Shmangia futje e tepruar të ushqimit


Si ajo ndonjëherë është e vështirë për të rezistuar sanduiç shijshëm apo tortë tuaj të preferuar çokollatë. Çfarë duhet të bëni për të tërhequr veten së bashku dhe të rezistojnë tundimeve? Si për të përballuar me oreks brutal dhe si për të shmangur konsum të tepërt të ushqimit? Bender këshilloi: "Mos bëni ushqim kult!". Dhe ne do të japim disa këshilla se si për të shmangur overeating.
• Mos harroni të përdorni ushqime të pasura me mikronutriente dhe vitamina, të tilla si perime, fruta, salads, mjaltë, arra dhe fara.
• Marrjen e vakt, filloni me ushqime të papërpunuara, të tilla si sallata. Kjo do të bëjë procesin e tretjes dhe asimilimit të ushqimit më të shpejt dhe me saktësi, ndërsa një ndjenjë të ngopjes vjen nga pak ngrënë.


• Shmangni konsumin e tepërt të ushqimit, të përpiqen për të ngrënë ngadalë, përtyp ushqimin tërësisht. Pra, ju do të jetë i kënaqur për 15.2 herë më pak vëllimin e ushqimit.
• Merrni ushqim në gojën e vogël pjesë. Kjo do të sigurojë Veting plotë të pështymës dhe të përtypet ushqim, dhe më të mirë të ndarjes.
• Rregulli është që të ngrihet nga tryeza me një ndjenjë të vogël të urisë. E di se mbushje të trupit me anë të gjakut ndodh në rreth gjysmë ore pas fillimit të hahet.

• Të angazhohen në biznes interesante, të lidheni me njerëz interesante, me pak fjalë, të mbushur sferën emocionale. Kështu që ju mund të shmangur të hahet tepruar e tij dhe do të kujtohet vetëm pamjen e urisë, nuk kërkoj në orën.

• Çdo ditë, i kushtoj vëmendje për dietën, të bëjë një plan vakt dhe të rrinë në atë, mos kaloni ngrënies. Kjo do të ndihmojë në parandalimin e urisë të rënda, e cila mund të çojë në overeating.
• Mos e zgjat kohën në mes të ngrënies, të planifikojnë se çfarë për të ngrënë dhe Ku do herën tjetër. Nëse është e nevojshme, të marrin ushqim me vete.
• Nëse ju keni pasur një ndjenjë të fortë të urisë, ndani ushqimet në disa faza, duke e bërë një pushim në mes tyre për 30 minuta. Pauzë pasi të hahet e parë ndihmon për të krijuar nevojën e vërtetë për ushqim.


• Mëso parimet themelore të ushqim të shëndetshëm dhe pajtueshmërinë e produkteve.
• Mundohuni të hani në një humor të mirë, në një atmosferë të këndshme dhe jo nën stres, përndryshe ushqimin në rrugën për t'u bërë një zbavitje nga problemet dhe të çojë në overeating.
• Kur një vakt nuk është i hutuar nga mendimet e ushqimit.
• Për çdo vakt, të përpiqen për të ngrënë ushqim më monoton, për shembull, të përfshijë atë ose një pjatë, ose plotësuese, ushqime të tilla si ushqime proteinike me perime dhe barëra, vakt krahmalysta me perime dhe barëra. Që trupi është i ngopur me pak ngrënë dhe ushqimi tretet më efikase.


• Shmangni përdorimin e lëngjeve gjatë një vakt apo menjëherë pas tij. Le të vetëm të pi pak ujë të ngrohtë në qoftë se një person mendon se ushqimi është mbërthyer në stomak.
• Mundohuni të kufizoni sasinë e produkteve të sheqerit, patate, misër, grurë, furre dhe drithërat grimcuar. Fundit të ndikojë negativisht në nivelin e sheqerit në gjak dhe ndjenjat e mëvonshme të urisë.
• Procedurat e pastrimit plotë zorrë dhe mëlçisë. Kjo do të ndihmojë në përmirësimin e tretjes dhe të zvogëlojë nevojën për atë me 20%.


Çka nëse unë nuk mund të shmangur overeating?
• Merrni një shëtitje në natyrë, jashtë, ndiqni duke ecur qetë, dhe lëvizjet energjik, që shtrihen, shoqëruese ushtrime aktive frymëmarrjes barkut. Shpjegoj armëve tuaj, lidhur ato mbi kokën e tij, pastaj të shtrihet lart. Bëni disa sipërme të trupit tilts majtë dhe të djathtë. Po tretje bëhet më intensive, lëvizja e saj nëpër traktin digjestiv të përshpejtuar. Ndërsa ndjenja e shurdhim në stomak nuk do të punojë, të përpiqet për të lëvizur, të mos ulen, nuk qëndrojnë, sepse shtrirë me një stomak të plotë të çon në zonat e vdekur.

• Ju mund të masazh gishtat e indeksit, dhe zchepyty huajt prirje dhe tërheqja e tyre në drejtime të kundërta. Nëpërmjet këtij masazh aktivizohet funksionit të mëlçisë.

• Të kontribuojë në përshpejtimin e procesit të tretjes dhe vallëzimi, kënduar dhe një bisedë të këndshme.
• emocione të forta pozitive të tilla si gëzim, ngazëllim, duke ndihmuar më shumë se ushqimi normal ngrënë tretet shpejtë dhe më të mirë asimiluar.
• Nëse një person mendonte se stomaku i tij mbërthyer vakt, ju mund të pini një çaj të vogël apo të tjera të lëngshme të ngrohtë unsweetened.

• Pas overeating gjatë natës, për të lehtësuar punën e stomakut dhe zorrët, mund të bëjë një klizmë dhe pije bimor çaj, lëng ose qumësht pije. Dhe të mirë në mëngjes, pi pak ujë të ftohtë dhe të bëjë ushtrime me shpatet, kthehet, shtrihen, që shtrihet muskujt e barkut. Pastaj ne rekomandojmë duke marrë një dush kontrast dhe intensive fërkim trupin.

• Të shërbejë mëngjes të mirë gjysmë të lëngshme ose ushqime të lëngshme të tilla si qull. Pas vakt duhet të jetë një shëtitje në ajër të pastër për 20-30 minuta. Pra, më mirë për të lëvizur ushqimit nëpër traktin digjestiv dhe do të punojë si pistoni për të hequr tepërt ngrënë një ditë më parë.

• Gjatë ditës ju duhet të pini shumë lëngje dhe të hahet fruta dhe perime, ata ndihmojnë të pastër murin e zorrëve.
Të gjitha këto këshilla të ndihmojë për të ruajtur harmoninë dhe shëndet të mirë!