Si për të shmangur shënon shtrirje gjatë shtatzënisë


Shumica e grave nuk duan të dinë lumturinë e mëmësisë për arsye se shumë nga frika e humbjes figura ish dhe bukurinë. Një brengë e madhe është shfaqja e shënon shtrirje gjatë shtatzënisë. Ata duken si shirita të vogla, të ngjashme me plagët. Shfaqeshin në trup, ata kanë parë ngjyrën e kuqe-blu, pastaj të bëhet e bardhë dhe janë të përafërt në të prekur. Në këtë shtet, ata janë pothuajse e pamundur për të hequr. Pyetja se si për të shmangur shënon shtrirje gjatë shtatzënisë duhet të kërkoni për të planifikuar një fëmijë.


Shfaqja e shënon shtrirje gjatë shtatzënisë është shkaktuar nga këputje e indeve lidhës në lëkurë shtrihen fortë. Është shumë e shpeshtë, por mund të ndodhë edhe në moshën e pjekurisë, hollë peshë gjatë ushtrimit, përdorimin e drogës hormonal. Ind lidhës është grisur nga fakti se trupi i mungon proteina - kolagjenit dhe elastin, të cilat janë përgjegjëse për elasticitetin e lëkurës. Prandaj, për parandalimin e shënon shtrirje është të ushqyerit e rëndësishme dhe e duhur.


Ushqim të duhur dhe të shëndetshme, si një mënyrë për të shtrihen
Përgjigja e parë për pyetjen se si për të parandaluar shënon shtrirje dhe për të mbajtur lëkurën të rinj është një ushqim të shëndetshëm. Në dietën e përditshme për të përfshirë enët nga bardha enët e pulave mishit nga vaj peshku (salmon ose troftë); sallatë e perime të freskëta (lakër, zarzavate). Më të mirë në këtë periudhë do të harrojmë për përdorimin e sheqerit, i cili bllokon prodhimin e kolagjenit. Është më mirë për të zëvendësuar atë me fruta të thata, banane, mjaltë, fruta ëmbëlsuar. Përveç kësaj, gratë shtatzëna duhet të jetë qumështi dhe produktet e qumështit që mbushin mungesën e kalciumit, si dhe produkte nga drithërat e pasura në kalium. Mos harroni vajin e ullirit dhe vitaminë E. Kjo është përshkruar zakonisht nga ditët e para. Kjo është një vitaminë esenciale për gratë e bukurisë që e bën flokët e bukur, thonjtë dhe lëkurën.


Kozmetikë e shtrihen
Si për të shmangur shfaqjen e imperfections lëkurës duke përdorur kozmetike në shtëpi? Kjo çështje duhet t'i jepet vëmendje nga dita e parë. Kombinoje përdorimin e një krem ​​të veçantë për shënon shtrirje nga shtatzënisë, të cilat mund të blihen në farmaci, me vajra të veçanta të shtrihen. Këto fonde do të aplikohet pas dush në zonat problematike: bark, kofshë, zemrat, mollaqe. Ju mund të përdorni vaj ulliri të rregullt, duke shtuar vitaminë para E. Kur të blesh kozmetike, i kushtoj vëmendje për përbërjen e tyre, të cilat duhet të jenë të pranishëm kolagjenit, elastin, kamomil ekstrakt, vitamina A dhe E. Këto komponente rritjen e efikasitetit të kozmetikës zgjedhura.

Megjithatë, përdorimi i thjeshtë i kozmetikës nuk është një garanci e plotë se ata do. Shumë varet nga predispozicion gjenetik, karakteristikave fiziologjike të një organizmi dhe nivelet ekzistuese hormonal. Por në çdo rast thyen të lëkurës duke përdorur kozmetike nuk do të jetë aq i theksuar.

Nëse jeni duke menduar në lidhje me pyetjen se si për të parandaluar shënon shtrirje në lëkurë, ju duhet të mbani mend jetën dhe masazhet. Ajo gjithashtu është një metodë e shkëlqyer e luftës. Por këto procedura mund të bëhet pasi ata miratojnë gjinekologun tuaj.

Lavazheve vagjinore është një ilaç i madh për shënon shtrirje gjatë shtatzënisë. Për të filluar këtë procedura të nevojitet nga nje temperature rehatshme, dhe pastaj të ujit të ngrohtë për 30 sekonda dhe pastaj ftohtë në të njëjtën kohë. Ju gjithmonë duhet të fillojë ngadalë, pa bërë hedhje të mprehtë e temperaturës. Gjithmonë dëgjoni me trupin tuaj.
Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet gjoks dhe bark. Merrni 10 lëvizje rrethore në një drejtim dhe një tjetër 10 për çdo zonë të problemit. Ju mund të masazh duart e lëkurës tuaj nën ujë të rrjedhshëm për të rritur rrjedhjen e gjakut dhe lëkurës.


Masazh është gjithashtu shumë i dobishëm për shëndetin dhe bukurinë e nënës shtatzënë. Kjo është bërë zakonisht në një lëkurë të pastër dhe të thatë pas dush. Merrni lëkurën e gishtit të madh dhe gishtit tregues dhe të heqë atë pak, atëherë ju keni nevojë për një shtytje të vogël dhe se si të prerë lëkurën për ndjesi tronditen veshët. Me dorën tuaj të tjera të lëvizin zonën fqinje dhe të bëjë të njëjtën gjë. Masazh Daily gjoks, bark dhe kofshët.
Mos harroni të veçantë pajisje të lindjes - sytjena paralindjes dhe fashot per bark. Këto mjete të reduktojnë ndjeshëm rrezikun e shënon shtrirje. Përfitimet e sytjena paralindjes është se ai shtrihej deri në rritjen e gjirit dhe ofron atë me mbështetje shtesë nga mbështetja lyamochek detaje gjera tjera. Ata janë bërë nga materiale natyrore dhe mos të shkaktojë iritim. Fashë dhe rripa të veçanta për gratë shtatzëna për të parandaluar lëkurën nga sagging.


Gëzojnë pastrim shtëpi trupit të shtrihen, e cila shtresohem shtresa e lartë e lëkurës dhe për të promovuar rinovimin e qelizave. Gjithashtu gjatë shtatzënisë janë scrubs më të përshtatshme natyrore. Për trup më të mirë të përdorimit të scrubs me kokrra të mëdha.
Scrub me kafe terren. Mix kafe fasule terren dhe vaj ulliri ose salcë kosi dhe të aplikojnë në sfungjer duke fërkoni bark, gjinjtë dhe kofshët të paktën 3 minuta. Pas procedurës lyej moisturizer lëkurës. Në vend të kafe, ju mund të përdorni kripë ose sheqer.


Jetese aktive - baza e lëkurë të shëndetshme dhe elastike
Përveç këtyre objekteve, pamja e mirë parandaluese e shënon shtrirje është ushtrimi i rregullt dhe ushtrime të thjeshta për gratë shtatzëna. Ushtrim veçanërisht e rëndësishme për ijet dhe këmbët, si ata të përgatiten muskujt për lindjen e fëmijës. Gjithashtu, në qoftë se muskujt janë të tendosur mirë, shanset e shfaqjes së shenjave të shtrihet në mollaqe janë reduktuar në minimum. Por gjithmonë mos harroni se të gjithë ngarkesa duhet të jetë me lejen e mjekut tuaj.
Mos harroni se shënon shtrirje - një dëm të rëndë të brendshme të lëkurës, kështu që ju duhet shumë kohë për të shpëtoj prej tyre. Është më mirë për të parandaluar se sa të shpëtoj prej tyre afatgjatë.