuar në kompjuter. Për të shmangur parandalimin e rekomanduar të përhershëm.

1. Qëndrimi korrekt kur ulur në një karrige, përsëri qëndron në karrige e tij. Kjo dispozitë do të ndihmojë për të zvogëluar ngarkesën në shpinë të tij.
2. Leviz më shumë - nuk janë në një pozicion më shumë se një orë. Nëse është e mundur - të ndjekin disa herë gjatë ditës ose të regjistroheni ushtrime në pishinë. Edhe në këmbë deri në shkallët për të ushtruar në mënyrë efektive muskujt mpirë.
3. Ulja osteoarthritis yyazytsirnist ndihmojë stërvitje të vogël. Ngritja duart tuaja dhe për të mbyllur ato në anën e pasme. Mundohuni të anim kokën përpara me duart dhe kokën në të njëjtën kohë, do të përpiqen për të hedhur prapa. Në këtë qafë të tensionuar muskujt janë të shtrënguar dhe të reduktuar osteokondroza yyazytsirnist sëmundje.


Shmangia Hemorroide
Ulur konstante në kompjuter mund të shkaktojnë zhvillimin e sëmundjeve të tilla si hemorroide. Gjithashtu, për të inkurajuar të rritur peshën, kapsllëk konstante, pirja e tepruar, prevalenca e ushqimit akute, tymosur, enët kripur, inflamacion në zonën e legenit, sport lidhur me heqjen e peshës dhe faktorë të tjerë.
Për të shmangur këtë, ju duhet rregullisht të kryejë parandalimin - për të trajtuar respektimin e saj për ushqimin e duhur, stërvitje e përditshme në natyrë. Gjithashtu, është e dëshirueshme për të kufizuar përdorimin e alkoolit akute dhe, për të parandaluar hipotermi në legen.


Mund të shtatzënisë me kompjuter?
Disa njerëz kanë gjetur se duke punuar në kompjuterin tuaj gjatë shtatzënisë mund të rezultojë në zhvillimin anormal të fetusit. Megjithatë, kjo është një gabim, sepse kompjuteri - nuk është element radioaktiv, por një burim i fushave elektromagnetike, dhe ata nuk do të çojë në ndryshime në qelizat në trupin e njeriut. Gjatë shtatzënisë dobëson sistemin imunitar dhe sensibilitet të zgjeruara për sëmundje të ndryshme. Gjithashtu gjatë shtatzënisë ndryshon rrjedhën okulare gjakut, e cila mund të çojë në miopi. Shtim në peshë gjatë ciklit të shtatzënisë, dhe lëviz qendrën e gravitetit rrit presionin në anën e pasme. Ky stres në shpinë dhe kalciumit mangësi në barrë që mund të shkaktojë dhimbje të ulët mbrapa. Prandaj, gjatë shtatzënisë duhet vetëm të kujdeset për shëndetin e tyre dhe të aplikojnë masa parandaluese.


Miti i kaktus në kompjuter
Disa njerëz besojnë se kompjuteri është i vendosur në kaktus neutralizuar "rrezatimi kompjuter." Ky gabim nuk është e arsimuar shumë njerëz, kompjuteri nuk lëshojnë rrezatim. Dhe Televizionet dhe monitoron kanë rrezatim эletromahnytnыm, të padëmshme për njerëzit. Dhe kjo është e dobishme për rritjen e cacti.

Advance të kujdeset për shëndetin tuaj, mos harroni të bëni në punë të paktën një pushim të vogël - pushim në kohë për trupi juaj do të ndihmojë në rritjen e efektivitetit të punës tuaj.