Sa shpejt kuruar një dhimbje të fytit se çfarë të bëjë me anginë


Njeriu, i cili për herë të parë të diagnostikuar pectoris, mund të trajtoni sëmundje mjaft të shkujdesur, e cila nuk çon më pas e dëshirueshme, dhe rezultatet nganjëherë tragjike.
Up dhe gjysmë-pjekur formë të angina kronike në Përveç kësaj, mund të shkaktojë sëmundje të zemrës, aparat dëgjimi, mushkëritë dhe organet e tjera të rëndësishme dhe të nevojshme.
Siç e dini, dhimbje të fytit - shumë e rrezikshme. Simptomat e sëmundjes në një fazë të hershme nuk mund të diagnostikuar saktë, duke çuar në komplikacione të ndryshme që përfundimisht të përkthehet në një shumëllojshmëri të formave. Dhe shkaku i sëmundjes mund të jenë burime të ndryshme.


Shpesh pectoris menjëherë merr formën kronike, dhe është bërë burim shumë i infektimit nga fakti se të kthehet për sëmundje në asnjë drejtim. Kur manifestimi nga simptomat e para është e nevojshme për të marrë masa urgjente për të bllokuar përparimin e sëmundjes dhe parandalimin e përhapjes së aftësive. Sa shpejt kuruar një dhimbje të fytit dhe ju duhet të bëni?
Sigurisht, gjithmonë e mundur për të shpejt të kërkojnë kujdes mjekësor. Trajtimi nën mbikëqyrjen e një specialisti - një masë e nevojshme, sepse vetëm mjeku shumë të aftë mund të përcaktojë me saktësi burimin e sëmundjes dhe për këtë arsye mënyra më e shpejtë për trajtim.

Por çdo njeri ka për të kryer procedurat e nevojshme për shërim të shpejtë. Së pari, dhimbje të fytit - një sëmundje virale dhe kërkon izolimin më të madh të mundshëm të pacientit. Është e qartë se në spital nuk është e nevojshme, por ajo duhet të kujdeset për rregullat elementare të higjienës personale, të tilla si: enët veçanta, peshqir dhe garzë.
Ethet nuk lejon faza e parë e trajtimit të kënaq në alkool dhe fasha të ndryshme të ngrohtë. Pije, në kundërshtim me besimin popullor, nuk duhet të jetë e nxehtë.

Është e saktë nëse ajo është shumë e ngrohtë dhe të shumta. Çaj të përshtatshme me limon dhe mjaltë, apo qumësht me vajra ngrohur krem ​​(250 ml qumësht për rreth një lugë çaji me vaj).
Lëng limoni është shumë i dobishëm për të shmangur ulcerat mbi bajamet shfaqen në purulent grykët. Thjesht shpërndajë 2-3 herë në ditë fetë e limon me sheqer. Nga rruga sheqerit përdoret brenda kufijve të arsyeshëm, do të ndihmojë në mbështetjen e sistemit imunitar, v. Për. Glukozës Permban.
Vetë përveç antibiotikëve domosdoshmërisht të destinuara të specializuara duhet të shoqërohet nga gargling. Ata duhet të kryejnë sa më shpesh të jetë e mundur. Infusions Mirë ndihmë të bëra nga kamomil, i urtë dhe sode.


Të jetë i sigurt për të ulur temperaturën. Mos harroni të bëni atë që është e drejtë, pasi ngritur atë në 37 gradë, v. Për. Për këtë e sistemit imunitar do të prodhojë antitrupa të duhet që më vonë të ndihmojë rimëkëmbjen shpejtësi. Përjashtim vlen vetëm për njerëzit me sistemet imun të dobësuar.
Nëse temperatura është normale, mund të përdoret për të trajtuar purulent kompresa grykët. Kjo është bërë thjesht, me një alkool ose fashë garzë vodka (jo shumë të lagësht) sillet rreth qafës. Kati aplikuar qese plastike normale dhe çdo gjë është e regjistruar shall të ngrohtë (mundësisht leshi).

Ju nuk mund të trajtojë rastësisht dhe antibiotikët. Kursi duhet të plotësohen nga fillimi në fund. Ashtu si mjeku urdhëruar. Mos kryej rekomandimet e tij zakonisht çon në përsëritje të shpeshta dhe përsëritje. Shpesh ajo është gjysmë-pjekur shkakton komplikime të lënduar fyt.
Kryer saktë rekomandimet dhe emërimet do të ju ndihmojë për një kohë të gjatë, dhe ndoshta të harrojmë për këtë sëmundje të këndshme. Të qëndrojnë të shëndetshme!