Sa shpejt kuruar një dhimbje të fytitEmri i saktë i grykët - grykët akute. Kur lit sëmundje të quajtur
bajamet, bajamet Palatine janë të vendosura në të dyja anët e hyrjes në fyt. Shkaku më i zakonshëm është infeksion apo një tjetër lloj COCCI, streptokokeve, staphylococci, Pneumokoke, meningokoku. Patogjene mund të bëhet bacil tifoide ose antraksit, Haemophilus influenzae, Klebsiella, virusi herpes, adenoviruset, kërpudha Sandida. Sëmundja manifestohet me temperaturë të papritur, dhimbje të fytit, është e vështirë për gëlltitje. Bajamet mbuluara me lulëzim ose absces. Duke ditur pectoris sa shpejt kurë, shumë shpejt arrin të hani pa asnjë siklet.


Cilat janë bajamet


I ashtuquajturi indet limfoide, e cila përbëhet amygdala - komponenti më i rëndësishëm i sistemit imunitar. Ajo neutralizon patogjene të infeksioneve të ndryshme që përpiqen të depërtojnë në trup nëpërmjet ushqimit apo ajri.
Nëse myndalynam (në tonsilla Latine shumë shkon, ata të bëhet i përflakur. Në këtë rast, grykët diagnostikuar.
Kështu, infeksionet e ndryshme virale që shkaktojnë skuqje të fytit, të shkaktojë grykët. Ajo duhet të kihet parasysh se i lënduar fyt - një simptomë e zakonshme e shumë sëmundjeve.

Llojet e pectoris


Varësisht nga lloji i pllakë mbi bajamet dalluar këto lloje të sëmundjes:
Pika është një shenjë e folikulare formë pustules;
akumulimin e qelb boshllëqet (dëmtimit të dhëmbëve) nga bajamet mund të diagnostikojnë formë lacunar;
Sipërfaqja ulçerë e bajamet dhe formimin e indet nekrotike është një shenjë e varieteteve necrotic;
Nëse pllakatë mungon, por bajame fryrë dhe shumë të kuqe, të diagnostikuar formën e fytit.

Simptomat karakteristike


Duhet të kuptohet se pectoris vetëm mund të infektohen. Kjo nuk është sëmundje që për vite ka jetuar në fyt dhe duke pritur për trupin ose pereoholodzhuvatymetsya jetë këmbët promocheni. Infeksioni është e mundur vetëm në Streptococcus zgarë. Me fjalë të tjera, rëndim i grykët kronike dhe dhimbje të fytit nuk është e njëjta gjë. Pavarësisht nga simptomat e ngjashme, trajtimi i këtyre sëmundjeve është e ndryshme.

Në mënyrë të qartë, ndotja ka të ngjarë nëse sistemi i imunitetit do të dobësohet.
Simptomat e angina:
Indet limfoide, e cila përbëhet nga bajamet, enët limfatike përmes shkëmbimeve e nyjet limfatike limfatike. Pra sigurt shenjë është rritja e morbiditetit dhe rritja nyjet limfatike të vendosura poshtë nga veshi dhe nën nofull, sepse ata mbledhin limfatike, ottekayuschuyu e bajamet.
Temperatura Sharp rritet.
, Shenjat e intoksikimit, dobësi, djersitje, pa oreksit, dhimbje koke, ethe.

Bajamet përflakur, ata janë më shumë në madhësi, dhe i mbuluar me lulëzim të kuqe. Është e dhimbshme për gëlltitje.
Duhet të theksohet se skuqje të fytit, dhimbje kur gëlltitjes, nyjet limfatike fryrë janë edhe simptomat e mononucleosis infektive dhe difterisë:
Difteria prek zemrën, veshkat, sistemin nervor;
mononukleoza infektive - nyjet limfatike, mëlçisë dhe shpretkë.
Angina trajtohet me antibiotik, difterisë - serum protydyfteriynoyi. Ne trajtimin e serumit infektive mononukleoza dhe antibiotikët nuk ndodh.

Ku për të filluar trajtimin e angina


Filloni pranverë trajtuar, vjeshtë, dimër ose verë - ajo mund të merrni të sëmurë në çdo kohë të vitit duhet të pije në fyt. Ata mund të kryejnë:
zgjidhje sode buke (1 lugë çaji per filxhan me ujë të ngrohtë);
zgjidhje kripë (1 lugë çaji në një pintë ujë);
një përzierje e pjekje sode dhe kripë-jod;
furatsillina;
Propolisi;
zierje e urtë dhe kamomil.
Shpëlaj disa herë në ditë, por jo shumë shpesh. Myndalynam duhet kohë për të shërohen, gargling shumë të shpeshta të parandaluar këtë.
Në mënyrë që të zvogëlojë dhimbje të fytit, tregojnë pije të shpeshta të nxehtë.

Edhe nëse diagnoza e gabuar dhe kurimin e SARS zakonshme këtë mënyrë, më e keqe se e pije nuk do të. Sidomos dhimbje të keqe të fytit është diagnostikuar herët.

Trajtimi i shpejtë i mjeteve juridike popullore angina?


Është e rëndësishme për të kuptuar se shpejt kuruar infeksionet akute, të cilat janë strep përbashkët agjent, dhe për të shmangur komplikime të rënda vetëm mund antibiotik.
Streptococcus prek zemrën, veshkat dhe nyje. Nuk është sekret se ai është një burim i streptokoket sëmundjeve reumatike dhe glomerulonefriti. Këto pasoja tragjike çon shtyhet në këmbë apo sëmundjeve të shëruar të pashembullt.

Pectoris kërkon trajtim sistematik. Ajo nuk duhet të ndalet edhe pas eliminimit të simptomave. A nuk mbështeten në mjetet juridike popullore dhe pilula të ndryshme anti-inflamator si Ynhalypta të amfomena, Faringosept, Anti-pectoris, Septolete etj
Droga Aplikimi lokal i sëmundjes nuk është shëruar. Nëse forma lacunar efektive të jodit ose sprays si Yoksa përdorur në trajtimin e.
Me antibiotikë më parë efektiv penicilinë, ampicillin dhe erythromycin.

Aspirina dhe Analgin
Paracetamol marrë në temperaturë të lartë dhe dhimbje.
Trajtimi me antibiotikë duhet të jetë së paku 5-7 ditë për të në mënyrë të sigurtë të eliminuar rrezikun e komplikimeve. Por ne duhet të marrë pllakat me mendje, të gjitha varet nga frekuenca e përdorimit të antibiotikëve person të veçantë.
Disa përdorin skemën e mëposhtme për trajtimin e shpejtë: antibiotikët për dhimbje të fytit miratuar në ditën e tretë ose të katërt të sëmundjes. Duke mbrëmje janë simptoma, të nesërmen pacienti ndjen shëndetshme.
Në disa raste, pas bitsillina antibacterial terapi, gjatë vepruar antibiotik. Duke vepruar në patogjen, ai nuk do të zhvillojnë komplikime të mundshme.

Si për të kuruar një dhimbje të fytit


Për të shpejt të kuruar sëmundje dhe për të shmangur komplikime, është e nevojshme për të vëzhguar këto rekomandime:
pirja e tepruar (lëng, çaj, qumësht të ngrohtë) - për të eliminuar efektet e dehjes;
gargling dhe vajosje bajamet;
pushoni;
antibiotikët përshkruar nga një mjek;
mungesa e ushtrimit dhe hipotermi pas shërimit;
Joints vëzhgimit, zemra dhe veshkat brenda gjashtë muajve pas trajtimin e angina. Kur dhimbje ose ënjtje e nyjeve për të parë një mjek dhe të jetë i sigurt për të folur për këtë sëmundje.