Sa shpejt shëruar plagë, shkaqet dhe simptomat


Siç të gjithë e dinë, stomatiti - lezione më të zakonshme të mukozës orale. Sëmundja disa vite më parë likuvalosya me vështirësi. Por për shkak të mjekësisë çdo ditë duke e bërë përparime sot stomatit mund të trajtohet shumë shpejt.
Stomatiti i njohur për shumë njerëz, është një nga sëmundjet e përbashkëta membranat e gojës. Arsyeja stomatit - një shumëllojshmëri të infeksioneve virale, përçarje e trupit dhe se rregullat e higjienës.

Si funksionon stomatitit
Stomatiti është skuqje evidente vogël të mukozës së gojës, ose formimin e ulçerës në sipërfaqen e buzëve, cheeks dhe shije. Gjithashtu, kur ne stomatiti mund të thyer dhe procesi i të ngrënit të bëhet të kënaqshme.

Nëse ju gjeni veten në shenjat stomatiti - mos e humbni shpresën dhe i referohen një specialist për këshilla te dentisti. Një shpejtë plagë shërim trëndafil do të ndihmojë në stomatologji moderne.

Sa shpejt kuruar stomatitit


Sot shumë teknika të reja që ndihmojnë në mënyrë efikase dhe të shpejtë shërim stomatitit. Por çfarë lloj trajtimi është e drejtë për ju varet nga lloji i sëmundjes.

Stomatiti ndarë në disa lloje:
- ulcerative;
- ortopedike;
- aftoz, proteze;
- fytit;


- Fëmijët stomatit;
- alergjik;
- infektive.

Në praktikë dhëmbëve ndodh shpesh mishrat stomatiti dhe gjuhën. Gjithashtu stomatitit mund të trajtohet në mënyrë të pavarur.
Sa shpejt shëruar plagë të tyre. Për ta bërë këtë është për të dëgjuar rekomandimet e dentistë.
1. Në asnjë rast mëngjes pryzhyhayte, sidomos jod. Kjo mund të shkaktojë djegie të mukozën e gojës dhe përhapjen e stomatit.
2. Pas larja gojën pije, ajo është mirë të përdorni një zgjidhje e kamomil ose furatsillina.

Trajtimi 3.Takozh stomatiti mund të kryhet me antibiotikë, mjeteve speciale gargarë dhe, nga trajtimi me antiseptics. Por ende, duke pasur parasysh diversitetin e sëmundjes, trajtimin e stomatiti, me mjete të ndryshme, do të emërojë një ekspert.
Nuk është çudi që ata thonë se sëmundja është më e lehtë për të parandaluar se sa për të kuruar atë. Dhe për të shmangur shfaqjen e stomatiti ri, ndiqni masat e nevojshme.
1. Nëse pini duhan, atëherë majë pirjen e duhanit në minimum.

2. Përpiquni të përdorni më pak kafe, fara dhe kripur / ushqimet pikante.
Por nëse ju absolutisht përjashton përdorimin e mësipërme të listuara, të shpejtë stomatit shërim. Gjithashtu, mos harroni në lidhje me higjienën orale: - Rregullisht pastruar dhëmbët dhe pije me gojë pas çdo vakt.
Duke ndjekur këto rregulla, ju të zvogëlojë rrezikun e ri-shfaqjes së stomatit. Të qëndrojnë të shëndetshme!