Si karakterizohet nga dyfishuar një veshkë në një fëmijë


Indeksi artikull

Model anatomike dy herë veshkatArsyet për formimin e një dyfishim në trupManifestimet klinike të sëmundjes dhe diagnoza e sajNevoja e procesit të trajtimit


Aktualisht, dyfishuar një veshkë në një fëmijë është forma më e zakonshme e zhvillimit patologjike të sistemit urinar. Kjo humbje nuk është konsideruar si një sëmundje e veçantë dhe, në thelb, sepse nuk është simptoma karakteristike klinike, por një natyrë e trupit në formimin e inflamacion i veshkave nephropathy.


Lezioni përshkruar është gjetur shpesh në fëmijët, veçanërisht vajzat. Dyfishimi i një veshkë në një porsalindur mund të ndikojë në një anë ose të dy veshkat në të njëjtën kohë, pasi ajo është e plotë ose i paplotë. Me një dyfishim të plotë të trupit të ndarë në dy pjesë me ureters tyre, gojët e veçanta të hapur në fshikëz.
Kur një pjesë e dyfishimin e bashkimit ureters është zakonisht në një nivel. Kjo Lezioni shoqërohet shpesh me zgjatje të murit në uretër në fshikëz.

Shenjat e dyfishuar veshkave përfshijnë:Concretions në veshka.
Pyelonephritis.
Trupi mosveprim.
Hydronephrosis.Manifestimi i pyelonephritis në majën e dyfishimin fëmijën kontribuon shkarkimin pahijshme e urinës, sepse kjo patologji zakonisht plotësohet zgjatje në hernie image uretër mur. Këto janë arsyet që ndikojnë në formimin e gurëve në veshka.


Model anatomike dy herë veshkat


Sipas strukturës së tij anatomike dyfishuar veshkave duket si dy sythe bashkuar dhe të ketë një rrjedhë të pavarur të gjakut - që është, ata janë dy arteriet. Kjo bëhet më e rëndësishme pjesa e poshtme e trupit. Indeve dhe rrjedhën e gjakut të sistemit veshkave dyshe në çdo rast, por uretër dhe legen i veshkave nuk janë gjithmonë të përshtatshme për heqjen, pastaj zhvillon një formë jo të plotë të patologji.


Kjo është e rëndësishme! Gjithashtu uretër shtesë mund të kombinohet me ndonjë të mëdha në ai është shpesh në hyrje të fshikëzës. Në kryqëzimin e dy ureters shpesh duket ngushtimi cenimit provokuese shkarkimin e duhur të urinës, i kundërt i saj zabros një tas dhe hydronephrosis.Arsyet për formimin e një dyfishim në trup


Dyfishuar veshkat, si dhe patologji të tjera intrauterine kryesisht kanë të bëjnë me ndikimin mbi trupin faktorët teratogjenik e transferimit patologjike gjeneve të një fëmije nga prindërit.

Më të njohura dhe shpesh ndodhin në mjekësi faktorëve moderne patologjike e ndikimit në trupin e njeriut zbatohen jonizues rrezatimit gjatë shtatzënisë, në muajt e parë të shtatzënisë, përdorimit të drogës hormonale, kimikateve të caktuara në trup dhe mungesa e mineraleve dhe vitaminave.
Këta faktorë ndikojnë në strukturën gjenetike të kromozomeve dhe shkelë ndërtimin edhe të ndikojë negativisht në ndarjen e qelizave, duke provokuar një dyfishim të veshkave lënë në një fëmijë apo veshka e djathtë.Manifestimet klinike të sëmundjes dhe diagnoza e saj


Dyfishimi i dëmtuar në të cilën nuk ka dyfishim të legenit të veshkave, shpesh nuk ka simptoma dhe është plotësisht nga aksidenti, kur ulje kryhet tomography llogaritur apo radiografi e veshkave.
Dyfishimi i plotë i uretër dhe zhvillimin e vendit të dytë të turmë të fshikëzës mund të diagnostikohen me anë cystoscopy në gojën e tretë zbulimin. Megjithatë, shumica e pacientëve me paplotë dyfishimin e veshkave, të majtë apo të drejtën për të jetuar një jetë të plotë dhe nuk e kuptojnë se trupi i tyre zhvillohet këtë sëmundje.

Në dyfishimit të plotë të shenjave klinike të inflamacionit bazuar në simptomat që janë formuar në veshkat, zhvillimin e urinës kundërt hedhur dhe transformimin hydronefrotycheskoy. Kështu, një person fillon të ankohen për dhimbje të forta mbrapa, ethe, dobësi. Gjithashtu vuri në dukje dhimbje gjatë urinimit, veshkave Effleurage pozitiv simptomë. Zgjerimi i lumenin e pelvisit veshkave në zhvillim dhimbje barku, edemë, gjaku paraqitet në urinë, rrit presionin e gjakut.


Kjo është e rëndësishme! Këto simptoma janë konsideruar të veçantë dhe të ndodhin në të njëjtën kohë ose veç e veç, varësisht nga forma e sëmundjes.

Diagnoza është bërë pas dyfishuar veshkë zbatimin e provimit të X-ray, MRI, tomography llogaritur, Ultrasonografi ose cystoscopy.Pjesa e sipërme e veshkave prekur ndonjëherë ndryshime aq shumë për shkak të zhvillimit të pyelonephritis në të apo procesin obstruktive, prandaj, pothuajse tërësisht parenchyma bëhet më e hollë, rrudhur, dhe segment puna atrofi.

Ekzaminimi me ultratinguj përcaktuar formimin e neoplasms cistike në krye të pol, dhe diagnostikuar duke përdorur urography nxjerrës bazuar në shenjat e mëposhtme indirekte: asnjë kupë në pjesën e poshtme të tas sipërme, legen zhvendoset poshtë shëmtuar e saj, gota asimetri dhe praninë mes skajet e legenit dhe polin e sipërme të veshkave Zonat e heshtur, një rritje në madhësinë e veshkave.


Nevoja e procesit të trajtimit


Trajtimi kirurgjik i menjëhershëm i veshkave dyfishuar fëmijën duhet vetëm uyazyka komplikime emergjente dhe serioze. Shpesh trajtim është konservatore dhe siguron parandalimin dhe ndalimin e komplikimeve të mundshme.


Kjo është e rëndësishme! Kështu, kur pyelonephritis është kryer terapi tradicionale duke marrë medikamente antibacterial. Me zhvillimin e nephrolithiasis akut ose përndryshe dhimbje barku të siguruar kujdes të rregullt pacientit: Zhytje në një banjë me ujë të ngrohtë, futja e barnave antispasmodic. Ne rekomandojmë rreptë dietë specialist aderimin që ju lejon për të shkatërruar gurë në veshka janë formuar.

Operacioni kryhet vetëm kur shprehet qartë transformimi hydronefrotycheskoy ose kushte të tjera që e bëjnë të pamundur për të kryer trajtim konservativ. Mjekët në këtë rast preferoj operacionet orhanosberehayuschym dhe nephrectomy, dmth heqja e plotë e trupit është kryer kur dyfishimi i pjesshëm i veshkave e duhur apo formë tjetër të anomalive të përshkruara provokon humbje të plotë të mundësisë të veshkave të funksionimit normal. Por kjo ndodh vetëm kur zapuschenyy procesi sëmundje dhe mungesa e masave të përshtatshme të trajtimit dhe parandalimit.