Si për të eliminuar krepaturu pas shkollës në palestër


Ju më në fund bleu një anëtarësim në palestër dhe vendosi të shtrihet mësuar të muskujve të relaksuar? Shumë kohë më parë ajo ishte koha për të marrë këtë vendim! Për më tepër, koha jashtë është gjithnjë e më i kënaqur me diellin dhe ngrohjes, dhe së shpejti do të jetë koha për të hequr tunikat dhe xhaketa dhe të shkojë në artikuj të lehta të veshjeve. Për këtë arsye, palestër ose trajnimit në palestër - atë që urdhëroi mjeku.
Por të jenë të përgatitur për faktin se të nesërmen në mëngjes ju do të kujtohet trajnimit "fjalë jo të keq të qetë." Nëse keni luajtur sportive apo nuk janë të angazhuar në kohë në të gjitha, trupi juaj ndjehet tronditje të fortë. Aktiviteti intensiv fizik do të shoqërohet me dhimbje të muskujve që atletët e quajmë krepaturoyu. Duket nga fakti se pas palestër grumbullohet në muskuj ashtuquajturin acid laktik, i cili është një produkt ndarje e glukozës normale. Trupi glukozë proceset në mënyrë që të merrni karbohidratet të cilat energjisë. Kur muskujt të punojnë, ajo merr një sasi të madhe të oksigjenit, i cili është ndikuar nga rritja e copëtim glukozës dhe formimin e acidit laktik. Versioni i dytë i pse nuk krepatura muskujve - është lezionet e tyre mikroskopike që mund të shfaqen pas një heqjen mprehtë peshat mëdha atlet. Muskujve hendeku mund të ndodhë pas ushtrimit, i kryer pa paraprak të ngrohtë-up.Në mesin e sportistëve profesionistë besimin e përhapur se dhëmbje e muskujve - është edhe më e dobishme. Në ndarjen e acidit laktik muskujve hyn në gjak atë. Aciditeti i rritet gjakut, dhe kjo kontribuon në heqjen e radikalëve të saj të rrezikshme dhe rrit rezistencën ndaj infeksioneve dhe mikrobet. Kjo është arsyeja pse njerëzit të cilët luajnë sportive, sëmuren më shpesh dhe janë më rezistente ndaj sëmundjeve dhe ftohjet. Dhe atletët - pothuajse njerëzit gjithmonë të shëndetshëm në shëndet të mirë dhe i gëzuar.


Jo atletët gjithmonë i kalitur edhe i njohur mënyra për të eliminuar krepaturu pas shkollës në palestër. Fakti që ajo është e shoqëruar me jo vetëm fillestare të trajnimit, por edhe ata të cilët për shumë vite i kushton vetes për këtë sport. Nga ndryshon llojin e ushtrimit dhe llojin e ngarkesës muskujt fillojnë të dhemb si pas vizitës së pari në stërvitje jetës. Por këshilla më e thjeshtë që ju mund ta përdorni në shtëpi janë si më poshtë:
- Pritja dush të ngrohtë - për t'u çlodhur muskujt dhe provokon tërheqjen e këtyre acidit laktik. Në ujë mineral me ujë është e rekomanduar për të shtuar të paktën tre litra në banjë, atëherë shkoni shërimin e shpejtë të muskujve;

- masazhet - dhe lehtësimin e tensioneve në muskuj. Masazh duhet të jetë e lehtë, i butë. Në qoftë se ju përdorni vaj, ata duhet të fshij lehtë, nuk e fshij lëkurën dhe mos ushtrojë presion mbi muskujt. Ointments mund të jetë mjet anastezik, pasi aplikimi i tyre duhet për të fshehur një batanije të ngrohtë dhe të pushojnë;
- painkillers - ata janë të inkurajuar për të marrë shumë të rralla, vetëm në rast të dhimbjeve të padurueshme. Kjo metodë e anestezisë nuk është admiruar nga amatorë dhe profesionistë të sporteve të ndryshme.
- acid Askorbik - është se ajo prishet acid laktik dhe kështu lehtëson dhimbjet e muskujve. Ajo mund të zëvendësojnë agrume në të cilat një shumë të vitaminës C, e domosdoshme për një muskujt shërim uprazhnyaemыh.


Ndër recetat popullore gjithashtu janë ato që lehtësojnë atletët shtetërore. Është e rekomanduar jo vetëm pas shkollës në palestër, por vetëm çdo rrënjë ditë përdorim xhenxhefil. Njohur dhe përdorimi efektiv i rrush pa fara e zezë. Këto manaferrat jashtëzakonisht e dobishme përmbajnë shumë flavonoids - anthocyanins dhe phytochemicals që i japin manaferrat ngjyrën karakteristike të errët. Këto substanca janë antioksidantë dhe të mbrojtur trupin nga stresi dhe muskujve - të dëmit. Berries blackcurrant duhet të konsumohen çdo ditë të freskët, dhe në dimër, ju lutem të jenë të ngrira ose fruta të konservuar. Në barnatore dhe tableta që përmbajnë ekstrakt Blackcurrant.

Pas klasa e rekomanduar për të pirë qumësht të ngrohtë. Kjo do të forcojë muskujt trajnuar, për të dhënë atë formë dhe për të reduktuar lodhjen. Aktet e qumështit si një pije efektiv të energjisë

Shumë atletë dakord që muskujt krepatura mund të dobësohet nëse një ditë nuk duhet të ketë vetë me dhembshuri dhe të bëjë ushtrime të lehta. Muskujt e ngrohtë përmes të ngrohtë deri, të kryer disa ushtrime që janë kryer më parë dhe ju shkaktuar krepaturu A shtrihen - e gjithë kjo së shpejti do të shërohet plotësisht dhe të punojnë jashtë në stërvitje ardhshëm në palestër. Në asnjë rast nuk e le veten të humbasë udhëtim në palestër për shkak të faktit se ka dhimbje. Kursyer veten, ju aplikoni vetëm një dëm të madh trupin tuaj.

Aktiviteti fizik duhet të shpërndahen në mënyrë të barabartë, trupi pas orëve duhet të rriten të fortë dhe të zhvilluar, në vend se të përkeqësohet dhe të veshin jashtë.

Nëse keni provuar të gjitha mënyrat e njohura të eliminuar krepaturu, vuajti dhimbje për 4-5 ditë, dhe kjo nuk do të kalojë, është koha për të parë një mjek. Ndoshta dhimbje të muskujve jo për shkak të ngarkesës të pazakontë, dhe për shkak të lëndimit të rëndë. Vetvete Krepatura është një ditë ose dy pas një stërvitje, të gjitha që i shqetësuar më shumë këtë term, është një simptomë e rrezikshme. Mjekët pas trajtimit provë është ndoshta një masazh ose ilaçe që do të përshpejtojë shërimin e muskujve dhe ligamenteve.

Në përgjithësi, shumë atletë vetëm dashuri, dhimbje në indet e muskujve. Është mirë që të ndjehen të muskujve dhe të kuptojë se puna në të nuk ishte mbajtur më kot! E dhimbshme kur pas ushtrimit nuk ndihen krepatury, sepse kjo mund të thotë se teknika e ushtrimeve ishte e gabuar.