Shmangia miokardi 8 mënyra


Sëmundjet e zemrës - shkaku i vdekjes numër 1. sulmeve të zemrës zakonisht ndodhin si pasojë e bllokimit të enëve të gjakut, ndalon rrjedhën e oksigjenit në zemër. Është e rëndësishme që të jetë i vëmendshëm për trupin tuaj: Lexoni këto 8 fakte të rëndësishme rreth asaj se si për të monitoruar zemrën e tyre.7-8 orë gjumë të mbrojtur zemrën tuaj. Njerëzit të cilët flenë më pak se 6 orë në natë, dy herë më shumë në rrezik të një sulmi në zemër. Gjumi ndihmon në rregullimin e insulinës në trup, fle kur qelizat fillojnë t'i rezistojnë veprimit të insulinës, rrit nivelin e sheqerit në gjak, shfaqet mbipeshë, e cila mbart me vete rrezikun e sëmundjeve.


Hedhur vetëm 5 kg, ju të zvogëlojë rrezikun e sulmit në zemër. Pesha e trupit është shumë e rëndësishme për shëndetin, por madhësia bel - kjo është një tregues vizual për shëndetin e zemrës. Gratë bel të cilëve më shumë se 88 cm dhe burrat me një vëllim prej më shumë se 100 cm madhësia, janë në rrezik të sëmundjes së zemrës. Dietë të sëmurë në mënyrë të konsiderueshme rrit nivelin e kolesterolit në gjak. Studimet kanë treguar se pesha edhe humbur vetëm 5-10% mund të përmirësojë ndjeshëm treguesit e shëndetit.
Qeshura relakson arteriet. Në të vërtetë, qeshur - ilaç më të mirë. Trupi i përgjigjet reduktimit të qeshura në kortizolit, një hormon stresi. Paguajnë më shumë kohë diçka të këndshme. Më pak stres, presionin e ulët të gjakut dhe imunitet më të lartë!

Aspirina mund të shpëtojë jetën gjatë sulmit. Konfiskimet ndodhin kur pllaka kolesterolit të bllokoj enët e gjakut që ushqejnë zemrën. Aspirina parandalon mpiksjen e gjakut për të formuar, dhe në këtë mënyrë lehtëson simptomat. Nëse ka me ju në sulm në zemër personi ndodh, le të përtyp (mos gëlltitni) 325 mg e aspirina - kjo mund të hiqni të ngjeshur në pellgun, në rrugën për në spital.
Është e rëndësishme të dini historinë e sëmundjes së zemrës në familjen tuaj. Nëse dikush nga të afërmit tuaj të ngushtë ballafaquar me sëmundje të zemrës, ju jeni në rrezik. Tregoni mjekut tuaj gjatë testit.

Jeta seksuale dhe zemra. Një nga mënyrat më të natyrshme për të përmirësuar shëndetin - të bëjë diçka të këndshme. Studimet tregojnë se aktiviteti seksual ul presionin e gjakut. Burrat dhe gratë që bëjnë seks 2 herë në javë, rrallë vuajnë nga sëmundje të zemrës.
Gërhitës mund të jetë një shenjë paralajmëruese për problemet e zemrës. Mos injoroni gërhitës! Gërhitës është e shoqëruar shpesh nga apnea e gjumit (ndërprerjes papritur e frymëmarrjes) dhe personave që kanë probleme me gërhitës më shumë të ngjarë që të ketë presion të paqëndrueshme të gjakut. Një hipertensionit nga ana e tij çon në sëmundje të zemrës.

Salt - fajtori i sëmundjes. Kripa është ndoshta më i studiuar i aditivëve të ushqimit, efekti i të cilëve në trup është jashtë çdo dyshimi. Një numër i madh do të thotë natriumi presion të lartë, e cila nga ana e rrit ngarkesën në zemër. Ndiqni futje e natriumit në ushqim, sidomos pas 50 vjetësh. Vidyazykavshys vetëm një lugë çaji kripë në ditë, ju do të jetë në rrugën e shërimit dhe për të zvogëluar rrezikun e sulmeve të zemrës.