Si për të përballuar me situata të vështira


Mjekësi orientale shpjegon shëndetësore dhe sëmundje të varfër shtetet bllokuar energjinë vitale të njeriut. Butësisht shtypur në pika të caktuara të trupit mund, sipas ekspertëve, për lirimin këtë energji dhe për të siguruar qarkullimin e duhur.

Kinezët duan Sëmundjet e tyre jetojnë në kohën e ndryshimit. Dhe kjo nuk është rastësi. Ritmi aktive e jetës moderne shkakton shumë ankth dhe stres. Ne vazhdimisht duke përjetuar të ardhmen, krejtësisht të harruar në lidhje me të tashmen. Dhe në fund, të lodhur dhe të shtyrë - duke u përpjekur për të pushtuar samitin që ne nuk jemi në forcat. Për të mësuar se si të përballen me situata të vështira, ju do të mësojnë në këtë artikull.


Në ditët e sotme është e nevojshme që të merren me stresin, me qëllim që shpirti dhe trupi i njeriut janë lidhjen e pazgjidhshme që shfaqet në më të keq nga sëmundje të ndryshme. Stresi të vazhdueshëm si një "vesh" trupin, duke shkaktuar dhimbje në shpinë, zemër, mund të hidhen presion dhe mund të rrisin kolesterolin, e cila shkakton ngushtimin dhe bllokimi i enëve të gjakut. Pra, në afërsi të një sulmi në zemër! Mendoni në lidhje me nëse ju ishin "qen i punës," ju nuk krijojnë situatën e tyre të jetës që kërkon DC? Punching njerëz, të bezdisshëm në arritjen e qëllimeve të tyre dhe të uritur për sukses me çdo çmim ndonjëherë thjesht nuk e dëgjojnë sinjalet paralajmëruese të trupit. Është e rëndësishme për të dëgjuar për veten dhe të përpiqen për të ndihmuar veten e tyre. Kyç për të ruajtur ekuilibrin dhe stabilitetin - qëndrim korrekt për veten e tij. Frenuar zemërimin e tij.Splashing jashtë zemërimin e tyre, ne nuk mund të ndihmojë veten dhe të tjerët të pambrojtur. Akumulimi i saj - gjithashtu nuk në asnjë mënyrë të zgjidhur problemin. Herët ose vonë, ajo ende e bën vetë ndjehet. Përballen me situata të vështira realisht, në qoftë se të mësuar për lehtësimin e tensioneve para se të ndodhë shpërthimi. Nëse ju mendoni se ju në mënyrë të pashmangshme rrit agresionin, një shëtitje dhe të marrë frymë e ajrit. Provoni metodën e lashtë: Masa hapat çdo mbytje dhe tym. Me çdo hap jep vetes mendimin e mëposhtme:
1. (inhalimi) - Unë e kuptoj - u ula në zemërimin

2. (nxjerr) - kuptojnë se zemërimi - I
3. (inhalimi) - Unë e kuptoj se zemërimi është shumë e keqe
4. (nxjerr) - tashmë e dimë se zemërimi do të kalojë së shpejti dhe shumë shpejt do të jem i qetë
5. (inhalimi) - Unë e kuptoj - Unë kam fuqi të mjaftueshme për t'u kujdesur për veten e tyre.
Duke vënë vëmendjen tuaj në frymëmarrje, ju mund të kuptoni burimin e acarim të tij shpesh të shkaktuara nga imazhe, komplekset dhe ndjenjat e pafuqisë. Kuptuar se çfarë e shkaktoi zemërim, ju mund të përballen me sukses. Në mënyrë të ngjashme, ju mund të luftojë dhe frikë - reagimin e pashmangshëm ndaj stresit.


Tensionet në japonisht (Shiatsu)
Pra, është e ndryshme japoneze e artit të lashtë të famshme botërore kineze të acupressure ose acupressure për të ndihmuar të përballen me situata të vështira.
Këtu është një e thjeshtë, nuk kërkon shumë kohë dhe përpjekje. Ajo mund të përdorni në çdo situatë. Ajo jo vetëm që heq stresin, por edhe ndihmon për të përqëndrohet më të mirë. Për të arritur rezultatin e dëshiruar, ju duhet vetëm për të gjetur dhe masazh pikat:
1 - në mes të vetullave

2 - gjendet dy gishtat lart në pikën më të lartë të brovnыh hark
3 - në bazë të veshëve

Këmbë masazh reflexology
Të jetosh në stres të vazhdueshëm shkakton tensionin e muskujve. Në këmbë ju mund të gjeni pikat aktive që korrespondojnë me çdo organ. Shtypja mbi to, mund të arrijë efektin e relaksimit të muskujve. Zgjidhni dhe të kalojnë kohën e lirë në seancën reflexology shtëpi. Para së gjithash - Uluni dhe të ligët në këmbë. Filloni me gishtat e masazh. Ohvatыvayte veçmas secilin gisht dhe masazh të butë në një lëvizje rrethore. Pastaj - rrëshqitje gishtin tuaj përgjatë tabani i lart dhe poshtë. Është e këshillueshme për të shpenzuar në këtë proces për 5 minuta çdo herë para se të shkojnë në shtrat. Acupressure relakson dhe soothes. Sidomos e rekomanduar për ata që stresi shkakton probleme të ndryshme të stomakut.


Masazh rrjet diellore
Ky masazh ndihmon mirë për të stresit të lartë afatshkurtër (p.sh. provimit). Ajo ka një efekt pozitiv mbi sistemet e qarkullimit të gjakut dhe të frymëmarrjes. Nëse ju wildly rrahje zemrës, ose shpirti vjen në pesë frikë apo zemërim - dhe nuk merrni humbur pas një masazh. Ajo është mjaft e lehtë, ju së pari duhet të masazh në një lëvizje rrethore kundërt të zonës midis kërthizës dhe gjoksit (10 herë). Pastaj, një minutë më vonë, dorën e tij të majtë në vendin e duhur.
Këto nuk janë ritualet e komplikuara mund të ofrojnë shërbim të mirë për ju në çdo situatë. Por ne duhet të kujtojmë se mënyra më e sigurtë për të hequr qafe të stresit - është për të shmangur atë. Në fakt çdo gjë që ndodh në jetë varet nga qëndrimi juaj ndaj saj. Kur ju mësoni për t'iu përgjigjur fjalës ofensive me humor dhe të dëshpëruara për të vlerësuar situatat nga jashtë, me sa duket, për më tepër, se nuk ka situata të dëshpëruar, kështu që edhe jeta do të jetë dhurata më e bukur e tokës (çfarë është).