Si për të shmangur këmbë ënjtje


Ënjtje të këmbëve - një problem shumë i zakonshëm, janë të njohura për shumë prej nesh. Çfarë mund të bëj për të ndihmuar në këmbët e tyre, dhe si për të shmangur shfaqjen e ënjtje këmbët? Kjo është ajo që ne do të mbulojë në këtë artikull. Por së pari, le të gjeni se pse këmbët tona bymehet.

Shkaqet ënjtje e këmbëve shumë. Kjo përfshin këpucë të krahasohen gabimisht dhe e sheshtë, dhe të punojnë mbipeshë dhe i ulur, dhe veprimtari të konsiderueshme fizike, si dhe dështim i veshkave dhe të zemrës, venat me variçe. Për të shmangur ënjtje, është parë e nevojshme nga të gjithë për t'u marrë me rrënjët e këtij fenomeni.


Problemet e zemrës, zakonisht sinjal ënjtje kyçin e këmbës. Më shpesh ato ndodhin në të moshuarit. Por ënjtje të rinj zakonisht tregon një farë çrregullime vaskulare.
Sido që të jetë, formimi i këmbëve edemë është arsye mjaft bindëse për rritje në një specialist. Ky është një problem që ju mund të kontaktoni terapist. Ai drejton në testet, dhe nëse është e nevojshme të konsultoheni me një urolog, kardiolog, fleboloha (sëmundjet specialist venoz).

Forcuar muskujt

Ndonjëherë shkaku i këmbët ënjtje janë muskujt e dobët. Ata keq përballuar me funksionet e saj duke rezultuar në shkelje të rrjedhjes së limfatike.
Për të shmangur shfaqjen e edemë, ajo është e rekomanduar për të kryer ushtrimet e mëposhtme:
• Ushtrimi "poluberezka" apo "Birch" - ata që janë të vështirë për të qëndruar në blades, ju mund të filloni për të punuar jashtë, të përkulur mbi një mur, ose pyesni dikë për të mbajtur këmbët e tij;
• stërvitje "gërshërë" - kryera në pozicion horizontal, këmbët mahi duhet të imitoj lëvizjen e gërshërë;

• Ushtrimi me pesha për të forcuar muskujt e gjoksit;
• ushtrime për të forcuar muskujt e shtypit.
Këto ushtrime trajnojnë grupe të mëdha muskujve të përfshira në lymfoottoke. Trajnimi i tillë mund të përmirësojë këmbët.

Marrja e banja dhe masazh
Shpesh, këmbën ënjtje ndodh pas një dite të vështirë në punë, sidomos në rastet kur ju keni për të shpenzuar shumë kohë në këmbët e tyre ose të ulen për një kohë të gjatë. Për të shmangur ënjtje mund të bëni dush të veçantë me shtimin e kripë deti. Ato ndihmojnë për t'u çlodhur këmbët. Përveç kësaj, pas marrjes së një dush masazh mund të zbatohet në formën e një çikë dritë zonat e fryrë.

Po aq efektive është dush këmbë kontrasti. Për ta bërë këtë, të mbajtur këmbët tuaja të parë në ujë të nxehtë (rreth 5-7 minuta), dhe pastaj në ujë të ftohtë (jo më shumë se 10-15 sekonda). Megjithatë, të jenë të vetëdijshëm se tubs nxehtë nuk mund të bëhet me venat me variçe.

Ne përdorim ilaçe tradicionale
Nëse ënjtje shkaku këmbë është grumbullimi lëngjeve në trup, mund të kujtohet receta e mjekësisë tradicionale. Diuretik i mirë - një zierje e buds thupër dhe e lë, horsetail dhe lule bli. Përveç kësaj, ju mund të përdorni një zierje e centralit Astragalus. Ky mjet i ndihmon për të përmirësuar sistemin kardiovaskular.


Parandalimi i edemë
Për të parandaluar ënjtje në këmbë të përpiqen të ndjekin të thjeshtë
rekomandime.
• Gjatë ditës, mos harroni të ndryshojë këpucë. Kjo këshillë është veçanërisht e dobishme për femrat që shpesh veshin këpucë takë të lartë. Në punë më të mirë që të ketë një këpucë lëvizshëm, përparësi duhet të japin këpucë të buta, pa këmbë.
• Provoni në të njëjtën palë këpucë nuk shkojnë më shumë se dy ditë.
• Në farmaci ose dyqane të specializuara për të blerë stockings mjekësore. Ata të parandaluar zhvillimin e këmbëve edemë.

• Mos harroni në lidhje me ushqimin. Kufizojë futje kripë, sepse produkt ruan lëngu në trup.
• Përdorni lëngshme pas 19 pm është edhe më mirë për të kufizuar.
• Ata që kanë për t'u ulur në vendin e punës, ka më shumë gjasa për të ndryshuar pozicionin e këmbëve sa më shumë të jetë e mundur dhe të përpiqen për të marrë deri.
• Në natën, ju mund të vënë këmbët mbi një jastëk. Kjo ju lejon për të përmirësuar kullimit limfatike dhe për të hequr lodhjen.